Ալի Շամխանին կմեկնի Բաքու. Երեւանում նա խոսել էր իրանական կարմիր գծերի մասին՝ անընդունելի համարելով աշխարհաքաղաքական իրավիճակի փոփոխության որևէ փորձ 07/13/2022   14:02  |  Միջազգային լրահոս
Իրանի գերագույն առաջնորդի հատուկ ներկայացուցիչ, Իրանի ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդի քարտուղար Ալի Շամխանին հուլիսի 15-ին կայցելի Ադրբեջան։ Այցի շրջանակներում նախատեսվում են Շամխանիի մի շարք հանդիպումներ Ադրբեջանի ղեկավարության հետ։
Հիշեցնենք, որ նախորդ շաբաթ Ալի Շամխանին այցելել էր նաեւ Հայաստան ու Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել էր իրանական կողմի կարմիր գծերի մասին՝ ընդգծելով, որ Իրանն անընդունելի է համարում տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական իրավիճակի փոփոխության որևէ փորձ և նշել, որ իր երկիրը ևս սատարում է ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման գործընթացին՝ պետությունների տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության պահպանման շրջանակում:
13:46 13/07/2022  |  Միջազգային լրահոսՀնդկաստան մեկնող ռուսական բեռնատար գնացքն առաջին անգամ կանցնի Իրանով
13:30 13/07/2022  |  Միջազգային լրահոսԻրանը հերքում է Ռուսաստան ժամանակակից տեխնոլոգիաներ փոխանցման մասին ԱՄՆ -ի տեղեկությունը
12:57 13/07/2022  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանի Մեջլիսի նախագահը Բրիտանիայում է. Ակնկալում է բրիտանացիների աջակցությունը՝ օկուպացված տարածքների ականազերծման համար
20:20 12/07/2022  |  Միջազգային լրահոսԲաքվի կենտրոնում պայթյուն է որոտացել
15:24 12/07/2022  |  Միջազգային լրահոսՆոր հեռանկարներ՝ Իրան-Հորդանան հարաբերություններում
13:04 12/07/2022  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ-ն պատժամիջոցների միջոցով չի կարող պարտադրել իր տեսակետները. Իրանի արտաքին գործերի նախարար
12:38 12/07/2022  |  Միջազգային լրահոսԵՄ-ն 4,25 մլն․ եվրո օգնություն է տրամադրել Ադրբեջանին՝ փախստականների վերադարձի համար
12:44 11/07/2022  |  Միջազգային լրահոսԻրանը սկսել է ուրանի հարստացումը Ֆորդոյի միջուկային օբյեկտում
12:41 11/07/2022  |  Միջազգային լրահոսԻրանի արտաքին գործերի նախարարը բանակցությունների նպատակով մեկն էլ Իտալիա

Шамхани отправится в Баку: в Ереване он заявил о неприемлемости для Ирана попыток изменить геополитическую ситуацию в регионе 07/13/2022 14:41 | Международные новости
Специальный представитель Верховного лидера Ирана, секретарь Высшего совета национальной безопасности ИРИ Али Шамхани 15 июля посетит Азербайджан. В рамках визита запланирован ряд встреч Шамхани с руководством Азербайджана.
Напомним, на предыдущей неделе Али Шамхани побывал с визитом в Армении. В ходе встречи с премьер-министром Армении Николом Пашиняном Шамхани озвучил красные линии иранской стороны.Иран считает неприемлемыми любые попытки изменить геополитическую ситуацию в регионе: Пашинян встретился с ШамханиШамхани подчеркнул, что Иран считает неприемлемыми любые попытки изменить геополитическую ситуацию в регионе, и отметил, что его страна также поддерживает процесс разблокирования инфраструктуры в рамках сохранения территориальной целостности и суверенитета государств.