Առաջիկա երկու շաբաթներին կհասկանանք՝ COVID-19-ով վարակվածության աճ կլինի՞, թե՞ վիճակը կկայունանա․ նախարար 07/21/2022   14:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վերջին մեկ ամսվա ընթացքում COVID-19-ով հիվանդացության աճ է գրանցվել, ինչը պայմանավորված է ճամփորդությունների ակտիվացմամբ։ Եթե համաճարակային իրավիճակը կրկին սրվի այն աստիճան, որ կարիք լինի սահմանափակումների, ապա նորից կմտցվեն սահմանափակումներ, բայց այս պահին որևէ սահմանափակում չի գործում։ Այդ մասին այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
«COVID-19-ով պայմանավորված իրավիճակը հսկելու, տրինաժ իրականացնելու համար անհրաժեշտ մեր բոլոր գործիքները տեղում են, և առողջապահական համակարգը պատրաստ է ցանկացած զարգացման։ Առաջիկա երկու շաբաթներին կհասկանանք՝ աճ կլինի՞, թե՞ վիճակը կկայունանա»,-ասաց նախարարը և հորդորեց՝ բժշկական կենտրոններ այցելելիս անպայման կրել դիմակ։
Անահիտ Ավանեսյանի խոսքով՝ երկրում շրջանառվում են օմիկրոնի ենթաշտամները, որոնցից պաշտպանվելու համար ևս պատավստումը կարևոր է։ Նախարարը հորդորեց ամբողջական դեղաչափ ստացածներին ստանալ նաև խթանիչ դեղաչափը, որպեսզի աշնանը աճ լինելու դեպքում, հիվանդությունը թեթև տանեն։
12:18 06/07/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ«Ավան» հոգեկան առողջության կենտրոնն առաջիկայում ամբողջությամբ կվերանորոգվի. Անահիտ Ավանեսյան
11:07 21/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԵվս մեկ հնարավորություն՝ արժևորելու ձեր դերը հասարակության մեջ և մեր կյանքում. Անահիտ Ավանեսյանը շնորհավորել է բուժաշխատողներին
12:51 09/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԸնդդիմադիրները բեմականացված գռեհիկ շոուներ են կազմակերպում. Ժողովրդավարությունը չի նշանակում անօրինականություն.Ավանեսյան (տեսանյութ)
12:50 09/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱյո, ժողովրդավարությունը չի նշանակում անօրինականության թողտվություն. Նախարարը ոստիկանների կողմից քաղաքացիներին ծեծելը համարում է ժողովրդավարություն (տեսանյութ)
23:26 08/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱյս լուսանկարում ես միշտ հենց առողջապահության նախարարության դեմքն եմ տեսել․ Արսեն Բաբայան
21:08 08/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱՆ նախարարի աշխատասենյակ ներխուժած պատգամավորներից մեկը նախարարին հորդորում էր նայել Ազգային ժողովի նիստերը, բայց իրենք բացակայում նիստերից ․Դավոյան
19:09 08/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱվանեսյանը խուլիգանություն է որակել իրեն ամոթանք տված պատգամավորների գործողությունները
16:40 08/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱմոթ Ձեզ, ծնկաչոք ներողություն պետք է խնդրեք. երեք պատգամավոր մուտք են գործել առողջապահության նախարարություն ու հանդիպել Ավանեսյանի հետ (տեսանյութ)
13:25 07/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԻսկապես երբեմն զարմանում եմ մեր ոստիկանների համբերության և նրանց պինդ նյարդերի վրա. Ավանեսյան

Глава Минздрава Армении прокомментировала вероятность введения ограничений из-за коронавируса 07/21/2022   14:27  |  Коронавирус
Рост заболеваемости коронавирусом зарегистрирован в течение последнего месяца в Армении. Об этом журналистам в четверг заявила министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян.
"Это обусловлено активизацией поездок", - сказала Аванесян.
Что касается возможности введения ограничений, то, по словам главы Минздрава Армении, это зависит об обострения ситуации. Никакие ограничения на данный момент не действуют. "Следим за ситуацией с COVID-19. Система здравоохранения готова к любым развитиям", - отметила она.
По ее словам, ситуация прояснится в течение ближайших двух недель. Аванесян призвал носить маски при посещении медучреждений.
Она также сообщила, что в Армении распространяется подвиды омикрон-штамма, для защиты от них важно пройти вакцинацию. Министр  призвала прошедших полный курс вакцинации от коронавируса сделать бустерную прививку.
Министр также сообщила, что работа по идентификации останков погибших в 44-дневной войне в Арцахе военнослужащих продолжается. По ее словам, некоторые останки сильно повреждены, из них невозможно было выделить ДНК.
Она сообщила, что недавно в международный экспертный центр в Нидерландах на дополнительную экспертизу были отправлены еще 50 останков.
По словам Анаит Аванесян, на экспертизу направлены останки, которые с трудом поддаются идентификации.
10:18 14/07/2022  |  КоронавирусВ ВОЗ перечислили препараты, которыми не следует лечиться от COVID-19
17:16 13/07/2022  |  Коронавирус”Заразен и очень опасен: специалисты рассказали о новом штамме коронавируса
10:20 13/07/2022  |  КоронавирусПандемия COVID-19 далека от завершения – глава ВОЗ
09:41 13/07/2022  |  КоронавирусВ России не планирует вводить ограничения из-за роста числа случаев ковида