«Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները՝ Թագուհի Թովմասյանին պաշտոնից հետ կանչելու մասին 07/06/2022 13:50 | Քաղաքական
ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանի պաշտոնավարման հարցը շարունակում է խնդրահարույց մնալ և չտեղավորվել քաղաքական սկզբունքայնության շրջանակներում: Այն բանից հետո, երբ ՔՊ-ն ԱԺ փոխնախագահ Իշխան Սաղաթելյանին և Տնտեսական հանձնաժողովի նախագահ Վահե Հակոբյանին հեռացրեց իրենց պաշտոններից, ընդդիմադիր բոլոր պատգամավորները միասնաբար հրաժարվեցին իրենց զբաղեցրած պաշտոններից, սակայն Թագուհի Թովմասյանը «խախտեց» ընդդիմության այս միասնականությունը և իրեն հռչակեց հանձնաժողովի «անկախ» նախագահ, թեև այսպիսի հասկացություն գոյություն չունի:
Ընդ որում՝ վերջին հանձնաժողովի նախագահ էր դարձել «Հայաստան» խմբակցության քվոտայով, քանի որ «Պատիվ ունեմ»-ը չուներ հանձնաժողով նախագահելու բավարար մանդատ:
Այսպիսով «Փաստինֆո»-ն փորձեց «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցություններից պարզել՝ արդյո՞ք քննարկել են վերջինիս հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնից հետ կանչելու հարց:
«Հայաստան» խմբակցությունից Գեղամ Մանուկյանն ասաց, որ նման հարց չեն քննարկել, քանի որ այլ առաջնահերթ հարցեր կան.
«Նման նախաձեռնությամբ հանդես չենք գալու, քանի որ խորհրդարան չենք գնալու, զբաղվածության, այլ օրակարգային առաջնահերթություններ ունենալու պատճառով՝ նման հարց չենք էլ քննարկել»,-ասաց Մանուկյանը:
ԱԺ կանոնակարգ-օրենքի համաձայն՝ միայն խմբակցության անդամ պատգամավորը կարող է ղեկավարել ԱԺ մշտական հանձնաժողովը։Ստացվում է, որ եթե «Պատիվ ունեմ»-ը հեռացնի Թագուհի Թովմասյանին, նա այլևս չի կարող հանձնաժողով ղեկավարել:
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Հայկ Մամիջանյանից հետաքրքրվեցինք՝ քննարկել են նման հարց, սակայն նա հրաժարվեց մեկնաբանել. «Թովմասյանի հայտարարությանը ավելացնելու ոչինչ չունեմ»,-ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ ՔՊ-ն հայտարարել է, որ Թագուհի Թովմասյանին հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնից հեռացնելու հարց այս պահին չի քննարկում։ Համենայն դեպս՝ այդպես էր «Փաստինֆո»-ին ասել ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Էմմա Պալյանը։ Նկատենք, որ Թ. Թովմասյանի պաշտոնավարումն այս պահին բխում է ՔՊ-ի շահերից։

В парламентской оппозиции прокомментировали возможность отзыва Тагуи Товмасян с должности главы комиссии 07/06/2022 14:43 | Лента новостей
Вопрос о дальнейшем пребывании Тагуи Товмасян на посту председателя постоянной комиссии по защите прав человека и общественным вопросам продолжает оставаться проблематичным и не умещаться в рамки политической принципиальности. После того, как правящая фракция “Гражданский договор” отстранила Ишхана Сагателяна с поста вице-спикера НС и сместила Ваге Акопяна с поста председателя экономической комиссии, все оппозиционные депутаты отказались от занимаемых ими должностей, однако Тагуи Товмасян “нарушила” это единство оппозиции и провозгласила себя “независимым” председателем, хотя такого понятия не существует.
Причем она стала председателем парламентской комиссии по квоте фракции “Армения”, поскольку блок “Честь имею” не обладал достаточным мандатом на председательство в комиссии.
ИА “ФактИнфо” попыталось выяснить у фракций “Армения” и “Честь имею”, обсуждали ли они вопрос об ее отзыве с поста председателя комиссии.
Представитель фракции “Армения” Гегам Манукян заявил, что эта тема не обсуждалась, поскольку есть другие приоритетные вопросы.
“Мы не планируем выступать с подобной инициативой, поскольку не собираемся идти в парламент из-за занятости и других приоритетных вопросов, стоящих на повестке дня. Мы этот вопрос не обсуждали”, - сказал Манукян.
Согласно закону о Регламенте НС, только член фракции может руководить постоянной комиссией НС. Получается, что если фракция “Честь имею” отстранит Тагуи Товмасян, она больше не сможет возглавлять комиссию.
Агентство также поинтересовалось у секретаря фракции “Честь имею” Айка Мамиджаняна, обсуждали ли они подобный вопрос, однако он отказался от комментариев. “Мне нечего добавить к заявлению Товмасян”, - сказал он.
Ранее в ГД заявили, что на данном этапе вопрос об отстранении Тагуи Товмасян с поста главы комиссии не обсуждается. Об этом “ФактИнфо” заявила депутат от фракции ГД Эмма Палян. Отмети, что дальнейшее пребывание Товмасян в должности на данный момент исходит из интересов ГД.