Ալեն Սիմոնյանի հայտարարությունը ԱԺ հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնից Արմեն Գևորգյանի հրաժարականի դիմումի մասին 07/04/2022   16:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտարարությամբ է հանդես եկել՝ կապված ԱԺ տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնից Արմեն Գևորգյանի հրաժարականի դիմումի հետ:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 150-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետի և 147-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն՝ Ազգային ժողովի պատգամավոր Արմեն Գևորգյանը տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնից հրաժարականի դիմում է ներկայացրել:
1) հետ է վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա Ազգային ժողովի նախագահն այդ մասին հանդես է գալիս հայտարարությամբ.
2) հետ չի վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա նրա լիազորությունների դադարման մասին կազմվում է արձանագրություն, որն ստորագրում և հրապարակում է Ազգային ժողովի նախագահը: Արձանագրության հրապարակման պահից հրաժարականը համարվում է ընդունված»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Ավելի վաղ հայտնել էինք՝ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Գևորգյանը հայտարարություն է տարածել՝ հայտնելով, որ հրաժարական է ներկայացնում ԱԺ տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնից։

Спикер НС Армении выступил с заявлением по поводу прошения Геворкяна об отставке с поста главы парламентской комиссии 07/04/2022 17:03 | Лента новостей
Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян выступил с заявлением по поводу прошения oб отставке Армена Геворкяна с должности председателя постоянной комиссии по вопросам региональной и евразийской интеграции. В заявлении, опубликованном на сайте парламента, говорится:
“В соответствии с п.2 ч.1 ст.150 и ч.1 ст.147 Конституционного закона “Регламент Национального Собрания”, депутат НС А.Геворкян подал прошение об отставке с должности председателя Постоянной комиссии НС по вопросам региональной и евразийской интеграции.
Согласно ч.2 ст.147 “Регламента НС”, если в течение недели после опубликования прошения об отставке соответствующее должностное лицо с письменным заявлением
1) отзывает свое прошение об отставке, то Председатель НС выступает с заявлением об этом;
2) не отзывает своего заявления об отставке, то о прекращении его полномочий составляется протокол, который подписывает и публикует Председатель НС. Отставка считается принятой с момента опубликования протокола”.