ՀՀ պատկան մարմինները թաքցնում են Մուրադ Փափազյանի մուտքը ՀՀ արգելելու իրական պատճառները. Տեղի ունեցածը պարզապես Նիկոլ Փաշինյանի քմահաճույքն է 07/14/2022 15:55 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ պատկան մարմինները թաքցնում են Մուրադ Փափազյանի մուտքը ՀՀ արգելելու իրական պատճառները։
Ֆրանսիայի հայկական ընկերության (CCAF) համակարգող խորհրդի նախագահ, ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ Մուրադ Փափազյանի մուտքը Հայաստան արգելվելու մասին հայտնի դարձավ այսօր։ «Երեւան հասա երեկ եւ իմացա, որ Հայաստան մուտքս արգելված է»,- նշել է ֆեյսբուքում Մ. Փափազյանն ու ավելացրել.
«Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրամանով Հայաստանի մեջ կհամարվեմ անբաղձալի տարր: Ոստիկանությունն առաջնորդեց զիս դեպի վերադարձի օդանավ, երբ մինչ նոր հասած էի արդեն Երեւան, ուր մուտքին զիս կասեցուցին եւ անցագիրս գրաւեցին»:
Մ.Փափազյանը նշել է, որ գիտեր, որ իր մուտքն Ադրբեջան ու Թուրքիա արգելված է, իսկ հիմա իմացավ, որ արգելված է նաեւ Փաշինյանի Հայաստան...
«Փաստինֆո»-ն պատկան մարմիններից փորձեց պարզել, ի վերջո, ինչ հիմքով, ում որոշմամբ է Փափազյանի մուտքն արգելվել ՀՀ։
Այսպես, ԱԳՆ-ից մեզ հետ զրույցում հերքեցին իրենց առնչությունը Փափազյանի մուտքը ՀՀ արգելելու հետ՝ ըստ էության բացառելով նրա «անցանկալի անձ» հայտարարվելը։ ԱԳՆ-ից պարզաբանել են, որ, մասնավորապես, ընդունող պետության ԱԳՆ-ների կողմից persona non grata է հայտարարվում ուղարկող պետության դիվանագետը։ ՀՀ ոստիկանությունից ևս պնդում են, որ իրենց կողմից որևէ գործողություն չի իրականացվել, իսկ ԱԱԾ-ի հետ կապ հաստատել այդպես էլ չի հաջողվել։
Ստացվում է՝ որևէ գերատեսչություն հանձն չի առնում անձի՝ ՀՀ մուտք գործելն արգելելու գործընթացի պատասխանատվությունը։ Ասել է թե՝ Մուրադ Փափազյանի մուտքը ՀՀ իրապես արգելվել է բացառապես Նիկոլ Փաշինյանի քմահաճույքների շրջանակներում։

Компетентные органы Армении скрывают реальные причины запрета на въезд Мураду Папазяну: произошедшее – это всего лишь прихоть Пашиняна 07/14/2022   16:29  |  Лента новостей
Компетентные органы РА скрывают реальные причины запрета на въезд в Армению Мураду Папазяну.
О запрете на въезд в Армению председателю координационного совета армянских организаций Франции, члена Бюро АРФ "Дашнакцутюн" Мураду Папазяну стало известно сегодня.
"Прибыл в Ереван вчера и узнал, что мне запретили въезд в Армению. С огромной болью сообщаю, что вчера мне запретили въехать в Армению. По приказу премьер-министра Никола Пашиняна меня объявили нежелательной персоной в Армении", - сообщил Папазян.
По его словам, едва он прилетел в Ереван, его остановили у входа и забрали паспорт, полиция сопроводила его к вылетающему обратно самолету.
Папазян отметил, что знал, что ему запретили  въезд в Турцию и Азербайджан, а теперь он узнал, что попал под запрет в Армении при Пашиняне.
ИА "ФактИнфо" попыталось уточнить у компетентных органов, на каком основании и по чьему решению запретили Папазяну въезд в Армению.
Так, в МИД в беседе с агентством, по сути, опровергли свою причастность и информацию об объявлении персоной нон грата. В частности, персоной нон грата со стороны МИД принимающего государства объявляется дипломат отправляющего государства. В полиции Армении также утверждают, что каких-либо действий с их стороны не предпринималось, а связаться с СНБ так и не удалось.
Получается, что ни одно ведомство не берет на себя ответственность за запрет на его въезд в страну. Иными словами, въезд Мураду Папазяну в РА, похоже, действительно запретили исключительно по капризу Никола Пашиняна.