Իգոր Խաչատուրովը գրավի դիմաց ազատ կարձակվի 07/11/2022 21:47 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ նախկին պետ Յուրի Խաչատուրովի որդին՝ Իգոր Խաչատուրովը գրավի դիմաց ազատ կարձակվի։ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Տաթևիկ Գրիգորյանի նախագահությամբ, հրապարակեց Իգոր Խաչատուրովի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը գրավով փոխարինելու վերաբերյալ որոշումը՝ գրավի չափ սահմանելով 1 մլն ՀՀ դրամը։
Նշենք, որ Քրեական դատավարության նոր օրենսգրքի համաձայն` դատարանը առանց առանձին սենյակ հեռանալու կարող է տվյալ փուլում որոշում կայացնել ամբաստանյալի խափանման միջոցի հիմնավոր լինել-չլինելու վերաբերյալ։
Հիշեցնենք, որ Իգոր Խաչատուրովը մեղադրվում է Քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 1-ին մասով, այսինքն՝ իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ կյանքի կամ առողջության համար ոչ վտանգավոր բռնություն գործադրելը: ՔԿ տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ մայիսի 17-ին, ժամը 08:30-ի սահմաններում, ընդդիմության նախաձեռնության մի խումբ մասնակիցներ Կիևյան փողոցի 15 հասցեի մոտակայքում փակել են ճանապարհը՝ խոչընդոտելով այլ քաղաքացիների ազատ տեղաշարժը:
Ըստ ՔԿ-ի՝ այդ հատվածում ծառայություն իրականացնող ոստիկանության աշխատակիցներն իրականացնելով հասարակական կարգի պահպանություն, հորդորել են բացել ճանապարհը՝ փորձելով նրանց հեռացնել ճանապարհից, որի ընթացքում նախաձեռնության մասնակիցներից երկուսը ձեռքերով հարվածներ են հասցրել ծառայություն իրականացնող ոստիկանի կրծքավանդակի շրջանում, ինչի արդյունքում վերջինս կորցրել է գիտակցությունը:

Сын экс-главы Генштаба ВС Армении Юрия Хачатурова выйдет на свободу под залог 07/12/2022 09:37 | Судебный репортаж
Игорь Хачатуров, сын бывшего начальника Генштаба ВС Армении, экс-генсека ОДКБ генерала Юрия Хачатурова, выйдет на свободу. Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Татевик Григорян постановил заменить Хачатурову меру пресечения с заключения под стражу на залог в размере 1 млн драмов.
Отметим, что в соответствии с новым Уголовно-процессуальным кодексом РА суд, не удаляясь в совещательную комнату, может на данном этапе вынести решение относительно обоснованности или необоснованности меры пресечения в отношении подсудимого.
Игорь Хачатуров был задержан 17 мая в ходе акции неповиновения на улице Киевяна.
Согласно сообщению СК, 17 июня около 8:30 утра группа граждан, проводивших акцию неповиновения, перекрыла проезжую часть на улице Киевяна в Ереване, препятствуя свободному передвижению других граждан.
По данным СК, сотрудники полиции призвали участников акции открыть дорогу, пытаясь оттеснить их с проезжей части. В это время двое участников акции ударили руками полицейского в грудь, в результате чего последний потерял сознание.
- 12/11/2023 13:56 Из-за сентябрьской агрессии Баку погибли более 20 мирных жителей, в том числе 6 детей: экс-госминистр Арцаха уличил Алиева в очередной лжи