Խոցվել է Կարմիր շուկա համայնքի բնակիչներից մեկին պատկանող տան պատուհանը, նույն տան բակում հայտաբերվել է հրաձգային զինատեսակի 8 փամփուշտ.Արցախի ՄԻՊ-ը մանրամասներ է հայտնել 07/28/2022 17:43 | ԼՐԱՀՈՍ
Հուլիսի 28֊ին՝ ժամը 11:45֊ի սահմաններում, ադրբեջանական կողմը կրակոցներ է արձակել Արցախի Հանրապետության Մարտունու շրջանի Թաղավարդ և Կարմիր շուկա համայնքների ուղղությամբ։ Այս մասին ֆեյսբուքում գրել է Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը.
«Կրակոցները տևել են շուրջ 20 րոպե, որի հետևանքով փափուշտները թափվել են համայնքների բնակելի հատվածներում։ Այս պահի դրությամբ ձեռք բերված տեղեկությունների համաձայն՝ խոցվել է Կարմիր շուկա համայնքի բնակիչներից մեկին պատկանող տան պատուհանը, նույն տան բակում հայտաբերվել է հրաձգային զինատեսակի 8 փամփուշտ։
Քաղաքացիական բնակչության շրջանում տուժածներ չկան։
Ադրբեջանական կողմի ագրեսիվ վարքագիծը նպատակ ունի խաթարելու բնականոն կյանքն Արցախի համայնքներում և ահաբեկելու քաղաքացիական բնակչությանը։ Այս վարքագիծը ցուցադրում է, որ ադրբեջանական ղեկավարությունը շարունակում է վարել Արցախի ժողովրդի նկատմամբ ատելության, հոգեբանական ու ֆիզիկական բռնության կիրառման, Արցախի էթնիկ զտման քաղաքականություն։
Արցախի ժողովրդի իրավունքների դիտավորյալ խախտումների հանգեցնող գործողությունների նույնիսկ կարճատև դադարները և կեղծ խաղաղասիրության դրսևորումներն Ադրբեջանի կողմից ներկայացվող բեմադրության տակտիկական մաս են և միջազգային հանրությանը մոլորեցնելու նպատակադրված ու շինծու վարքագիծ։
Միջնորդների և միջազգային կազմակերպությունների, ինչպես նաև Արցախում տեղակայված խաղաղապահների համար առավել քան հստակ պետք է լինեն ադրբեջանական կողմի իրական նպատակներն ու ձգտումները և ըստ այդմ միջազգային հանրության աչքին թոզ փչելու ադրբեջանական ցանկացած գործողություն պետք է ստանա իրական գնահատական և հակազդեցություն։
Ադրբեջանական իշխանությունների հանցավոր վարքագիծը ինչպես նախկինում, այնպես էլ այսօր որևէ փոփոխության չի ենթարկվել ու շարունակում է հետապնդել նույն հայատյաց ու ցեղասպան նպատակները»:

Азербайджанские ВС обстреляли жилые дома в Арцахе: омбудсмен Арцаха опубликовал фотографии 07/28/2022 18:10 | Лента новостей
28 июля около 11:45 азербайджанская сторона обстреляла общины Тагавард и Кармир Шука Мартуникского района Республики Арцах.
Как сообщил омбудсмен Арцаха Гегам Степанян, стрельба длилась около 20 минут. В результате обстрела пули попали в жилые помещения. Согласно полученным на данный момент сведениям, разбито окно в доме, принадлежащем одному из жителей общины Кармир Шука. Во дворе того же дома обнаружено 8 пуль. Потерь среди гражданского населения нет.
“Агрессивное поведение Азербайджана направлено на подрыв привычного уклада жизни общин Арцаха, террор мирного населения. Такое поведение свидетельствует о том, что азербайджанское руководство продолжает вести политику ненависти, применения психологического и физического насилия в отношении народа Арцаха, этнической чистки Арцаха”, - написал омбудсмен.
Он указал, что даже кратковременные паузы в действиях, приводящих к преднамеренным нарушениям прав народа Арцаха, и проявления ложного пацифизма являются тактической частью разыгрываемого Азербайджаном спектакля и целенаправленным и надуманным поведением, направленным на введение международного сообщества в заблуждение.
Омбудсмен Арцаха отметил, что истинные цели и устремления азербайджанской стороны должны быть более чем ясны посредникам, международным организациям и миротворцам, и соответственно любые попытки Азербайджана пустить пыль в глаза международному сообществу должны удостоиться реальной оценки и встретить отпор.
“Преступное поведение азербайджанских властей как раньше, так и сегодня не претерпело каких-либо изменений и продолжает преследовать те же армянофобские и геноцидальные цели”, - написал Гегам Степанян.