Մինչև այլընտրանքային երթուղու պատրաստ լինելը Արցախը Հայաստանին կկապվի գրունտային ճանապարհով․ Արցախի հանրայինի անդրադարձը 08/12/2022 11:30 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախը Հայաստանին կապող Լաչինի միջանցքի՝ թշնամուն հանձնելուց հետո այլընտրանքային երթուղին դեռ ամբողջությամբ պատրաստ չի լինի։ Մինչ այդ մայր Հայաստանի հետ կապը կպահովվի հայկական Աղավնոն շրջանցող 4,5 կիլոմետրանոց գրունտային ճանապարհով։ Արցախի հանրային հեռուստատեսության թղթակցի հետ զրույցում Արցախի քաղաքաշիոնւթյան նախարարության ներկայացուիչը վստահեցրել է, որ ժամաանկավոր ճանապարհը դժվարանցանելի չի լինի․ այլընտրանքյաին ճանապարհի կառուցմանը զուգահեռ՝ վերակառուցվում է նաև այդ ճանապարհահատվածը։
Լաչինի միջանցքի փոխարեն հրամցվող այլընտրանքային ճանապարհը սկիզբ է առնում Ստեփանակերտ-Բերձոր մայրուղու 36-րդ կմ-ից՝ Բերդաձորի ենթաշրջանի ՄԵծ Շեն տանող խաչմերուկից, անցնում ՄԵծ շեն և Հին շենի գյուղերի տարածքներով ու հասնում մինչև Աղավնո գետի վրա կառուցված կամուրջը։ Ճանապարհի մնացյալ՝ 11 կմ-ի շինարարությունն ստանձնել և օգոստոսի 4-ից մեկնարկը տվել է հայկական կողմը։ Այս՝ Կոռնիձորից սկսվող հատվածը կանցնի Տեղ գյուղով ու կմիանա Գորիս տանող մայրուղուն։
Արցախի հանրային թղթակցի հաղորդմամբ՝ ճանապարհաշինարարական աշխատանքներին զուգահեռ՝ սկսվել են նաև խաղաղապահների նոր հենակետերի բացազատման աշխատանքները։
Հիշեցնենք, որ համաձայն նոյեմբերի 9-ի եռակողմ համաձայնագրի՝ երեք տարվա ընթացքում, այսինքն՝ մինչև 2023թ․, կողմերը պետք է դեռևս միայն համաձայնեցնեին Լաչինի միջանցքով անցնող նոր երթուղու պլանը։ Ադրբեջանական կողմը, սակայն, կոպտորեն խախտելով եռակողմ փաստաթղթով ամրագրված կետը, կառուցել է մի ճանապարհահատված ու պահանջ դրել, որ 2022թ․ օգոստոսի 25-ին Լաչինի միջանցքը հանձնվի իրեն։ Այդ անօրինական պահանջով պայմանավորված՝ տարհանվել են Բերձոր, Աղավնո և Ներքին Սուս բնակավայրերի բնակիչները։ Համաձայն նույն նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթի՝ այդ բնակավայրերն Ադրբեջանին հանձնելու մասին որևէ բառ չկա, ավելին՝ ամրագրված է, որ նոր երթուղին նույնպես պետք է անցնի Լաչինի միջանցքով։

До завершения строительства альтернативной дороги связь между Арменией и Арцахом будет обеспечиваться по грунтовой дороге - репортаж 08/12/2022 12:04 | Лента новостей
Альтернативная дорога после сдачи связывающего Арцах с Арменией Лачинского коридора врагу не будет полностью готова. До завершения строительства связь между Арменией и Арцахом будет обеспечиваться по грунтовой дороге длиной 4,5 км в обход армянского села Ахавно.
В беседе с Общественным телевидением Арцаха представитель министерства градостроительства заверил, что проезд по временной дороге не будет затруднен, поскольку параллельно со строительством альтернативной трассы ведется реконструкция и этой дороги.
Альтернативная дорога, которую пытаются навязать вместо Лачинского коридора, начинается с 36-го километра трассы Степанакерт-Бердзор, с перекрестка Бердзорского подрайона, ведущего в Мец Шен, проходит через территории сел Мец Шен и Хин Шен и доходит до недавно построенного моста на реке Ахавно. Строительство оставшегося 11-километрового участка взяла на себя армянская сторона и с 4-го августа приступила к работе. Данный участок, который начинается с Корнидзора, проходит по селу Тех и соединяется с дорогой, ведущей в Горис.
Как сообщает корреспондент Общественного телевидения Арцаха, параллельно с дорожно-строительными работами начата также работа по развертыванию новых опорных пунктов миротворцев.
Напомним, что в соответствии с трехсторонним заявлением от 9 ноября, в течение трех лет, то есть до 2023 года, стороны должны пока еще согласовать план нового маршрута движения, проходящего по Лачинскому коридору. Азербайджанская сторона, однако, грубо нарушив закрепленный в трехстороннем заявлении пункт, построила участок дороги и потребовала сдачи Лачиснкого коридора до 25 августа 2022 года. Ввиду этого незаконного требования была начата эвакуация жителей Бердзора, Ахавно и Неркин Суса. Согласно тому же заявлению от 9 ноября, о сдаче упомянутых населенных пунктов Азербайджану нет ни единого слова. Более того, в нем закреплено, что новый маршрут должен пройти по Лачинскому коридору.