ԵԱՀԿ ԽՎ -ում ԼՂ հարցին անդրադարձ գրեթե չի եղել.ողջ ուշադրությունը սևեռված էր ռուս-ուկրաինական պատերազմի վրա, սա դատապարտելի է.Էդուարդ Աղաջանյան 07/26/2022   11:46  |  Քաղաքական
ԵԱՀԿ ԽՎ-ի ողջ ուշադրությունը սևեռված էր ռուս-ուկրաինական պատերազմի վրա և շատ դժվար էր նրանց ուշադրությունը հրավիրել մեր տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացների վրա, բացի հայկական և ադրբեջանական պատվիրակությունների ելույթներից ՝ ԼՂ հարցին անդրադարձ չի եղել: «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը:
Նրա փոխանցմամբ՝ Հայաստանի կողմից առաջարկվող երեք փոփոխությունները, որոնցից երկուսը պետք է տեղ գտնեին քաղաքական հարցերով զեկույցում, իսկ մյուսը՝ մարդու իրավունքների զեկույցում, մերժվել են ԵԱՀԿ ԽՎ-ի կողմից.
«Ես ելույթ եմ ունեցել ԵԱՀԿ ԽՎ-ում՝ դատապարտելով նման դիրքորոշումը և բոլորի ուշադրությունը հրավիրել եմ այն փաստի որ, ցավոք, ԵԱՀԿ ԽՎ-ն իր ողջ ուշադրությունը սևեռել է մի կետի վրա՝ Ուկրաինայում տեղի ուենցող գործընթացների վրա և որևէ այլ կոնֆլիկտ հետաքրքիր չէ նրանց, սա դատապարտելի է»,-ասաց Աղաջանյանը:
11:39 28/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուս համանախագահը չի ընդունել Լեռնային Ղարաբաղի ապագան քննարկելու հրավերը
18:24 03/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայկական կողմը մերժել է Թուրքիայի հետ սահմանների վերաճշգրտման հարցը․ Էդուարդ Աղաջանյան
10:04 27/04/2022  |  ՄամուլԵԱՀԿ Մինսկի խմբում խաղադրույքները բարձրանում են. «Հրապարակ»
20:40 24/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՉավուշօղլուի ազգայնական ժեստը դատապարտելի գործողություն է. Էդուարդ Աղաջանյան
12:11 15/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՈրևէ լուծում, որի արդյունքում Արցախը պետք է հայաթափվի, չի կարող լինել ընդունելի Հայաստանի համար.Էդուարդ Աղաջանյան

"Сконцентрировались на событиях в Украине, оставив без внимания другие конфликты": Агаджанян осудил позицию ПА ОБСЕ 07/26/2022 12:12 | Политика
Парламентская ассамблея ОБСЕ почти все свое внимание сконцентрировала на событиях в Украине, и крайне сложно привлечь их внимание на протекающие в регионе процессы. Об этом, как передает "ФактИнфо", заявил глава армянской делегации в этой структуре Эдуард Агаджанян на пресс-конференции во вторник.
Как указал он, нагорно-карабахский вопрос почти не затрагивался, не считая выступлений армянской и азербайджанской делегаций.
По его словам, предлагаемые Арменией три поправки, двое из которых должны были найти отражение в докладе по политическим вопросам, а другая – в докладе по правам человека, были отклонены ПА ОБСЕ.
"Я выступил с речью в ПА ОБСЕ, осудив подобную позицию, и привлек внимание каждого к тому факту, что ПА ОБСЕ, к сожалению, все свое внимание сконцентрировала на одном пункте – происходящих в Украине процессах, и ни один другой конфликт их не интересует. Это заслуживает осуждения", - сказал Агаджанян.