Այն ինչ վերջին շրջանում Ադրբեջանը ԼՂ-ում իրականացնում է, միջազգային իրավունքում կոչվում է էթնիկ զտումներ. Էդմոն Մարուքյան 08/04/2022 10:21 | Մեկնաբանություն
Այն ինչ վերջին շրջանում Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղում իրականացնում է, միջազգային իրավունքում կոչվում է էթնիկ զտումներ: Այս մասին ֆեյսբուքի իր էջում գրել է Հատուկ հանձնարարություններով դեսպան, «Լուսավուր Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը:
Նա նաեւ նշել է. «Ադրբեջանի վարած էթնիկ զտումների քաղաքականությունը միջազգային հանցագործություն է: Այն վաղ, թե ուշ պատասխանատվության առջև է կանգնեցնելու Ադրբեջանի ղեկավարությանը:
Միջազգային կառույցների մեր գործընկերները պետք է հստակ տարբերակեն իրավիճակի զոհին և էթնիկ զտում իրականացնողին: Միայն այդ պարագայում է, որ մշուշոտ, երկու կողմերին ուղղված անատամ հայտարարությունները կփոխվեն հստակ թիրախայինով, պատասխանատվության հարցի բարձրացմամբ և էթնիկ զտումների քաղաքականության դադարեցմամբ:Այլ տարբերակ չկա»:

Проводимая Азербайджаном политика этнических чисток – международное преступление, и его руководству рано или поздно придет за это ответить - Марукян 08/04/2022   10:50  |  Комментарий
То, что совершает Азербайджан в Нагорном Карабахе, в международном праве называет этнической чисткой, написал посол по особым поручениям, лидер партии "Просвещенная Армения" Эдмон Марукян.
"Проводимая Азербайджаном политика этнических чисток – международное преступление, и рано или поздно руководство Азербайджана понесет за него ответственность", - отметил он.
По словам Марукяна, коллеги из международных структур должны в этой ситуации четко разграничивать жертву и виновника этнических чисток.
"Только в таком случае расплывчатые, беззубые обращения к двум сторонам сменятся на четкие адресные заявления, в которых будет поднят вопрос об ответственности и прекращении этнических чисток. Другого варианта нет", - написал Марукян.