Արցախի ԱԽ գրասենյակը հայտնել է, թե ինչու է Բալասանյանը ՌԴ խաղաղապահների և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հետ այցելել Բերձոր 08/10/2022   13:21  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի անվտանգության խորհրդի քարտուղարի գրասենյակը հաստատել է, որ ԱԽ քարտուղար Վիտալի Բալասանյանը ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի և ադրբեջանական կողմի ներկայացուցիչների հետ համատեղ այցելել է Բերձոր:
«Առավոտ» օրաթերթի կայքէջում «Վիտալի Բալասանյանը Բերձոր է այցելել ադրբեջանցի պաշտոնյաների եւ ռուս հրամանատարների հետ» վերտառությամբ հոդված էր հրապարակվել, որում Բերձորի բնակիչ Սաթիկ Ասատրյանը հայտնել էր, որ Բալասանյանը Ադրբեջանի պաշտոնյաների և ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարների հետ շրջել է Բերձորում: Տեղեկությունը նաև հաստատել էր  Բերձորի քաղաքապետ Նարեկ Ալեքսանյանը:
Պատասխանելով «Արմենպրես» լրատվական գործակալության թղթակցի գրավոր հարցին, թե ո՞րն էր այցելության նպատակը և ի՞նչ հարցեր են քննարկվել, Արցախի ԱԽ գրասենյակից նշեցին.
«Անդրադառնալով Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի՝ քաղաք Բերձոր կատարած այցելությանը, այն պայմանավորված է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ նախատեսված՝ Արցախը Հայաստանին կապող նոր երթուղու շինարարության ընթացքին ծանոթանալու նպատակով և տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետությունում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի, ինչպես նաև ադրբեջանական կողմի ներկայացուցիչների հետ համատեղ»:
Հարցին, թե արդյոք նմանատիպ այցելություններ եղել են Աղավնո և Ներքին Սուս բնակավայրեր, ԱԽ գրասենյակից բացասական պատասխան են տվել:
«Արմենպրես»-ի թղթակիցը նաև հետաքրքրվել է, թե ի՞նչ քայլեր են ձեռնարկվում Աղավնոյի, Բերձորի, Ներքին Սուսի բնակիչներին պատշաճ և անվտանգ տարհանումը մինչև օգոստոսի 25-ը կազմակերպելու համար:
«Տեղեկացնում ենք, որ մնացյալ հարցերով կարող եք դիմել Արցախի Հանրապետության համապատասխան լիազոր մարմիններ»,- նշել են Արցախի ԱԽ գրասենյակից:
14:55 05/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎիտալի Բալասանյանը Երևանում է. 168.am
09:50 02/08/2022  |  ՄամուլՎիտալի Բալասանյանին ադրբեջանցի գեներալներից մեկի հետ տեսել են Ասկերան քաղաքում. «Ժողովուրդ»
11:25 28/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԹեև Առաջին հանրապետությունը կարճ կյանք ունեցավ, սակայն պետություն ունենալու նրա դասերը փոխանցվեցին սերունդներին.Վիտալի Բալասանյան
10:09 09/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄեզ համար կենսական անհրաժեշտություն է լինել համախումբ՝ մասնատված Արցախն ամբողջացնելու և հայկական պահելու գերնպատակով.Վիտալի Բալասանյան
19:08 26/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հետ առկա է սերտ համագործակցություն, ինչը թույլ է տալիս ծագող խնդիրներին տալ լուծումներ. Վիտալի Բալասանյան
11:51 07/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՍիրելի մայրեր, չնայած օրհասական պահերին՝ շարունակում եք անմնացորդ ծառայել ընտանիքին ու հայրենիքին. Վիտալի Բալասանյան
12:21 20/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄենք ընդմիշտ Արցախում ենք՝ սրբազան այս հողը պահելու անսասան կամքով․ Վիտալի Բալասանյան

В Сoвбезе Арцаха сообщили причину посещения Виталия Баласаняна с российскими миротворцами и представителями Азербайджана Бердзора 08/10/2022 13:25 | Лента новостей
В Аппарате секретаря Совета безопасности Арцаха подтвердили, что секретарь Совета безопасности Виталий Баласанян посетил Бердзор вместе с представителями российских миротворческих сил и азербайджанской стороны.
На сайте газеты «Аравот» была опубликована статья с заголовком «Виталий Баласанян посетил Бердзор с азербайджанскими официальными лицами и с командирами российских миротвoрческих сил», в которой жительница Бердзора Сатик Асатрян сообщала, что Баласанян посетил Бердзор с азербайджанскими официальными лицами и с командирами российских миротворческих сил. Информацию подтвердил и глава Бердзора Нарек Алексанян.
Отвечая на письменный вопрос корреспондента информационного агентства «Арменпресс», соответствует ли приведенная информация действительности, и какова была цель визита, какие вопросы обсуждались, в Аппарате Совета безопасности Арцаха сообщили:
«Что касается визита секретаря Совета безопасности в город Бердзор, он обусловлен целью ознакомления с ходом строительства новой дороги, которая соединит Арцах с Арменией, согласно трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 года. Визит был совершен с представителями российских миротворческих сил, дислоцированных в Республике Арцах, и с представителями азербайджанской стороны».
На вопрос, были ли подобные посещения населенных пунктов Агавно и Неркин Сус, в Аппарате Совбеза ответили, что посещений населенных пунктов Агавно и Неркин Сус не было.
Корреспондент «Арменпресс» также задал вопрос, какие шаги предпринимаются для организации надлежащей и безопасной эвакуации жителей Агавно, Бердзора и Неркин Суса до 25 августа.