ԱԽՔ-ի հարցազրույցի ամբողջ ասելիքն այն է, որ ղարաբաղցիք ոնց ուզում են թող իրենց գլխի ճարը տեսնեն.Կարեն Վրթանեսյան 07/19/2022 12:37 | Մեկնաբանություն
ԱԽՔ-ի հարցազրույցի ամբողջ ասելիքն այն է, որ ղարաբաղցիք ոնց ուզում են թող իրենց գլխի ճարը տեսնեն։Այս մասին ֆեյսբուքում գրել է ռազմական փորձագետ Կարեն Վրթանեսյանը՝ անդրադառնալով ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հայտարարությանը, որ սեպտեմբերից Արցախում Հայաստանից զորակոչված ժամկետային զինծառայողներ չեն լինի.
««Արմեն Գրիգորյան. «Հայաստանից ԼՂ Պաշտպանության բանակ պայմանագրայիններ չեն զորակոչվում: Ըստ անհրաժեշտության՝ ԼՂ-ն տեղում է կազմակերպում պայմանագրային զինծառայողների ներգրավում»։
Էս էն «ԱԽՔ» կոչվածն է... Իր հայտարարությունից ըստ էության բխում է, որ եթե ՀՀ գրանցումով զինվորականը թշնամուն գերի ընկնի
Արցախի տարածքում, ապա ՀՀ-ն որևէ կերպ տեր չի, քանզի «ՀՀ-ից պայմանագրայիններ Արցախում ներգրավված չեն»։
Ընդհանրապես սրա հարցազրույցի ամբողջ ասելիքն այն է, որ ղարաբաղցիք ոնց ուզում են թող իրենց գլխի ճարը տեսնեն։

"Карабахцы, как хотят, пусть выкручиваются - вот и весь сказ": военный эксперт об интервью секретаря Совбеза Армении 07/19/2022 12:59 | Интервью
Вся суть интервью секретаря Совета безопасности Армении сводится к тому, что карабахцы, как хотят, пусть выкручиваются. Об этом написал на своей странице в Facebook военный эксперт Карен Вртанесян, комментируя заявление секретаря Совбеза Армении Армена Григоряна, согласно которому с сентября призывников из Армении в Республике Арцах не будет.Подразделения ВС, которые в связи с войной вошли в Нагорный Карабах, возвращаются в Армению - Армен ГригорянЭксперт привел отрывок из интервью секретаря Совбеза, где он говорит, что "контрактников из Армении в Армию обороны Нагорного Карабаха не призывают, при необходимости Нагорный Карабах организует привлечение контрактников на месте".
"Из его заявлений, по сути, следует, что в случае, если военнослужащий с регистрацией РА попадет в плен к врагу на территории Арцаха, то Республика Армения никак не несет за него ответственности, поскольку контрактников из РА не привлекают к службе в Арцахе. Вся суть его интервью сводится к тому, что карабахцы, как хотят, пусть выкручиваются", - написал он.