«3+3» ձևաչափով հաջորդ հանդիպումը կկայանա Իրանում 07/04/2022 17:47 | Միջազգային լրահոս
Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը հայտարարել է, որ տարածաշրջանային համագործակցության «3+3» ձևաչափով հաջորդ հանդիպումը կկայանա Իրանում։
«Ողջունում ենք Իրանի կառուցողական դիրքորոշումը տարածաշրջանային ձևաչափերին, այդ թվում՝ «3+3» հարթակին մասնակցության և համագործակցության հարցում։ Իրանը մոտ ապագայում կհյուրընկալի այս ձևաչափով հանդիպումը»,- ասել է Բայրամովը՝ իրանցի գործընկերոջ հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Նշենք, որ թեեւ ձեւաչափը կոչվում է «3+3», սակայն այն փաստացի «3+2» է, քանի որ Վրաստանը հրաժարվել է ներգրավվել այդ համագործակցության մեջ։

Следующая встреча в формате “3+3” состоится в Иране 07/04/2022   18:04  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов заявил, что следующая встреча  в формате “3+3” состоится в Иране.
"Мы также приветствуем конструктивную позицию Ирана в отношении участия и сотрудничества в региональных форматах, включая “3+3”, и в ближайшем будущем Иран примет у себя очередную встречу в рамках данной платформы", - заявил Байрамов на пресс-конференции по итогам встречи с иранским коллегой в Тегеране.
Отметим, что хотя формат называется “3+3”, однако фактически речь идет о формате “3+2”, поскольку Грузия отказалась от участия в нем.
15:29 01/11/2021  |  Международные новостиЛавров и Чавушоглу обсудили перспективы запуска механизма "3+3" на Южном Кавказе