Ադրբեջանը խնդիր ունի վերացնել նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը.Նիկոլ Փաշինյան 08/04/2022   12:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանը մի խնդիր ունի՝ վերացնել նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը: Կառձավարության նիստին նման հայտարարություն է արել Նիկոլ Փաշինյանը:
Փաշինյանի դիտարկմամբ՝ Ադրբեջանը, սահմանային սրացումների գնալով, մեկ նպատակ է հետապնդում` նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ սահմանված կառուցակարգերի վերացումը.
«Ադրբեջանը, որը նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը իր հաղթանակն է համարում, այսօր մի խնդիր ունի՝է վերացնել եռակողմ հայտարարությունը ու խուսափել դրանով ամրագրված իրաղություններից»,-ասաց նա:
Իր ելույթում Փաշինյանը շեշտեց, որ Ադրբեջանը պետք է կատարի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած իր երեք պարտավորությունները՝ ընդունի «Լեռնային Ղարաբաղ» միավորի գոյությունը, պետք է հարգի ԼՂ-ում շփման գծի առկայությունը ու Լաչինի միջանցքի գոյությունը, որը Հայաստանի հետ ԼՂ կապը ապահովող կարևոր ինստիտուտ է:
18:29 01/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԳյուղացիները փակել էին Ստեփանավան-Վանաձոր ավտոճանապարհը, վարչապետը հանձնարարեց կարգավորել հուզող հարցերը

Азербайджан задался целью аннулировать трехстороннее заявление от 9 ноября - Пашинян 08/04/2022 12:22 | Лента новостей
Азербайджан задался целью аннулировать трехстороннее заявление от 9 ноября, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на заседании правительства в четверг.
По словам Пашиняна, Азербайджан, идя на обострение ситуации на границе, преследует одну цель: добиться отмены положений, установленных заявлением от 9 ноября.
“Азербайджан, который считает заявление от 9 ноября своей победой, сегодня задался целью аннулировать трехстороннее заявление и избежать реалий, закрепленных в нем”, - сказал он,
В своем выступлении Пашинян подчеркнул, что Азербайджан должен выполнить взятые им на себя по трехстороннему заявлению от 9 ноября обязательства: он должен признать существование единицы “Нагорный Карабах", уважать наличие линии соприкосновения в Нагорном Карабахе и существование Лачинского коридора, который является важным институтом, обеспечивающим связь Армении с Нагорным Карабахом.