Ադրբեջանի գործելակերպը չի օգնում կամ խրախուսում կառուցողական քննարկումներին. Աղաջանյան 07/26/2022 12:08 | Քաղաքական
Հայաստանը հրաժարվում է Զանգեզուրի միջանցքի հարց քննարկել ու հրաժարվել է ի սկզբանե: «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը:
«Հայաստանի կողմից բազմիցս նշվել է, որ Զանգեզուրի միջանցքի տրամաբանությունը որևէ կերպ ընդունելի չէ մեզ համար: Կարևոր եմ համարում նշել, որ Նիկոլ Փաշինյանի, Ադրբեջանի նախագահի ու Եվրոպայի խորհրդի նախագահի վերջին հանդիպման արդյունքում, երբ Ադրբեջանի նախագահը համապատասխան հայտարարությամբ է հանդես եկել, այդ թվում՝ նաև Զանգեզուրի միջանցքը հիշատակելով, ԵԽ նախագահի գրասենյակը հերքող հայտարարությամբ է հանդես եկել, որ նման բան չի քննարկվել», - ասաց Աղաջանյանը:
Պատգամավորը ընդգծեց՝ Ադրբեջանի այս գործելակերպը չի օգնում կամ խրախուսում կառուցողական քննարկումներին:
«Ցավոք, մեր հարևաններն առանձնանում են ոչ պատշաճ կամ պայմանավորվածությունները չպահող գործելակերպով», - ասաց Աղաջանյանը:

Поведение Азербайджана не помогает и не способствует конструктивным дискуссиям - Агаджанян 07/26/2022   12:29  |  Политика
Армения отказывается и с самого начала отказывалась обсуждать вопрос так называемого “Зангезурского коридора”. Об этом, как передает "ФактИнфо", заявил председатель постоянной комиссии НС РА по внешним связям Эдуард Агаджанян.
“Армения неоднократно указывала, что логика “Зангезурского коридора” для нас никак неприемлема. Считаю важным отметить, что по итогам последней встречи Никола Пашиняна, президента Азербайджана и председателя Европейского совета, когда глава Азербайджана выступил с соответствующим заявлением, в том числе упомянув о “Зангезурском коридоре”, офис главы Евросовета выступил с опровержением, указав, что ничего подобного не обсуждалось”, - сказал Агаджанян.
Депутат подчеркнул, что подобное поведение Азербайджана не помогает и не способствует конструктивным дискуссиям.
“К сожалению, наши соседи выделяются ненадлежащим поведением и несоблюдением договоренностей”, - указал Агаджанян.