Բերձորի ճանապարհային պլանը չի հաստատվել.Փաշինյան 08/04/2022   11:59  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ընթացիկ էսկալացիայի համար որպես պատրվակ Ադրբեջանն օգտագործում է Լաչինի միջանցքի նոր երթուղու հարցը, իբր ինքն ավարտել է նոր երթուղու կառուցման աշխատանքները և գործող միջանցքի մի շարք հատվածներ պետք է հանձնվեն իր վերահսկողությանը:
Ադրբեջանի նման հայտարարությունները և ձևակերպումները նույնպես 2020թ-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կոպիտ խախտում են: Կառավարության նիստին հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը՝ հիշեցնելով եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետը, որտեղ ասվում է, որ Լաչինի միջանցքով երթևեկության նոր երթուղում կառուցման պլանը պետք է որոշվի մինչև 2023թ–ի նոյեմբերի 9-ը` այդ երթուղում պաշտպանության համար ՌԴ խաղաղապահ կոնտինգենտի հետագա վերատեղաբաշխմամբ։
Նա նաև հայտարարեց, որ այս պահի դրությամբ Հայաստանի, Ադրբեջանի ու ՌԴ–ի կողմից հաստատված որևէ պլան գոյություն չունի, և Հայաստանը մի քանի անգամ առաջարկել է հաստատել եռակողմ ֆոմատով պլան.
«Ուշադրություն դարձրեք, որ հայտարարության մեջ խոսքը ոչ թե պարզապես նոր ճանապարհի կառուցման մասին է, այլ այդ կառուցման պլանի և ռուս խաղապահների վերատեղաբաշխման մասին »,– ասաց Փաշինյանը՝ հավելելով, որ Հայաստանը որևէ պլանի հավանություն չի տվել, քանի որ այն Հայաստանին չի էլ ներկայացվել։
Փաշինյանը նաև հայտնեց, որ Հայաստանն արդեն սկսել է Կոռնիձոր– Տեղ Մ-12 մայրուղու վերակառուցումը, որը պետք է միանա Լաչինի միջանցքի նոր երթուղուն։
Նրա խոսքով՝ պլանը միայն ճանապարհին չի վերաբերելու, այլ ԼՂ–ին էլեկտրաէներգիայի, գազի մատակարարման, անվտանգության հետ կապված խնդիրներին։

Согласованного плана нового маршрута Лачинского коридора нет – премьер Армении 08/04/2022 13:04 | Лента новостей
Согласованного плана строительства нового маршрута Лачинского коридора нет, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе заседания правительства.
Как указал Пашинян, Азербайджан использовал в качестве повода для нынешней эскалации именно вопрос нового маршрута Лачинского коридора; якобы раз Баку завершил строительные работы, то ряд участков действующего коридора должны быть сданы под его контроль.
"Подобные заявления и формулировки Азербайджана также являются грубым нарушением заявления от 9 ноября 2020 года", - отметил Никол Пашинян. Он добавил, что в пункте 6 указанного заявления указывается, что "по согласованию сторон в ближайшие три года (до 9 ноября 2023 года) будет определен план строительства нового маршрута движения по Лачинскому коридору с последующей передислокацией российского миротворческого контингента для охраны этого маршрута".
Пашинян также заявил, что плана, который был бы согласован Арменией, Азербайджаном и РФ, не существует, и Ереван несколько раз предлагал утвердить план в трехстороннем формате.
‘Обратите внимание, что в заявление речь идет не просто о строительстве новой дороги, а о плане строительства и передислокации российских миротворцев”, - сказал Пашинян. Он добавил, что Армения не одобряла какой-либо план, поскольку его Еревану и не представили.
Пашинян также сообщил, что Армения уже начала реконструкцию дороги Корнидзор-Тех-М-12, которая должна соединиться с новым маршрутом Лачиснкого коридора.
По его словам, план касается не только дороги, но и вопросов, связанных с электроэнергией, подачей газа в Нагорный Карабах, безопасностью.