Հրայր Թովմասյանի «գրիչի» գործով վճիռը բեկանվել է. Նիկոլ Փաշինյանը Հրայր Թովմասյանից ներողություն չի խնդրի 07/05/2022 14:30 | ԼՐԱՀՈՍ
Նիկոլ Փաշինյանը ներողություն չի խնդրի ՍԴ նախկին նախագահ Հրայր Թովմասյանից։ Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանը՝ դատավոր Անի Մխիթարյանի նախագահությամբ, կազմով՝ դատավորներ Լևոն Գրիգորյանի, Արման Կուրեխյանի, բավարարել է Նիկոլ Փաշինյանի բողոքը՝ բեկանելով առաջին ատյանի դատարանի որոշումը։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Գայանե Խաչատրյանի նախագահությամբ, փետրվարի 17-ին մասնակի բավարարել է ՍԴ նախկին նախագահ Հրայր Թովմասյանի հայցադիմումն՝ ընդդեմ Նիկոլ Փաշինյանի՝ վերջինիս պարտավորեցնելով հերքել Թովմասյանին զրպարտող տեղեկությունները։ Դատարանը Փաշինյանին պարտավորեցրել է վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո հինգ աշխատանքային օրվա ընթացքում «ֆեյսբուք» սոցիալական կայքի՝ Փաշինյանին պատկանող էջով տարածել համապատասխան հերքումը, մասնավորապես՝ կատարել գրառում «Հերքում՝ Հրայր Թովմասյանի հասցեին կատարված զրպարտություն հանդիսացող տեղեկության վերաբերյալ» վերնագրով` դրանում նշելով հետևյալը. «Ես՝ Նիկոլ Փաշինյանս, հերքում եմ իմ այն պնդումը, որ Հրայր Թովմասյանը 2018 թվականի մայիսից սկսած ինձ իր ծառայություններն է առաջարկել»:
Մինչ դատավճռի՝ օրինական ուժ ստանալը՝ Նիկոլ Փաշինյանի ներկայացուցիչը վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել, որը քննվել է Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանի դատավոր Անի Մխիթարյանի նախագահությամբ, կազմով դատավորներ՝ Լևոն Գրիգորյանի, Արման Կուրեխյանի՝ գրավոր ընթացակարգով։
Դատարանը բավարարել է բողոքը՝ բեկանելով Հրայր Թովմասյանի՝ ընդդեմ Նիկոլ Փաշինյանի ներկայացված հայցադիմումը մասնակի բավարարելու մասին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի վճիռը և մերժել հայցը։
Հիշեցնենք, որ 2020թ հունվարի 25-ին մամուլի ասուլիսի ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, թե «2018 թվականի մայիսից սկսած սկզբից ամենօրյա ռեժիմով, հետո ամենշաբաթյա ռեժիմով, հետո ամենամսյա ռեժիմով Հրայր Թովմասյանն իր ծառայություններն է առաջարկել»։
«Նա իր ծառայություններն է առաջարկել ինձ՝ ասելով՝ քանի որ ես եմ այս Սահմանադրության տեքստի հեղինակը, Ձեզ կարող եմ պատմել բոլոր խութերի մասին և միասին կարող ենք անել չգիտեմ ինչեր, և նա այդ առաջարկությունների ֆոնին ուղարկվել է համապատասխան տեղը, որովհետև ես կոռումպացված ռեժիմի ներկայացուցիչների հետ համագործակցելու ցանկություն ոչ ունեցել եմ, ոչ ունեմ, ոչ էլ կունենամ։ ՀՀ-ն պետք է ունենա Սահմանադրական դատարան»,-ընդգծել է վարչապետը, ինչին ի պատասխան Հ.Թովմասյանը 20 օր ժամանակ էր տվել վարչապետին ապացույցներ ներկայացնելու համար:
Դա չանելու դեպքում իմ փաստաբաններին խնդրելու եմ զրպարտության վերաբերյալ հայց ներկայացնել Նիկոլ Փաշինյանի դեմ»,-հայտարարել էր Թովմասյանը:
Այս հայտարարությունից հետո Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հրապարակել է Հրայր Թովմասյանի գրիչի լուսանկարը, որն իբրև Փաշինյանին նվիրել էր Հրայր Թովմասյանը։
Փաշինյանի կողմից «ապացույցի» հրապարակումից հետո Հրայր Թովմասյանը հայցադիմում է ներկայացրել դատարան՝ պահանջելով պարտավորեցնել Փաշինյանին հերքել զրպարտություն հանդիսացող տեղեկությունները և ներողություն խնդրել վիրավորանք հանդիսացող արտահայտությունների համար։

Пашинян не будет извиняться перед экс-главой КС Армении: Апелляционный суд отменил решение по "делу о ручке" 07/05/2022 15:06 | Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян не будет извиняться перед бывшим председателем Конституционного суда РА Грайром Товмасяном. Апелляционный гражданский суд под председательством судьи Ани Мхитарян удовлетворил жалобу премьера Никола Пашиняна, отменив решение суда первой инстанции. В состав суда вошли также судьи Левон Григорян и Арман Кюрегян. Об этом сообщается на сайте судебной информации datalex.am.
Ранее суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Гаяне Хачатрян 17 февраля частично удовлетворил иск Грайра Товмасяна против Никола Пашиняна, обязав последнего опровергнуть клеветнические сведения в адрес Товмасяна. Суд, в частности, обязал Пашиняна в течение 5 рабочих дней после вступления решения в силу на своей странице в Facebook разместить запись под заголовком "Опровержение относительно являющихся клеветой сведений в адрес Грайра Товмасяна", указав в ней следующее: "Я, Никол Пашинян, опровергаю свое утверждение о том, что Грайр Товмасян с мая 2018 года предлагал мне свои услуги".
До вступления решения в законную силу представитель Никола Пашиняна обжаловал его в апелляционном порядке. Жалоба была рассмотрена в порядке письменной процедуры.
Суд отменил решение суда общей юрисдикции Еревана, частично удовлетворившего иск Товмасяна к Пашиняну.
Напомним, в ходе состоявшейся 25 января 2020 года в Капане пресс-конференции Пашинян заявил, что “с мая 2018 года, сперва в ежедневном, затем в еженедельном, а потом в ежемесячном режиме Грайр Товмасян предлагал ему свои услуги”.
“Он предлагал свои услуги, заявлял, что он является автором нынешнего текста Конституции и может рассказать обо всех подводных камнях и что вместе они смогут провернуть невесть что. И он на фоне этих предложений был отправлен в соответствующее место, поскольку у меня не возникало, нет и не возникнет желания сотрудничать с представителями коррумпированного режима. У Армении должен быть Конституционный суд”, - сказал премьер. В ответ Грайр Товмасян опроверг эти заявления и дал Николу Пашиняну 20 дней на предъявление доказательств.
“По части моего пребывания в должности я никогда не представлял каких-либо предложений ни Пашиняну, ни кому-либо из представителей власти”, - заявил Товмасян.
Он потребовал, чтобы Пашинян публично привел хотя бы один достоверный факт, что он с мая 2018 года хотя бы один раз напрямую или косвенно, визави или через посредников ему или кому-либо из представителей власти предлагал "свои услуги", "предлагал им предпринять какой-либо шаг", который поспособствует тому, чтобы Пашинян или его политическая сила каким-то способом поддержат его или Конституционный суд РА.
“Говорю это и утверждаю как гражданин Республики Армения и армянский мужчина, для которого честь и достоинство превыше всего, а ложь и подлог – неприемлемы и достойны осуждения, особенно когда звучат из уст высокопоставленного должностного лица. Начиная с этого момента, я буду терпеливо ждать ровно 20 дней, чтобы Пашинян опубликовал любой объективный факт, подтверждающий его слова, любые достоверные доказательства. В противном случае я попрошу своих адвокатов подать против Никола Пашиняна иск за клевету”, – заявил тогда Товмасян.
Вслед за этим заявлением Пашинян опубликовал на своей странице в Facebook фотографию с изображением ручки, которую якобы ему подарил Грайр Товмасян.
После публикации Пашиняном "доказательства" Грайр Товмасян подал иск в суд, потребовав обязать премьера опровергнуть клевету и принести извинения за оскорбительные высказывания.