Ծխախոտի խոշորագույն Philip Morris ընկերությունը հայտարարել է մինչեւ տարեվերջ ռուսական շուկան լքելու մտադրության մասին 07/22/2022   14:48  |  Միջազգային լրահոս
Ծխախոտի խոշորագույն Philip Morris ընկերությունը հայտարարել է, որ մտադիր է մինչեւ տարեվերջ լքել Ռուսաստանի շուկան։ Ռուսական աղբյուրների փոխանցմամբ՝ ընկերության մասնաբաժինը Ռուսաստանում կազմում է երկրի ծխախոտային արտադրանքի 27%-ը, որոնք արտադրվում են ռուսական երկու գործարաններում՝ Լենինգրադի մարզում և Կրասնոդարի երկրամասում: Philip Morris-ի համար ռուսական շուկան իր մեծությամբ յոթերորդն է: Այնուամենայնիվ, ընկերության ներկայացուցիչն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ ռուսական բիզնեսի դադարեցումը «ամենաբարդ գործարքն է» ընկերության պատմության մեջ:
Ընկերության ղեկավարության խոսքով՝ կազմակերպությունը նախատեսում է իր կորուստները փոխհատուցել ասիական շուկայում։ Բացի այդ՝ ակնկալում են, որ ծխախոտի արտադրանքը կկարողանա հայտնվել ամերիկյան շուկայում, որտեղ ինչ-ինչ պատճառներով դեռ ներկայացված չէ։
Նախկինում Philip Morris-ը դիտարկում էր Ռուսաստանում միայն իր բիզնեսի վերակազմակերպումը՝ ներառյալ ակտիվների փոխանցումը: Այս պահին որոշվել է աստիճանաբար կրճատել արտադրության ծավալները՝ լոգիստիկայի խաթարման պատճառով։
11:25 15/03/2022  |  ՄեկնաբանությունԿոչ եմ անում մեր բոլոր քաղաքացիներին օգնել մեզ աշխատացնել օրենքը՝ պահանջելով մաքուր օդ բոլոր հաստատություններում.Թորոսյան
11:42 10/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԾխախոտային արտադրատեսակների փոխարինիչների ցուցադրումը խանութներում կարգելվի
12:16 04/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄարտի 15-ից արգելվում է ծխախոտի և ծխախոտային արտադրատեսակների փոխարինիչների օգտագործումը հանրային սննդի բոլոր օբյեկտներում.ԱՆ
19:11 06/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ«Ծխախոտի գովազդից միայն կզրկվենք». ծխախոտավաճառներն արձագանքում են նոր օրենքին
10:26 23/11/2021  |  ՄամուլԾխախոտի գինն օրեր առաջ բարձրացել է. «Ժողովուրդ»
21:41 01/11/2021  |  ԱռողջությունՀայաստանում ծխախոտի հետ կապված հիվանդություններից մահերը կազմում են երկրում բոլոր մահերի գրեթե 20%-ը
16:48 30/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանից մաքսանենգ ճանապարհով ծխախոտներ են ուղարկվում ԱՄՆ. Յուրաքանչյուր շաբաթ շուրջ 10 մլն դրամ չի մուտքագրվում պետբյուջե
19:06 19/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍկանդալ. Վրաստանի մաքսային ծառայությունները Հայաստանի հետ սահմանին 68 հազար դոլարի մաքսանենգ ծխախոտ են հայտնաբերել

Табачная компания Philip Morris намерена покинуть российский рынок к концу года 07/22/2022   15:34  |  Международные новости
Табачная компания Philip Morris International Inc. уйдет с российского рынка не раньше конца года, такую оценку дал ее международный исполнительный директор Яцек Ольчак в комментарии для Bloomberg Televisio, передает РБК.
«Мы прилагаем все усилия, чтобы прекратить наше присутствие в России, но я не думаю, что это произойдет в течение следующего квартала», — сказал Ольчак и уточнил, что, предположительно, процесс выхода может быть завершен «к концу года».
Ольчак указал, что Россия была важным рынком для компании. «Это седьмой по величине табачный рынок в мире по розничной стоимости, и наша доля на этом рынке составляла 27%», — сообщил он.
Однако, отметил директор, условия работы в России изменились — возникли сложности с цепочками поставок, финансовыми операциями, в связи с чем Philip Morris решила «изменить отношения» со страной. Переориентироваться компания планирует на европейский, азиатский, а также американский рынки, рассказал Ольчак.
По его словам, Philip Morris ожидает потенциального роста на этих рынках, однако ей «грустно» терять те инвестиции, которые были вложены в российский.
11:24 16/06/2022  |  Международные новостиСША не прислушались к озабоченностям РФ, это стало триггером для неизбежности спецоперации - Песков
09:30 01/06/2022  |  Международные новостиСША не ищут войны между НАТО и Россией, заявил Байден
09:56 10/05/2022  |  Международные новостиДжо Байден обеспокоен тем, что у России может не оказаться пути выхода из кризиса на Украине
10:09 07/04/2022  |  Международные новостиАмериканские бомбардировщики способные нести ядерное оружие, выполнили полеты над Европой
10:47 24/03/2022  |  Международные новостиМИД РФ передал посольству США ноту со списком выдворяемых американских дипсотрудников
10:58 09/03/2022  |  Международные новостиБайден объявил о запрете США на импорт российских нефти и газа