Դատախազը «Հազարան Բլբուլի» հերոսի նման պետք է կարողանա հաղթահարել բարձունքն առանց շեղվելու գայթակղող ձայներից. Փաշինյան 07/01/2022   13:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Գլխավոր դատախազություն և մասնակցել Հայաստանի Հանրապետության դատախազության ստեղծման 104-ամյակին և Դատախազության աշխատողի օրվան նվիրված հանդիսավոր նիստին: Նիստին մասնակցել են ՀՀ գործող գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը, ՀՀ նորընտիր գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, Դատախազության համակարգի ներկայացուցիչներ:
Վարչապետ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով, որում նշել է.
«Հայաստանի Հանրապետության հարգելի գլխավոր դատախազ,
Դատախազության հարգելի աշխատակիցներ,
Հարգելի վետերաններ,
Շնորհավորում եմ բոլորիս Դատախազության աշխատողի օրվա առիթով:
Իսկապես շատ դժվար է  գերագնահատել դատախազության և դատախազի՝ որպես ինստիտուտի կարևորությունը պետության ինստիտուցիոնալ կայացման և իրավական անվտանգության ապահովման գործում: Ընդհանրապես դատախազությունը մենք ընկալում ենք որպես նախաքննության գագաթնակետ, կուլմինացիա, և պիտի առանձնահատուկ ընդգծեմ այդ դերի կարևորությունը, որովհետև նախաքննության ոլորտում ներգրավված մյուս մարմինները, ըստ էության, հիմնականում գործում են կուլիսներում, իսկ Դատախազությունն այն մարմինն է, որը վերցնում է ձևավորված մեղադրանքը և հրապարակային, այսինքն՝ դատարանում, հիմնականում դռնբաց դատական նիստերում, պաշտպանում այդ մեղադրանքը: Եվ եթե Դատախազությունը մեղադրանքը տարել է դատարան, դա նշանակում է, ենթադրում է, որ այդ մեղադրանքը պիտի պսակվի կոնկրետ պատիժով, կոնկրետ դատավճռով:
Ամեն քրեական գործի հետևում կամ որպես քրեական գործի օբյեկտ կանգնած են մարդիկ, ամեն քրեական գործի հետևում մի ողբերգություն է՝ մարդկային ողբերգություն, ընտանեկան ողբերգություն: Ամեն քրեական գործի հետևում երեխաներ են, ընտանիքներ են, կանայք են, ծնողներ են: Բայց ես ուզում եմ ընդգծել այս հոգեբանական ամրության և սկզբունքայնության կարևորությունը: Որովհետև շատ կարևոր է այդ բոլոր էմոցիոնալ գործոնների մեջ կարողանալ սկզբունքային, հավատարիմ, հետևողական գնալ օրենքի հետևից: Որովհետև եթե ամեն մարդկային ողբերգության էմոցիաներին տրվի, այդ ամենի արդյունքում կստանանք հանրային ողբերգություն:
Սա է պատճառը, որ անընդհատ շեշտվում է՝ պատժի անխուսափելիության սկզբունքը պետության կայացման ամենակարևոր գործոնն է: Եթե մենք ի վիճակի չլինենք պատժել քչերին, ապա անուղղակի կամ ուղղակի անարդար պատժի կարժանանան շատերը: Եվ այս առումով ուզում եմ ընդգծել, որ դատախազությունը, այո, որպես ինստիտուտ կայացած է, բայց ինձ շատ դուր է գալիս այն միտքը, որ մենք բոլորս գիտակցում ենք՝ իրավունքը, օրենքը և նաև քրեական իրավունքը զարգացող գործընթաց են, և մենք պետք է անպայման այդ զարգացումները խթանենք, այդ զարգացումների նկատմամբ հետևողական լինենք և կարողանանք համահունչ լինել ժամանակի պահանջներին: Եվ մենք գնում ենք այդ ճանապարհով»:
Վարչապետն անդրադարձել է կալանքների թեմային՝ խոսելով Գլխավոր դատախազի ներկայացրած վիճակագրության մասին: «Ես էլ այդ մասին բազմիցս խոսել եմ՝ ներկայացնելով դա որպես կարևոր ձեռքբերում: Մեր բանտերի կիսադատարկ լինելը, անկեղծ պիտի ասեմ, համարում եմ քաղաքական շատ կարևոր ձեռքբերում մեր կառավարության համար: Բայց այս ընթացքում արձանագրել ենք նաև մի բան, որ Հայաստանում դեռևս շարունակում է դժվարանալ նախաքննություն վարելը մեղադրյալի չկալանավորված լինելու պայմաններում: Երբ խոսում են իրավունքի և իրավական մտքի զարգացման մասին, ինձ համար ամենակարևոր չափանիշը հետևյալն է՝ թե ինչքանով կարող է մեր երկրում նախաքննությունը լինել արդյունավետ և արդյունքում պատիժը լինել անխուսափելի՝ այն պայմաններում, երբ մեղադրյալն անազատության մեջ է, մեղադրյալը կալանքի տակ չէ: Սա, իհարկե, իմ ոչ պրոֆեսիոնալ հայացքի և աչքի համար ամենակարևոր, բարձր մակարդակն է, երբ կարելի է մեղադրյալի՝ ազատության մեջ գտնվելու պայմաններում վարել նույնքան արդյունավետ նախաքննություն, որքան կալանքի պարագայում: Իհարկե, հասկանալի է՝ կան դեպքեր, որ կալանքն ուղիղ բխում է նախաքննության շահերից և անհրաժեշտությունից: Ես այս օրինակը ի ցույց եմ դնում՝ ընդգծելու համար, թե այսօր մենք, նաև կառավարությունը, որը մշակվող և վարվող քաղաքականության հիմնական պատասխանատուն է, մեր մտքերի ընթացքն ինչ ուղղությամբ է շարժվում», - նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է նաև հակակոռուպցիոն պայքարի և պետական կառավարման համակարգի արդյունավետության կարևորությունը. «Պիտի կարևորեմ նաև հետևյալը. մենք շատ խոսում ենք կոռուպցիայի դեմ պայքարի մասին, որը մեզ համար կարևոր քաղաքական նշանակություն ունի՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարի ուժգնությունը և արդյունավետությունն իրավապահ համակարգում բարձրացնելու առումով: Մեզ համար չափազանց կարևոր է իրավապահ համակարգի՝ ընդհանուր առմամբ և նաև Դատախազության աշխատողների սոցիալական երաշխիքների ամրապնդումը, որովհետև սա իսկապես կարևոր գործոն է: Ամենևին էլ խոսքը մերկանտիլ կամ նյութական շահերի մասին չէ, այլ այն մասին է, որ մենք պետք է հնարավորություն տանք և՛ քննիչին, և՛ դատախազին, և՛ ոստիկանին, և՛ ընդհանրապես պետական ինստիտուտների բոլոր աշխատողներին կենտրոնանալ իրենց աշխատանքի վրա: Սոցիալական երաշխիք ասածն ինձ համար առաջին հերթին աշխատանքի վրա կենտրոնանալու հնարավորություն տալու մասին է: Իհարկե, անընդհատ այս հարցը մեր ուշադրության կենտրոնում է, և մենք պիտի հետևողականորեն կարողանանք այս ճանապարհով քայլել:
Բայց ես ուզում եմ նաև կոռուպցիայի դեմ պայքարը կապել այս խնդրի լուծման հետ. ինչո՞ւ են մեզ մոտ աշխատավարձերը ցածր, որովհետև պետությունը ձեզ և մեզ հայտնի հանգամանքների բերումով ի վիճակի չի լինում հաճախ կոնսոլիդացնել ամբողջ պետական այն ռեսուրսները, որոնք պետք է կենտրոնանան պետական բյուջեում: Այսինքն՝ եթե խոսում ենք կոռուպցիայի մասին, ավելի պարզ այն հետևյալն է. դրանք այն արգելակներն են, որոնք թույլ չեն տալիս, որ այն միջոցները, որոնք պետք է կենտրոնանան պետական բյուջեում, կենտրոնանան պետական բյուջեում: Հետևաբար, կոռուպցիայի դեմ պայքարն է ամենակարևոր միջոցը, որով պետք է գեներացնենք այն անհրաժեշտ միջոցները, որով պետք է ապահովենք մեր պետական ծախսերը, ներառյալ պետական և իրավապահ համակարգի սոցիալական երաշխիքների համակարգը:
Մյուս հանգամանքը, որն ընդհանրապես կա, մեր պետական կառավարման համակարգի արդյունավետությունն է: Իհարկե, Դատախազությունն այդ առումով թերևս ամենակոմպակտ պետական կառույցներից է, բայց ընդհանուր առմամբ աշխատանքի արդյունավետությունը պետք է հաշվի առնել: Չնայած շատ դեպքերում, նաև Դատախազության որոշակի ստորաբաժանումների աշխատանքի պարագայում մենք տեսնում ենք, որ, ընդհակառակը, նոր ռեսուրսների ներգրավման անհրաժեշտություն կա, օրինակ, նախաքննությունը, քրեական իրավունքը: Որովհետև երբ խոսում ենք քրեական գործերի ծավալի մեծացման մասին, հաճախ մոռանում ենք, որ այդ ծավալը քննում են կամ այդ ծավալի գործերով զբաղվում են միևնույն թվով մարդիկ միևնույն աշխատավարձով:
Ես այս ամենն ասում եմ՝ արձանագրելու համար, որ մենք հստակ գիտակցում ենք այն օրակարգը, որ կա, և այդ օրակարգի լուծումը մեզ համար, իհարկե, առաջնահերթություն է: Պիտի կրկնեմ, որ միանշանակ է և աներկբա՝ այն բոլոր պրոբլեմները, որ մենք ունենք, կապված են մեր պետական ինստիտուտների կայացման աստիճանի հետ: Այնտեղ, որտեղ ունենք թերություն, այդ թերությունը պետք է փնտրենք պետական ինստիտուտների կայացման աստիճանի մեջ, բոլոր պետական ինստիտուտների առանց բացառության՝ սկսած բանակից, Զինված ուժերից շարունակած նախարարություններով, գերատեսչություններով, տեղական ինքնակառավարման մարմիններով: Իսկ այս ամենի հիմքը, իհարկե, պետք է փնտրենք կրթության և կրթական համակարգի մեջ՝ սկսած նախնական դպրոցական կրթությունից, հանրակրթությունից, բարձրագույն կրթությունից և հետբուհական կրթությունից:
Բայց, ամենակարևորը, ամփոփելով՝ այսօրվա առիթով ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլորիդ ձեր կատարած աշխատանքի համար, որովհետև ես իմ խոսքի սկզբում նկարագրեցի, թե ի բնե ինչպիսի դժվար աշխատանք է դատախազի աշխատանքը: Դատախազը մեր ամենահայտնի հեքիաթներից մեկի՝ «Հազարան Բլբուլի» հերոսի նման պետք է կարողանա հաղթահարել բարձունքն առանց շեղվելու կողքից հնչող, գայթակղող և վախեցնող ձայներից: Ես ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել ձեզ՝ ձեր կատարած աշխատանքի համար, որ, ահա, այդպիսի հետևողական, ամուր և հաստատուն քայլերով մենք գնում ենք առաջ: Ինչքան դժվար է դատախազի աշխատանքը, ինչքան դժվար էր պատերազմից և հայտնի իրադարձություններից առաջ, դրանից հետո ավելի դժվար է՝ մեզ հայտնի հանգամանքների բերումով, որովհետև էմոցիաներին ավելացել են նոր էմոցիաներ, ողբերգություններին ավելացել են բազմաթիվ նոր ողբերգություններ: Բայց, այնուամենայնիվ, դատախազական գործառույթն այն գործառույթն է, որ մեր պետականությանը պետք է թույլ տա հաղթահարել մեր ազգային հեքիաթում նկարագրված բարձունքը: Մենք ճշգրիտ հենց այդ հեքիաթում նկարագրված պայմաններում ենք քայլում, և մենք անպայման պետք է հասնենք մեր երազած բարձունքին: Կրկին շնորհակալություն եմ հայտնում և շնորհավորում եմ բոլորիս՝ Դատախազության աշխատողի օրվա առիթով»:
Դատախազության աշխատողի օրվա կապակցությամբ, օրինականության և իրավակարգի ամրապնդման գործում ներդրած ավանդի համար՝ ՀՀ վարչապետի միջնորդությամբ և ՀՀ նախագահի հրամանագրերով Դատախազության համակարգի մի շարք աշխատակիցներ արժանացել են պետական պարգևների: Մասնավորապես՝
Մխիթար Գոշի մեդալով են պարգևատրվել Երևան քաղաքի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների դատախազ Գարեգին Մանուկյանը, Լոռու մարզի դատախազ Կարեն Գաբրիելյանը, Կոտայքի մարզի դատախազ Պետրոս Պետրոսյանը և ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազության զինվորական ծառայության դեմ ուղղված հատկապես կարևոր գործերով քննության նկատմամբ հսկողության բաժնի պետ Արշակ Մարտիրոսյանը,
Արդարադատության երրորդ դասի պետական խորհրդականի դասային աստիճաններ են շնորհվել Երևան քաղաքի դատախազ Սևակ Հովհաննիսյանին, ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական իշխանության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության պետ Վաղինակ Ջանազյանին և ՀՀ գլխավոր դատախազության ավագ դատախազ Կարեն Կարապետյանին:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նրանց անձամբ է հանձնել պետական պարգևները՝ շնորհավորելով և մաղթելով արգասաբեր աշխատանք ի շահ Հայաստանի Հանրապետության:
08:48 01/07/2022  |  ՄամուլԻշխանական ու ընդդիմադիր թևի ներկայացուցիչները մի քանի անգամ հանդիպել են իրար. «Ժողովուրդ»
08:23 01/07/2022  |  ՄամուլԴիմադրության շարժման մասնակիցներին ՊՆ եռամսյա հավաքների ծանուցագրեր են ուղարկվել ․ «Հրապարակ»
07:59 01/07/2022  |  ՄամուլՓաշինյանը գինովցել է եւ Սպիտակցի Հայկոյին խոստացել, որ սեպտեմբերի 21-ին կերգի Հանրապետության հրապարակում . «Հրապարակ»
08:45 30/06/2022  |  Մամուլ«Խաղաղությունն» ու «ժողովրդավարությունը»՝ դոլարով. «Փաստ»
08:39 30/06/2022  |  ՄամուլԳնդապետին հայհոյած կարմիր բերետավորի պաշտոնը նույնպես բարձրացրել են ․ «Հրապարակ»
09:44 29/06/2022  |  ՄամուլԱռաջին փողը տվել է Վանոն, տարածքը՝ Անդրանիկ Մարգարյանը, օգնել՝ Գագիկ Բեգլարյանը ․ «Հրապարակ»
09:37 29/06/2022  |  Մամուլ20 օր տարբերությամբ ասված մտքերը հակասում են իրար. Փաշինյանը խաբել է. մաս 39. «Ժողովուրդ»
23:58 28/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱլիեւը Բրյուսելում խաբեց Փաշինյանին ու իրեն թանկ վաճառեց Ռուսաստանին. Խալաթյան (տեսանյութ)
23:38 28/06/2022  |  ՎերլուծություններԵրկիրը մերն է, քոնը՝ հակառակ կողմը, երկրի հակառակ կողմից կանչում են քեզ՝ գնա․․․ հե-ռա-ցիր․․․
21:21 28/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԻ՞նչ է նշանակում «...արդեն իրականություն դարձած Զանգեզուրի միջանցք» հասկացությունը․ Արտակ Զաքարյան

Принцип неотвратимости наказания является важнейшим фактором становления государства: Пашинян поздравил сотрудников прокуратуры 07/01/2022   16:09  |  Лента новостей
Премьер-министр Никол Пашинян посетил генеральную прокуратуру и присутствовал на торжественном заседании, посвященном 104-летнему юбилею формирования прокуратуры Республики Армения и Дню сотрудника прокуратуры. Подробности сообщает пресс-служба премьера.
В заседании приняли участие действующий генеральный прокурор Артур Давтян, новоизбранный генеральный прокурор Анна Вардапетян, представители прокуратуры.
Никол Пашинян выступил с речью, в которой отметил:
“Уважаемый генеральный прокурор Республики Армения,
Уважаемые сотрудники прокуратуры,
Уважаемые ветераны,
Поздравляю всех нас с Днем сотрудника прокуратуры.
Действительно, очень сложно переоценить значение прокуратуры и прокурора как института в процессе институционального становления и обеспечения правовой безопасности государства. В целом мы воспринимаем прокуратуру как вершину, кульминацию предварительного следствия, и я должен особо подчеркнуть важность этой роли, потому что другие органы, участвующие в предварительном следствии, по сути, в основном действуют за кулисами, а прокуратура является тем органом, который принимает сформированное обвинение и публично, то есть в суде, чаще всего на открытых судебных заседаниях, представляет это обвинение. И если прокуратура передала обвинение в суд, значит, подразумевается, что это обвинение должно увенчаться конкретным наказанием, конкретным приговором.
За каждым уголовным делом или объектом уголовного дела стоят люди, за каждым уголовным делом стоит трагедия: человеческая трагедия, семейная трагедия. За каждым уголовным делом стоят дети, семьи, женщины, родители. Но я хочу подчеркнуть важность этой психологической силы и принципиальности, потому что очень важно уметь принципиально, верно и последовательно следовать закону во всех этих эмоциональных факторах. Потому что если мы будем поддаваться эмоциям каждой человеческой трагедии, то результатом будет общественная трагедия.
Вот почему постоянно подчеркивается, что принцип неотвратимости наказания является важнейшим фактором становления государства. Если мы будем не в состоянии наказать немногих, то косвенно или прямо несправедливо будут наказаны многие. И в этой связи хочу подчеркнуть, что да, прокуратура как институт состоялась, но мне очень нравится мысль о том, что мы все осознаем, что право, закон и также уголовное право – это развивающиеся процессы, и мы должны обязательно стимулировать это развитие, должны быть последовательными в развитии и должны быть в состоянии соответствовать требованиям времени. И мы идем по этому пути”.
Премьер-министр обратился к теме арестов, коснувшись представленной генпрокуратурой статистики. “Я тоже много раз говорил об этом, представляя это как важное достижение. Честно говоря, я считаю наши полупустые тюрьмы очень важным политическим достижением нашего правительства. Но за это время мы также зафиксировали, что в Армении до сих пор сложно вести предварительное следствие в том случае, если обвиняемый не арестован. Когда говорят о развитии права и правовой мысли, важнейшим критерием для меня является следующий: насколько может быть эффективным предварительное следствие в нашей стране и, как следствие, неотвратимость наказания, в условиях, когда обвиняемый находится под арестом и когда обвиняемый не находится под стражей. Это, конечно, на мой непрофессиональный взгляд, самый важный, высокий уровень, когда можно вести расследование, пока обвиняемый находится на свободе так же эффективно, как и в случае нахождения его под стражей. Конечно, понятно, что бывают случаи, когда арест прямо вытекает из интересов и необходимости предварительного следствия. Я привожу этот пример для того, чтобы подчеркнуть направление, в котором сегодня движутся наши мысли, в том числе и мысли правительства, которое несет основную ответственность за разрабатываемую и проводимую политику”, - отметил Никол Пашинян.
Глава правительства также подчеркнул важность антикоррупционной борьбы и эффективности системы государственного управления: “Также должен подчеркнуть следующее: мы много говорим о борьбе с коррупцией, что имеет для нас важное политическое значение в плане повышения эффективности борьбы с коррупцией в правоохранительной системе. Для нас крайне важно укрепление социальных гарантий работников правоохранительной системы в целом и прокуратуры в частности, потому что это действительно важный фактор. Дело вовсе не в меркантильных или материальных интересах, а в том, что мы должны дать и следователю, и прокурору, и полицейскому, и вообще всем работникам государственных институтов возможность сосредоточиться на своей работе. Обеспечение социальных гарантий для меня в первую очередь означает возможность сосредоточиться на своей работе. Конечно, этот вопрос всегда находится в центре нашего внимания, и мы должны последовательно идти по этому пути.
Но я также хочу связать борьбу с коррупцией с решением этой проблемы. Почему у нас низкие зарплаты? Потому что государство в силу известных вам и нам обстоятельств часто не в состоянии консолидировать все государственные ресурсы, которые должны быть сосредоточены в государственном бюджете. Т.е. если говорить о коррупции, то проще сказать так: коррупция - это тормоза, которые не позволяют средствам, которые должны быть сосредоточены в государственном бюджете, сосредоточиться в государственном бюджете. Следовательно, борьба с коррупцией является важнейшим способом генерирования необходимых средств для обеспечения наших государственных расходов, в том числе системы социального обеспечения государственной и правоохранительной системы.
Другое обстоятельство – это эффективность нашей системы государственного управления. Конечно, прокуратура в этом смысле, пожалуй, одна из самых компактных государственных структур, но необходимо в целом учитывать эффективность работы. Хотя во многих случаях, в том числе и в случае работы отдельных подразделений прокуратуры, мы видим, что, наоборот, есть необходимость привлечения новых ресурсов, например, в структурах предварительного следствия, уголовного права. Потому что, когда мы говорим об увеличении объема уголовных дел, мы часто забываем, что занимается этим объемом дел все то же количество людей с той же зарплатой.
Я говорю все это для того, чтобы зафиксировать, что мы четко осознаем существующую повестку дня, и решение этой повестки, безусловно, является для нас приоритетом. Я должен повторить, что однозначно, что все проблемы, которые у нас есть, связаны с уровнем становления наших государственных институтов. Там, где у нас есть недостаток, надо искать этот недостаток в уровне становления государственных учреждений, всех без исключения государственных учреждений, начиная от армии, Вооруженных сил, и заканчивая министерствами, ведомствами и органами местного самоуправления. А основу всего этого конечно надо искать в образовании и системе образования, начиная с дошкольного образования, общего образования, высшего образования и послевузовского образования.
Но, самое главное, в заключение я хочу сегодня поблагодарить всех вас за проделанную работу, потому что я описал в начале своего выступления, насколько непроста работа прокурора. Прокурор, подобно герою одной из самых известных наших сказок “Азаран Блбул”, должен уметь преодолевать высоты, не отвлекаясь на соблазнительные и пугающие голоса со стороны.
Хочу поблагодарить вас за проделанную работу, за то, что вот мы движемся вперед такими последовательными, волевыми и уверенными шагами. Как бы ни сложна была работа прокурора, как бы тяжела она ни была до войны и известных событий, она стала еще труднее после нее в силу известных нам обстоятельств, потому что к эмоциям добавились новые эмоции, а к трагедиям добавилось множество новых трагедий.
Но, тем не менее, прокурорская функция – это та функция, которая должна позволить нашему государству преодолеть описанную в нашей национальной сказке высоту. Мы движемся вперед в условиях, описанных в той сказке, и мы обязательно должны достичь заветной высоты. Еще раз благодарю и поздравляю всех с Днем сотрудника прокуратуры”.
По случаю Дня сотрудника прокуратуры, при посредничестве премьер-министра и указами президента Республики Армения ряд сотрудников прокуратуры удостоились государственных наград за вклад в укрепление законности и правопорядка. Премьер-министр Никол Пашинян лично вручил государственные награды, поздравив их и пожелав плодотворной работы на благо Республики Армения.