Լաչինի միջանցքի շուրջ իրավիճակը պետք է լուծվի Եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետի հիման վրա. ՌԴ դեսպանատնից արձագանքել են իրենց ուղղված գրություններին 08/22/2022 10:51 | Մեկնաբանություն
ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը տեղեկացնում է, որ Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանատունն արձագանքել է Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակի մասով իր գրություններին.
«Լաչինի միջանցքի շուրջ իրավիճակը պետք է լուծվի Եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետի հիման վրա․ Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանատունն արձագանքել է իմ գրություններին.
Ադրբեջանի հանցավոր վարքագծի շարունակական դրսեւորումների վերաբերյալ հետեւողականորեն ծանուցում եմ միջազգային գործընկերներիս, ՀՀ-ում հավատարմագրված դեսպաններին։ Հերթական նամակով ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի ուշադրությունն էի հրավիրել Արցախի վրա Ադրբեջանի հարձակման փաստի վրա, որը տեղի ունեցավ օգոստոսի 1-ին, երբ ադրբեջանական կողմը փորձեց հատել շփման գիծը՝ հաջորդող օրերին բացի տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից կիրառելով նաեւ ականանետեր, նռնականետեր եւ հարվածային ԱԹՍ-ներ։ Քանի որ Ադրբեջանը հերթական անգամ խախտեց 2020թ․ նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարությունը, որի արդյունքում ունեցանք զոհեր եւ վիրավորներ, ռուս գործընկերոջս խնդրել էի դատապարտել Ադրբեջանի այս հանցավոր վարքագիծը, քայլեր ձեռնարկել տարածաշրջանում իրավիճակի կայունացման ուղղությամբ։
ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանատնից ստացել եմ գրություն, համաձայն որի՝ իրավիճակը ռուսական խաղաղապահ զորակազմը պատասխանատվության գոտում եւ հայ-ադրբեջանական սահմանին Ռուսաստանի արտաքին քաղաքականության համար կարեւոր հարց է։ «Կցանկանայինք Ձեր ուշադրությունը հրավիրել Ռուսաստանի ԱԳՆ-ի՝ օգոստոսի 4-ի հայտարարությանը՝ Ղարաբաղյան հակամարտության գոտում սրման կապակցությամբ։ Նախարարությունը կոչ արեց 2 կողմերին դրսեւորել զսպվածություն, պահպանել կրակի դադարեցման ռեժիմը եւ հաստատեց կարգավորման անհրաժեշտությունը՝ համապատասխան Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի առաջնորդների՝ 2020թ․ նոյեմբերի 10-ի, 2021թ. հունվարի 11-ի եւ նոյեմբերի 26-ի հայտարարությունների։ (…) Ռուս խաղաղապահները ձեռնարկում են բոլոր հնարավոր ջանքերը «ցամաքում» իրավիճակի կայունացման նպատակով։ Ե՛վ Բաքվում եւ՛ Երեւանում բազմիցս ընդգծվել է ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի կարեւոր դերը: Համոզված են, որ այդ վստահությանը լիարժեքորեն արժանի են։ Պատրաստ ենք հետայսու եւս ցուցաբերել ցանկացած անհրաժեշտ աջակցություն Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ կապերի կարգավորմանը»,- նշվում է դեսպանատան արձագանքում։
Մեկ այլ գրությամբ Ռուսաստանի Դաշնության գործընկերներիս ուշադրությունն էի հրավիրել Բերձոր, Աղավնո եւ Ներքին Սուս բնակավայրերի հանձնման գործընթացի վրա։ Հաշված օրեր են մնացել, որ հայկական բնակավայրերը հանձնվեն Ադրբեջանին։ Եվ որքան մոտենում ենք Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության կողմից համայն հայությանը պարտադրված այս ամոթալի իրականությանը, ապագայի տեսլականն էլ ավելի անորոշ է դառնում։ Իմ նամակով ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին ներկայացրել էի առկա դժվարությունները, ինչպես նաեւ Արցախի ԱԺ պատգամավոր գործընկերներիս մտահոգությունները, որ մարդկային, տեխնիկական եւ տրանսպորտային ռեսուրսները բավարար չեն տարհանման գործընթացի՝ ժամանակին իրականացման համար։ Խնդրել էի օժանդակել նշված բնակավայրերի հանձնման ժամկետի երկարաձգման հարցում։
ՌԴ դեսպանատունը պատասխան գրությամբ հայտնում է, որ Լաչինի միջանցքի շուրջ իրավիճակը պիտի լուծվի Եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետի հիման վրա։ Հիշեցնեմ՝ ՌԴ դեսպանատան մատնանշած 6-րդ կետի համաձայն՝ Կողմերի համաձայնությամբ, Լեռնային Ղարաբաղի եւ Հայաստանի միջեւ կապն ապահովելու համար առաջիկա երեք տարիների ընթացքում պիտի հաստատվի Լաչինի միջանցքի երկայնքով նոր երթուղու կառուցման նախագիծ, որից հետո ռուսական խաղաղապահ զորակազմը կվերատեղակայվի՝ այդ երթուղին պաշտպանելու համար։ Դատելով նաեւ օրերս Երեւանում Ռուսաստանի դեսպանության խորհրդական- դեսպանորդ Մաքսիմ Սելեզնյովի հայտարարությունից, որ «Ռուս խաղաղապահները ոչ մի սանտիմետր չեն տեղաշարժվի Լաչինի գործող միջանցքից, քանի դեռ նոր ճանապարհը չի շահագործվել, կարելի է ենթադրել, որ այս մասով եւս դեռ ամեն ինչ հստակ չէ․ ի վերջո նշված 3 տարվա ժամկետի ավարտին դեռ ավելի քան 1 տարի էլ մնացել է։
ՌԴ դեսպանատնից հավելում են, որ իրենց գրությամբ նշված բոլոր թեմաների շուրջ անցկացվում են շահագրգիռ կողմերի քննարկումներ։ Դրանց նպատակն է հասնել բոլորին բավարարող համաձայնության, որպեսզի կյանքի կոչել Եռակողմ հայտարարությունը։ «Այդ նպատակով մենք մշտական երկխոսության մեջ ենք հայկական եւ ադրբեջանական կողմերի հետ ինչպես ամենաբարձր, այնպես էլ՝ Ռուսաստանի ՊՆ, ԱԳՆ եւ այլ գերատեսչությունների մակարդակով։ Օգոստոսի 2-ին եւ 8-ին կայացել են ՌԴ նախագահ Վ․ Վ․ Պուտինի եւ ՀՀ վարչապետ Ն․ Վ․ Փաշինյանի հեռախոսազրույցները։ Հայ եւ ադրբեջանցի գործընկերների հետ շփումներ են անցկացրել Ս․Վ․ Լավրովը եւ Ս․Կ․ Շոյգուն։ Պրոբլեմատիկայի զգայունությունը հաշվի առնելով՝ քննարկումների մանրամասները վեր չհանվեցին, այդուհանդերձ նման զրույցները համարվում են կարգավորման կարեւոր եւ գործուն գործիք»»,- գրել է Թովմասյանը։

Ситуация вокруг Лачинского коридора будет решена на основании пункта 6 Трехстороннего заявления - посольство РФ в Армении отреагировало на письма Товмасян 08/22/2022 13:36 | Комментарий
Посольство России в РА отреагировало на письмо председателя постоянной комиссии НС Армении по защите прав человека и общественным вопросам, беспартийной Тагуи Товмасян. Об этом депутат сообщила на своей странице в Facebook.
“О продолжительных проявлениях преступного поведения Азербайджана я последовательно уведомляю своих международных партнеров, аккредитованных в РА послов. Очередным письмом я обратила внимание посла РФ в РА Сергея Копыркина на факт нападения Азербайджана на Арцах, которое произошло 1 августа, когда азербайджанская сторона попыталась пересечь линию соприкосновения, применив в последующие дни минометы, гранатометы и ударные БПЛА. Поскольку Азербайджан в очередной раз нарушил Трехстороннее заявление от 10 ноября 2020 года, в результате которого у нас были жертвы и раненые, я попросила российского коллегу осудить это преступное поведение Азербайджана, предпринять шаги по стабилизации ситуации в регионе», - сообщила Товмасян.
Депутат заявил, что она получила письмо от посольства РФ в РА, согласно которому ситуация в зоне ответственности российского миротворческого контингента и на армяно-азербайджанской границе является важным вопросом для внешней политики России.
«Хотели бы обратить Ваше внимание на сделанное 4 августа с.г. заявление МИД России по обострению в зоне нагорно-карабахского конфликта. Министерство призвало обе стороны проявить сдержанность, соблюдать режим прекращения огня и подтвердило необходимость урегулирования в соответствии с заявлениями лидеров России, Азербайджана и Армении от 10 ноября 2020 г.,11 января и 26 ноября 2021 г. (...). Российские миротворцы предпринимают все возможные усилия для стабилизации ситуации «на земле». И в Баку, и в Ереване ранее неоднократно подчеркивали важную роль РМК. Убеждены, что такое доверие полностью заслуженно. Готовы и впредь оказывать любую необходимую поддержку нормализации связей Армении и Азербайджана» - отмечается в ответе посольства.
В другом письме депутат обратила внимание коллег из Российской Федерации на процесс сдачи населенных пунктов Бердзор, Агавно и Неркин Сус.
«Остались считанные дни, чтобы армянские населенные пункты были переданы Азербайджану. И чем ближе мы подходим к этой позорной реальности, навязанной властью Никола Пашиняна всему армянству, видение будущего становится еще более неопределенным. В своем обращении послу РФ в РА Сергею Копыркину я представила имеющиеся трудности, а также опасения моих коллег-депутатов НС Арцаха, что человеческих, технических и транспортных ресурсов недостаточно для своевременного осуществления процесса эвакуации. Я попросила посодействовать в продлении срока сдачи указанных населенных пунктов», - проинформировала депутат.
Посольство РФ в ответном письме сообщает, что ситуация вокруг Лачинского коридора должна быть решена на основании пункта 6 Трехстороннего заявления. Как напомнила она, согласно пункту 6, указанному посольством РФ, по согласованию сторон в ближайшие три года будет определен план строительства нового маршрута движения по Лачинскому коридору, обеспечивающий связь между Нагорным Карабахом и Арменией, с последующей передислокацией российского миротворческого контингента для охраны этого маршрута.
«Судя также по недавнему заявлению советника-посланника посольства России в Ереване Максима Селезнева о том, что российские миротворцы не сдвинутся ни на сантиметр от действующего Лачинского коридора, пока не будет эксплуатирована новая дорога, можно предположить, что по этой части еще не все ясно - в конце концов, до конца указанного трехлетнего срока осталось еще более года», - отметила она.
Посольство РФ также добавляет, что по всем темам, указанным в их письме, регулярно проводятся консультации заинтересованных сторон. Их цель - выйти на договоренности, устраивающие всех, для реализации Трехстороннего заявления.
«Для этого мы находимся в постоянном диалоге с армянской и азербайджанской сторонами как на высшем уровне, так и по линии Минобороны России, МИД России и других ведомств. 2 и 8 августа состоялись телефонные разговоры президента России В.В. Путина с премьер-министром Республики Армения Н.В.Пашиняном. Контакты с азербайджанскими и армянскими коллегами провели С.В.Лавров и С.К.Шойгу. С учетом чувствительности проблематики детали обсуждений не разглашались, тем не менее, подобные беседы являются важным и действенным инструментом урегулирования», - отметили в диппредставительстве.