Աղվան Հովսեփյանի կալանքի տակ գտնվելը ոչ միայն ապօրինի է, այլեւ իր մեջ պարունակում է խոշտանգման տարր. պաշտպանները միջնորդել են նիստ հրավիրել՝ Հովսեփյանի խափանման միջոցի փոփոխման հարցով 06/29/2022 11:16 | ԼՐԱՀՈՍ
Աղվան Հովսեփյանի մոտ առկա հիվանդությունն ընդգրկված է կալանքը եւ պատիժը կրելուն խոչընդոտող ծանր հիվանդությունների ցանկում: Նման հայտարարությամբ է հանդես եկել ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ, ՔԿ նախկին նախագահ Աղվան Հովսեփյանի պաշտպանական թիմը։
«Աղվան Հովսեփյանը 30.05.2022 թ-ից առ այսօր գտնվում է «Միքայելյան վիրաբուժական ինստիտուտ» ՓԲԸ ԼՕՌ կլինիկայում։ Բուժման շրջանում Աղվան Հովսեփյանի մոտ դիտվել է գլյուկոզայի ցուցանիշների բարձրացում, որի կապակցությամբ նշանակվել է էնդոկրինոլոգի կրկնակի խորհրդատվություն։ Ի թիվս այլ հիվանդությունների ախտորոշվել է՝ շաքարային դիաբետ 2-րդ տիպ /ինսուլինակախյալ ֆազալ դեկոմպենսացված վիճակ/, դիաբետիկ միկրո-մակրոանգիոպաթիաներ, դիաբեիկ պոլինեյրոպաթիա։ Հատկանշական է, որ պարոն Հովսեփյանի մոտ առկա հիվանդությունն ընդգրկված է կալանքը եւ պատիժը կրելուն խոչընդոտող ծանր հիվանդությունների ցանկում:
Նշվածը հիմք ընդունելով պաշտպանության կողմը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան, որով խնդրել է հրավիրել արտահերթ դատական նիստ և կրկին քննարկել Աղվան Հովսեփյանի խափանման միջոցի փոփոխման հարցը, քանզի ստեղծված իրավիճակի պայմաններում վերջինիս Հովսեփյանի կալանքի տակ գտնվելը ոչ միայն ապօրինի է, այլեւ իր մեջ պարունակում է խոշտանգման տարր»,- նշված է հայտարարությունում։

"Нахождение Агвана Овсепяна под стражей не только противоправно, но и содержит в себе элемент пытки": защита просит суд изменить экс-генпрокурору Армении меру пресечения 06/29/2022   11:41  |  Лента новостей
Выявленный у бывшего генерального прокурора Армении, экс-председаталя Следственного комитета РА Агвана Овсепяна недуг включен в перечень тяжелых заболеваний, препятствующих содержанию под стражей и отбыванию наказания. С таким заявлением выступила команда адвокатов экс-генпрокурора Армении.
“С 30 мая 2022 года по сей день Агван Овсепян  находится в ЛОР-клинике ЗАО “Институт хирургии Микаеляна”. На этапе лечения у Агвана Овсепяна наблюдалось повышение уровня глюкозы. В этой связи была назначена повторная консультация эндокринолога. Среди других заболеваний были диагностированы сахарный диабет второго типа/инсулинозависимая фазовое декомпенсированное состояние/, диабетические микро- и макроангиопатии, диабетическая полинейропатия. Примечательно, что выявленное у господина Овсепяна заболевание включено в перечень заболеваний, препятствующих содержанию под стражей и отбыванию наказания”, - говорится в заявлении.
Как указали адвокаты, "приняв за основание вышеупомянутое, защита подала в суд ходатайство с просьбой созвать внеочередное судебное заседание и вновь рассмотреть вопрос о замене меры пресечения Агвану Овсепяну, поскольку в сложивших условиях нахождение Овсепяна под стражей не только противправно, но и содержит в себе элемент пытки".