Խամենեին Էրդողանի հետ հանդիպման ընթացքում անդրադարձել է նաև 44-օրյա պատերազմի արդյունքներին՝ «գոհունակություն հայտնելով, որ Ղարաբաղը վերադարձվել է Ադրբեջանին. քաղաքագետ 07/21/2022   16:55  |  Մեկնաբանություն
Հայաստանում գրեթե ուշադրություն չդարձվեց այն փաստին, որ նույն Խամենեին Էրդողանի հետ հանդիպման ընթացքում անդրադարձել է նաև 44-օրյա պատերազմի արդյունքներին՝ «գոհունակություն հայտնելով, որ Ղարաբաղը վերադարձվել է Ադրբեջանին»։ Այս մասին ֆեյսբուքում գրել է «Ոսկանապատ» վերլուծական կենտրոնի հիմնադիր, քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը.
«Պետք է նշել, որ Իրանի այս դիրքորոշումը նոր չէ։ Իսլամական Հանրապետությունը 2020թ. պատերազմից անմիջապես հետո բազմիցս խոսել է տարածաշրջանի պետությունների սահմանների անձեռնմխելիության մասին։ Ընդ որում, անձեռնմխելիություն ասելով, պաշտոնական Թեհրանը հասկանում է հենց այն, ինչ ասել է Այաթոլա Խամենեին Էրդողանին՝ Արցախը Ադրբեջանի կազմում, իսկ Սյունիքը՝ Հայաստանի։ Սա նրանց պաշտոնական դիրքորոշումն է։
Բայց Թեհրանում տեղի ունեցած Ռաիսի-Պուտին-Էրդողան հանդիպման ընթացքում Հայաստանին ու Հարավային Կովկասին վերաբերող առավել կարևոր խնդիրը տարածաշրջանային կոմունիկացիաներին էին վերաբերվում»։
16:02 16/06/2022  |  ՄեկնաբանությունՓաշինյանը ևս մեկ քայլ առաջ գնաց և բաց տեքստով ասաց, որ Արցախը կարող է լինել Ադրբեջանի կազմում ու դա իր համար լուծում է.Հրանտ Մելիք-Շահնազարյան
13:29 05/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ2018-ին Հայաստանում նիկոլական տեսակն էր ակտիվ, այսօր՝ ազգային. քաղաքագետ
13:26 04/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱյս պայքարի առանձնահատկությունն այն է, որ դրա թիրախը ոչ թե մարդկանց մեջ եղած կենդանական բնազդներն են, այլ գիտակցությունն ու Հայրենիքի նկատմամբ պատասխանատվությունը․ քաղաքագետ
14:38 24/05/2022  |  ՄեկնաբանությունԳիտե՞ք հիմա էլ ինչ հնարքով է փորձում այս իշխանությունը խաբել ժողովրդին. Ալիևի հռչակած «Զանգեզուրի միջանցքը» «Հայկական խաչմերուկ» են կոչում
11:09 20/04/2022  |  ՄեկնաբանությունՆիկոլի հետ կապված Ռուսաստանում այլևս ոչ մի ծրագիր չկա. քաղաքագետ
15:20 18/04/2022  |  ՄեկնաբանությունԱռաջ ընկնելով ասեմ, որ Ալիևի ու Փաշինյանի համար բացված հնարավորությունների պատուհանը շուտով կփակվի. Հրանտ Մելիք-Շահնազարյան
10:34 05/04/2022  |  ՄեկնաբանությունԱյսօր մեկնարկող հանրահավաքային շարժումը լավ առիթ է, որպեսզի հանրության ունակ հատվածները վերջապես սկսեն օրակարգեր ձևավորել․ քաղաքագետ
14:15 29/03/2022  |  ՄեկնաբանությունՀայաստանն անվտանգության միայն մեկ իրական երաշխիք կարող է ունենալ` սեփական ուժեղ Բանակը.Հրանտ-Մելիք Շահնազարյան
18:09 19/03/2022  |  ՔաղաքականՄինչեւ էլիտաները չգիտակցեն հայրենիքի ու պետության հանդեպ իրենց պատասխանատվության աստիճանը՝ իրական փողոցային պայքար մենք չենք տեսնելու. Հրանտ Մելիք - Շահնազարյան

“Эта позиция не нова”: политолог прокомментировал одно из заявлений Хаменеи в ходе встречи с Эрдоганом 07/21/2022   17:26  |  Комментарий
Руководитель аналитического центра “Восканапат”, политолог Грант Мелик-Шахназарян на коснулся одного из заявлений духовного лидера Ирана Али Хаменеи в ходе встречи с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом.
Он указал, что в Армении практически остался без внимания тот факт, что тот же Хаменеи в ходе встречи с Эрдоганом  коснулся также итогов 44-дневной войны, "выразив удовлетворение возвращением Карабаха к Азербайджану".
“Следует отметить, что эта позиция Ирана не нова. Исламская Республика сразу же после войны 2020 года неоднократно говорила о неприкосновенности границ государств региона. Более того, говоря о неприкосновенности, официальный Тегеран понимает именно то, что сказал аятолла Хаменеи Эрдогану: Арцах – в составе Азербайджана, а Сюник – Армении. Это их официальная позиция. Но наиболее важная в ходе встречи Раиси-Путин-Эрдоган в Тегеране проблема, касающаяся Армении и Южного Кавказа, была связана с региональными коммуникациями”, - написал Грант Мелик-Шахназарян своей странице в социальной сети Facebook.
17:08 19/07/2022  |  Международные новостиСамолет Путина приземлился в аэропорту Тегерана
16:46 19/07/2022  |  Международные новости"Эта затея пойдет во вред всему региону": Хаменеи предостерег Эрдогана от начала военной операции в Сирии
15:11 19/07/2022  |  Международные новостиВ Тегеране проходит заседание Совета сотрудничества высокого уровня Турция-Иран
12:20 13/07/2022  |  Международные новостиПутин в ходе визита в Иран планирует встретиться с верховным лидером Ирана Хаменеи - посол Джагарян