Կանխվել է խոշոր չափի «ափիոն» տեսակի թմրամիջոցի արտահանման փորձն Ավստրալիա.հայտնաբերվել է 2.5 կգ ափիոն. ՊԵԿ 07/15/2022 11:29 | Քրեական խրոնիկոն
Պետական եկամուտների կոմիտեի մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչությունը շարունակում է անզիջում պայքարը թմրամիջոցների և հոգեմետ նյութերի` Հայաստանի Հանրապետության սահմանով անօրինական տեղափոխման ուղղությամբ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ՊԵԿ-ը։
Օրերս «ՀայՓոստ» ՓԲ ընկերության փոստի փոխանակման կենտրոնի մաքսային հսկողության գոտում ՊԵԿ մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության և Արևմտյան մաքսատուն-վարչության աշխատակիցները ԱԱԾ աշխատակիցների հետ համատեղ, մաքսային զննման են ենթարկել Հայաստանի Հանրապետությունից Իրանի Իսլամական Հանրապետության քաղաքացու անունից Ավստրալիա արտահանվող միջազգային փոստային առաքանին: Զննման արդյունքում հիշյալ առաքանիում հայտնաբերվել է շուրջ 6 կգ ընդհանուր քաշով, գունավոր նախշերով 7 անթև բաճկոն: Այդ բաճկոնների ներքին մասերում առկա սպունգանման զանգվածները ներծծված են եղել «ափիոն» տեսակի թմրամիջոցի շագանակագույն փոշենման զանգվածներով, որոնց փաստացի քաշը կազմել է շուրջ 2,5 կգ:
Փաստի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 267.1 հոդվածով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով ՊԵԿ մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության աշխատակիցների կողմից նախապատրաստվել են նյութեր, որոնք հայտնաբերված թմրամիջոցի զանգվածների հետ տրամադրվել են ՊԵԿ հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչություն:

КГД Армении сообщает о пресечении попытки вывоза крупной партии опия в Австралию(ВИДЕО) 07/15/2022   12:23  |  Криминальная хроника
Комитет государственных доходов (КГД) Армении пресек попытку вывоза крупной партии опия в Австралию. Об этом сообщает пресс-служба КГД.
На днях в зоне таможенного контроля центра обмена почты ЗАО “Айпост” таможенники при взаимодействии с сотрудниками СНБ досмотрели посылку, оформленную из Армении в Австралию на имя гражданина Ирана. В ходе досмотра в упомянутой посылке были обнаружены 7 жилетов с цветочным узором общим весом около 6 кг. Внутренняя губчатая прокладка была пропитана коричневой порошкообразной массой опия, фактический вес которой составлял около 2,5 кг.
“По данному факту сотрудники  управления КГД по борьбе с контрабандой подготовили материалы, которые вместе с обнаруженным наркотической массой были переданы управление дознания и оперативного розыска КГД”, - говорится в сообщении.