ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալին Արարատ Միրզոյանը. ներկայացրել է Ադրբեջանի արտգործնախարարի հետ բանակցությունների արդյունքները 07/17/2022   23:35  |  Քաղաքական
Հուլիսի 17-ին ամերիկյան կողմի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալ Քերըն Դոնֆրիդի հեռախոսազրույցը: Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ ՀՀ ԱԳՆ-ից:
Արարատ Միրզոյանը և Քերըն Դոնֆրիդը քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգությանը և կայունությանը վերաբերող մի շարք հարցեր։
Նախարար Միրզոյանը զրուցակցին է ներկայացրել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները։ Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային տրանսպորտային ենթակառուցվածքների և տնտեսական կապերի ապաշրջափակման գործընթացին, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հանձնաժողովների աշխատանքներին։
Մտքեր են փոխանակվել հուլիսի 16-ին վրացական կողմի հյուրընկալությամբ Թբիլիսիում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպման վերաբերյալ։ Արարատ Միրզոյանը ընդգծել է, որ հայկական կողմը շարունակում է կարևորել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության և համանախագահող երկրների դերը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում։

Глава МИД Армении представил помощнику госсекретаря США последние развития в процессе нормализации отношений с Азербайджаном 07/18/2022   09:34  |  Лента новостей
Министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян и заместитель госсекретаря США по европейским и евразийским вопросам Карен Донфрид 17 июля провели телефонный разговор.  Как сообщает пресс-служба МИД Армении, беседа состоялась по инициативе американской стороны.
Согласно сообщению, Арарат Мирзоян и Карен Донфрид обсудили ряд вопросов, касающихся региональной безопасности и стабильности.
Министр Мирзоян представил собеседнику последние развития в процессе урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном.
"Были затронуты процесс разблокирования региональных транспортных инфраструктур и экономических связей, работы комиссий по делимитации и безопасности границ между Арменией и Азербайджаном", - говорится в сообщении.
Состоялся обмен мнениями относительно встречи министров иностранных дел Армении и Азербайджана 16 июля в Тбилиси, принимающей стороной которой была грузинская сторона.
Арарат Мирзоян отметил, что армянская сторона продолжает подчеркивать важность роли сопредседательства Минской группы ОБСЕ и стран-сопредседателей в процессе мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта.