Մնացական Մարտիրոսյանի նախագահությամբ շարունակվում է Աղվան Հովսեփյանի գործով դատական նիստը. ուղիղ 07/28/2022   11:08  |  Դատական ռեպորտաժներ
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի նախագահությամբ, շարունակվում է ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ, ՔԿ նախկին նախագահ Աղվան Հովսեփյանի գործով դատական նիստը։
«Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ նախորդ դատական նիստում դատարանը բավարարել է պաշտպանական կողմի միջնորդությունը՝ նրա նկատմամբ դատաբժշակական հանձնաժողովային փորձաքննություն նշանակելու մասին։ Սակայն առ այս պահը հանձնաժողովը ձեւավորված չէ. Նախատեսվում է, որ այսօրվա դատական նիստում փորձագետներ կներգրավվեն՝ փորձաքննության համար։
Նախնական կալանքի տակ գտնվելու ընթացքում կտրուկ վատթարացել է Ա.Հովսեփյանի առողջական վիճակը, սակայն դատարանը մերժել է՝ կալանքը գրավով փոխարինելու միջնորդությունը, թեեւ նրա մոտ ախտորոշված են կալանքի հետ անհամատեղելի հիվանդություններ։
Պաշտպանական կողմը պահանջել է նշանակել հանձնաժողովային փորձաքննություն, որը թեեւ բավարարվել է, բայց դեռ կատարումը չի սկսվել։ Այսօրվա նիստին Ա.Հովսեփյանը չի մասնակցում՝ վատ առողջական վիճակի պատճառով։
11:55 29/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱղվան Հովսեփյանի խափանման միջոցի փոփոխման հարցով հրատապ նիստ է հրավիրվել. դատական նիստը կկայանա վաղը

Суд во главе с Мнацаканом Мартиросяном продолжает слушания по делу экс-генпрокурора Армении Агвана Овсепяна 07/28/2022 11:30 | Судебный репортаж
В суде общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Мнацакана Мартиросяна продолжаются слушания по делу бывшего генерального прокурора Армении, экс-председателя Следственного комитета РА Агвана Овсепяна.
Как передает корреспондент “ФактИнфо”, на предыдущем судебном заседании суд удовлетворил ходатайство защиты о назначении ему комиссионной судебно-медицинской экспертизы. Однако до сих пор комиссия не сформирована. Как ожидается, к сегодняшнему судебному заседанию для проведения экспертизы будут привлечены эксперты.
Состояние Агвана Овсепяна в ходе пребывания в предварительном заключении резко ухудшилось, однако суд отклонил ходатайство о замене ему меры пресечения с заключения под стражу на залог, несмотря на то, что у него диагностировали несовместимое с арестом заболевание.
Защита потребовала назначить комиссионную экспертизу. Хотя суд удовлетворил ходатайство, однако к ее проведению еще не приступили. На сегодняшнем заседании суда Агван Овсепян не присутствует по состоянию здоровья.