Սկանդալ. հայտնի սփյուռքահայ գործիչ Մուրադ Փափազյանի մուտքն արգելվել է Հայաստան.նրա մուտքն արգելված է մեկ էլ՝ Ադրբեջան և Թուրքիա 07/14/2022 12:49 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ իշխանություններն արգելել են Ֆրանսիայի հայկական ընկերության (CCAF) համակարգող խորհրդի նախագահ, ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ Մուրադ Փափազյանի մոււտքը Հայաստան։ Այդ մասին հայտնել է հենց ինքը՝ Մուրադ Փափազյանը։
«Երեւան հասա երեկ եւ իմացա, որ Հայաստան մուտքս արգելված է»,- նշել է ֆեյսբուքում Մ. Փափազյանն ու ավելացրել. «Մեծ ցավով տեղեկացնում եմ որ երեկ արգելվեց ինձ մտնել Հայաստան: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրամանով Հայաստանի մեջ կհամարվեմ անբաղձալի տարր: Ոստիկանությունն առաջնորդեց զիս դեպի վերադարձի օդանավ, երբ մինչ նոր հասած էի արդեն Երեւան, ուր մուտքին զիս կասեցուցին եւ անցագիրս գրաւեցին»:
Մ.Փափազյանը նշել է, որ գիտեր, որ իր մուտքն Ադրբեջան ու Թուրքիա արգելված է, իսկ հիմա իմացավ, որ արգելված է նաեւ Փաշինյանի Հայաստան...
«Հայաստանի, հայության ու Հայ Դատի համար 40 տարվա պայքարից հետո նման կացության «արժանանալը» ուղղակի ցավ կպատճառե ինձ: Նիկոլ Փաշինյանի այս որոշումը հավելյալ փաստ է, որ նա իրեն տրված պատասխանատվության բարձրության վրա չէ: Այն ուժեղ է, երբ իր ոստիկանությունը կպահանջե Հայ Դատի գործիչի վտարումը, բայց կպատկերացնե՞ք այս փոքրիկ ղեկավարին՝ Էրդողանին եւ Ալիեւին դիմաց:
Ուշ կամ կանուխ, Հայաստանի ժողովուրդը պիտի համոզվի, որ պետք է ձերբազատվել այս ղեկավարից, որն ամեն ճիգ կձեռնարկե թուլացնելու Հայաստանը: Սփյուռքը նույնպէս կը հասկնայ: Բայց արդէն ժամանակն է ըսելու. կանգ ա՛ռ»,- նշել է նա:
«Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ Մուրադ Փափազյանը հունիսին Հայաստան էր եկել՝ ուղեկցելով Փարիզի քաղաքապետին։ Նրանք հանդիպել էին Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանին։ Նախատեսվել էր հանդիպում նաեւ Նիկոլ Փաշինյանի հետ, սակայն վերջինս անհասկանալի պատճառներով հրաժարվել է ընդունել պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոյին, Փաշինյանի աշխատակազմը որևէ կերպ չի մեկնաբանել բարձրաստիճան պաշտոնյայի հետ հանդիպումը չեղարկելու պատճառները։
«Փաշինյանը չի ցանկացել հանդիպել Հայաստանում պաշտոնական այցով գտնվող Փարիզի քաղաքապետի հետ, որպեսզի խնդիրներ չունենա Ալիևի հետ»,- «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասել էր Մուրադ Փափազյանը։

Известному представителю армянской диаспоры Мураду Папазяну запретили въезд в Армению 07/14/2022   13:20
Власти Армении запретили въезд в страну председателю координационного совета армянских организаций Франции, члена Бюро АРФ "Дашнакцутюн" Мураду Папазяну. Об этом сообщил сам Мурад Папазян на своей странице в Facebook.
"Прибыл в Ереван вчера и узнал, что мне запретили въезд в Армению. С огромной болью сообщаю, что вчера мне запретили въехать в Армению. По приказу премьер-министра Никола Пашиняна меня объявили нежелательной персоной в Армении", - сообщил Папазян.
Он рассказал, что едва он прилетел в Ереван, его остановили у входа и забрали паспорт, полиция сопроводила его к вылетающему обратно самолету.
Папазян отметил, что знал, что ему запретили  въезд в Турцию и Азербайджан, а теперь он узнал, что попал под запрет в Армении при Пашиняне.
"Удостоиться такого отношения после 40 лет борьбы за Армению, армян и Ай Дат - причиняет мне просто боль. Это решение Никола Пашиняна еще раз свидетельствует о том, что он не соответствует возложенной на него ответственности. Он силен, когда требуют от своих полицейских выдворения представителя Ай Дата. но вы можете представить себе этого маленького лидера лицом к лицу с Эрдоганом и Алиевым", - пишет он.
Папазян отметил, что рано или поздно народ Армении должен понять, что ему придется избавиться от этого руководителя, который прилагает все усилия, чтобы ослабить Армению. "Диаспора тоже поймет. Но настало время сказать "Стоп!"", - отметил он.