Աղավնոյի բնակիչները հնարավոր է տեղափոխվեն Հին շեն և Մեծ շեն բնակավայրեր․ Արցախի ՄԻՊ 07/01/2022   11:13  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այս պահի դրությամբ Բերձորի ու մյուս համայքների բնակիչների տարհանման ուղղությամբ աշխատանքներ չեն իրականացվում։ Այս մասին «Արցախի արդի մարտահրավերները․ Բերձորի հանձնում, նոր պատերա՞զմ» խորագրով հանրային-մասնագիտական քննարկման ժամանակ հայտարարել է Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը։
Նա նշեց, որ նախօրիեն կապ է հաստատել այդ համայնքների ներկայացուցիչների հետ և նրանց տեղահանվելու հետ կապված տեղեկություններ չկան։
«Առաջին հերթին հենց Արցախի իշխանությունները պետք է տեր կանգնեն իրենց բնակիչներին և հնարավոր չեմ համարում, որ լինի իրավիճակ, որ այդ մարդիկ պատանդառության մեջ հայտնվեն։ Այս առումով քայլեր ձեռնարկվում են»,-նշել է նա։
Ըստ Ստեփանյանի՝ թե՛ Բերձորի, թե՛ Աղավնոյի բնակիչներն այն նույն արտոնություններից են օգտվում, որոնք որ սահմանված են տեղահանվածների համար։
«Ես որոշակի տեղեկություններ ունեմ, որ հնարավոր տարբերակների մեջ քննարկվում է, եթե ի վերջո հարցը հասնի դրան, Աղավնոյի բնակիչներին տեղավորել Հին շեն և Մեծ շեն համայքներում, իսկ Բերձորի բնակիչների մասով գործելու են այն նույն ծրագրերը, որ գործում են մյուս տեղահանվածների մասով։
Հնարավոր է նրանց բնակարաններ հատկացվեն Հայաստանում։ Այս պահին հարցերը շատ են»,-նշել է Արցախի ՄիՊ-ը։
23:17 17/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական իշխանությունների հայտարարությունը Արցախի խաղաղ բնակչությանն ահաբեկելուն ուղղված հերթական քայլն է․ ՄԻՊ

Жители Ахавно могут быть размещены в общинах Хин Шен и Мец Шен — омбудсмен Арцаха 07/01/2022   11:30  |  Лента новостей
Работы по эвакуации жителей Бердзора и других населенных пунктов в настоящее время не ведутся. Об этом сообщил омбудсмен Арцаха Гегам Степанян в ходе общественно-профессиональной дискуссии на тему "Текущие вызовы Арцаха, сдача Бердзора, новая война?"
Он сообщил, что накануне связался с представителями упомянутых общин, сведений об эвакуации нет.
"В первую очередь власти Арцаха должны заботиться о своих гражданах и их судьбе. Не считаю возможной ситуацию, при которой эти люди окажутся в заложниках. В этом плане предпринимаются шаги", — отметил он.
По словам Степаняна, жители Бердзора и Ахавно пользуются теми же льготами, что и все перемещенные лица.
"У меня есть некоторые сведения, что среди возможных вариантов, если дело дойдет до этого, обсуждается размещение жителей Ахавно в общинах Хин Шен и Мец Шен. Что касается жителей Бердзора, то в случае с ними будут действовать те же программы, которые действуют в отношении перемещенных граждан. Возможно, им предоставят жилье в Армении.Вопросов на данном этапе очень много”, — отметил омбудсмен Арцаха.