Լոնդոնում Ադրբեջանի դեսպանատուն ներխուժել են շիականները (տեսանյութ) 08/05/2022 12:17 | Միջազգային լրահոս
Լոնդոնում Բաքվի բարբարոսական վարչախմբի դեսպանատունը գրաված և դրա դրոշի փոխարեն շիայական պաստառներ ու դրոշներ բարձրացրած անձինք Քուվեյթից սերող շիա հոգևորական Յասեր َԱլ Հաբիբի ստեղծած «Մահդիի սպասավորների միություն» կրոնական կազմակերպության անդամներ են։ Այս մասին տեղեկացնում է իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը։
Նրա փոխանցմամբ՝ շիա այս հոգևորականը հետևում է ծայրահեղ աջակողմյան հայացքներ և մեծ ազդեցություն ունեցող իրանա-իրաքյան այաթոլլահ և ընդօրինակման աղբյուր Սադեղ ալ-Շիրազիին, որը գաղափարական ու հոգևոր հայրն է նաև Եվրոպայում և հատկապես Մեծ Բրիտանիայում ակտիվորեն գործող «Շիրազիյյուն» («Շիրազիականներ») ցանցի։
«Դեսպանատան գրավման կադրերում երևացող կապույտ դրոշները հենց «Մահդիի սպասավորների միության» խորհրդանիշն են, իսկ գործողությունն, ամենայն հավանականությամբ, իրականացվել է ի պատասխան Բաքվի բռնապետի կողմից այս օրերին Ադրբեջանի շիաների նկատմամբ գործադրվող բռնաճնշումների»,- նշել է փորձագետը՝ ավելացնելով, որ Իմամ Մահդին կամ Ժամանակի իմամը շիայական տասներկուերորդ թաքուցյալ իմամն է, որին շիաները համարում են փրկիչ։

Посольство Азербайджана в Лондоне захватили шииты(ВИДЕО) 08/05/2022   12:34  |  Международные новости
Люди, захватившие посольство варварского бакинского режима в Лондоне и водрузившие на место его флага шиитские постеры и флаги, являются членами религиозной организации "Союз слуг Махди", созданной кувейтским шиитским священнослужителем Ясиром аль-Хабибом. Об этом сообщает иранист Вардан Восканян.
По его словам, упомянутый шиитский священнослужитель придерживается крайне правых взглядов и является последователем очень влиятельного ирано-иракского аятоллы и источника подражания Садега аль-Ширази, который является идейным и духовным отцом сети "Ширазийун" ("Ширазийцы"), активно действующей также в Европе и особенно в Великобритании.
"Синие флаги, замеченные на кадрах захвата посольства, являются тем самым символом "Союза слуг Махди", а операция, по всей вероятности, была проведена в ответ на репрессии, чинимые в эти дни бакинским диктатором против шиитов Азербайджана", - отметил эксперт, добавив, что Имам Махди или Имам времени является двенадцатым скрытым имамом шиитов, которого шииты считают спасителем.