Իրաքի շրջաններից արևադարձային տաք օդային հոսանքներ են գալիս. Ջերմաստիճանը սաստիկ կբարձրանա 08/10/2022 11:53 | ԼՐԱՀՈՍ
ՇՄՆ Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն-ը տեղեկացնում է, Իրաքի շրջաններից արևադարձային տաք օդային հոսանքների ներթափանցմամբ պայմանավորված՝ հանրապետության տարածքում օգոստոսի 11-16-ն օդի ջերմաստիճանը կբարձրանա այսօրվա համեմատ 6-8 աստիճանով։
Արարատյան դաշտում, Արագածոտնի, Վայոց ձորի նախալեռնային գոտիներում և Երևանում օգոստոսի 15-19-ի ցերեկային ժամերին օդի ջերմաստիճանը կհասնի +40․․․+42 աստիճանի։
Պայմանավորված բարձր ջերմային ֆոնով և տեղումների բացակայությամբ` հանրապետության նախալեռնային և հովտային գոտիներում այդ օրերին սպասվում է բարձր կարգի հրդեհավտանգ իրավիճակ։

Тропическая жара вновь накроет Армению: в Ереване ожидается до 40-42 градусов 08/10/2022   12:11  |  Информационная платформа
Новая волна жары накроет Армению, предупреждает Центр гидрометеорологии и мониторинга министерства окружающей среды РА.
Сообщается, что в связи с проникновением теплых тропических воздушных потоков с регионов Ирака температура воздуха на территории Армении 11-16 августа повысится на 6-8 градусов, по сравнению с сегодняшними показателями.
В Араратской долине, в предгорьях Арагацотна и Вайоц Дзора, а также в Ереване 15-19 августа температура воздуха в дневные часы достигнет 40-42 градусов выше нуля.
Ввиду высокого теплового фона и отсутствия осадков в предгорьях и долинах в эти дни ожидается высокий уровень пожароопасности.