Արսեն Երևանսկին ստորագրությամբ ազատ է արձակվել 08/10/2022 12:43 | Քրեական խրոնիկոն
«Օրենքով գող» Արսեն Մկրտչյանը՝ Արսեն Երևանսկին, արդեն տևական ժամանակ ազատության մեջ է։ Դատարանի վարույթում քննվող քրեական գործի շրջանակներում Մկրտչյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը փոխարինվել է անազատության հետ կապ չունեցող խափանման միջոցով։
Օրերս Մկրտչյանը ձերբակալվել էր քրեական ենթամշակույթին առնչվող մեկ այլ քրեական գործով, որը հարուցվել է 2021թ դեկտեմբերին և այժմ գտնվում է նախաքննության փուլում։
Պաշտպան Հովսեփ Սարգսյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց, որ Արսեն Մկրտչյանը ձերբակալվել է հուլիսի 26-ին։ Քննիչը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան՝ Մկրտչյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին։
Հուլիսին 27-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Արմեն Պողոսյանի նախագահությամբ, մերժել է Մկրտչյանին կալանավորելու մասին քննիչի միջնորդությունը։
Դատարանի որոշումից հետո վարույթն իրականացնող մարմինը Մկրտչյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառել ստորագրությունը՝ չհեռանալու մասին։
Նշենք, որ քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման ստեղծմանն ու ղեկավարմանը վերաբերող՝ դատարան ուղարկված առաջին քրեական գործը դեռևս դատաքննության փուլում է, 2020թ սեպտեմբեր ամսից գտնվում է Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Վարդան Գրիգորյանի վարույթում։
Գործով մեղադրյալի կարգավիճակում է 12 անձ, այդ թվում՝ «Օրենքով գող» Արսեն Երևանսկին՝ Արսեն Մկրտչյանը, նրա մտերիմ Ռուսլան Թադևոսյանը եւ «Բասար» մականունով հայտնի Արմեն Մելքոնյանը։
Նշված գործի շրջանակներում դատարանը՝ դատավոր Վարդան Գրիգորյանի նախագահությամբ, բավարարելով պաշտպանների միջնորդությունը, կասեցրել էր գործի վարույթը և դիմել ՍԴ՝ խնդրելով քննարկել և պարզել ՀՀ քրեական օրենսգրքի ՀՀ քրեական օրենսգրքի 223.1 հոդվածի 2-րդ և 223.2 հոդվածի 3-րդ մասերի, ինչպես նաև ՀՀ քրեական օրենսգրքի 223.2-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետի, 223.3-րդ հոդվածի 1-ին մասի, 3-րդ մասի 2-րդ և 5-րդ կետերի, 223.4-րդ հոդվածի 1-ին մաս` ՀՀ Սահմանադրության 79-րդ հոդվածին համապատասխանության հարցը:
ՍԴ-ն 2022թ հունվարի 14-ի որոշմամբ՝ գործի քննությունը մերժվել է, ըստ այդմ, Արսեն Մկրտչյանի, Բասարի և մյուսների գործով վարույթի կասեցման հիմքերի վերացումից հետո գործի վարույթը վերսկսվել է։

“Вор в законе” Арсен Ереванский отпущен на свободу под подписку о невыезде 08/10/2022 13:17 | Криминальная хроника
“Вор в законе” Арсен Мкртчян, известный как Арсен Ереванский, уже длительное время находится на свободе. В рамках уголовного дела, находящегося в ведении суда, арест Мкртчяна был заменен на другую меру пресечения, не связанную с лишением свободы.
На днях Мкртчян был задержан по другому уголовному делу, касающемуся криминальной субкультуры, которое было возбуждено в декабре 2021 года и в настоящее время находится на этапе предварительного следствия.
Адвокат Овсеп Саркисян в беседе с “ФактИнфо” сообщил, что Арсен Мкртчян был задержан 26 июля. Следователь обратился в суд с ходатайством об избрании в отношении Мкртчяна меры пресечения в виде заключения под стражу.
27 июля суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Армена Погосяна отклонил ходатайство следователя об аресте Мкртчяна.
После оглашения решения суда орган, осуществляющий производство, взял с Мкртчяна подписку о невыезде.
Отметим, что первое направленное в суд уголовное дело о создании группировки носителей криминальной субкультуры и руководстве ею, находится еще на стадии судебного разбирательства. С сентября 2020 года оно находится в ведении судьи суда общей юрисдикции Еревана Вардана Григоряна.
Обвиняемыми по делу проходят 12 человек, в том числе “вор в законе” Арсен Мкртчян, он же Арсен Ереванский, его близкий друг Руслан Тадевосян и Арсен Мелконян, известный по прозвищу “Басар”.
В рамках упомянутого дела суд во главе с судьей Варданом Григоряном, удовлетворив ходатайство защиты, приостановил производство по делу и обратился в КС с просьбой рассмотреть и прояснить вопрос соответствия ч. 2 ст. 223.1, ч. 3 ст. 223.2, п.5 ч. 2 ст. 223.2, ч., а также пп. 2 и 5 ч.3 ст. 223.3 и ч. 1 ст. 223.4 статье 79 Конституции РА.
14 января 2022 года КС отказал в рассмотрении дела. Исходя из этого, после устранения оснований для приостановления дела Арсена Мкртчяна, Басара и других фигурантов производство по нему было возобновлено.