Դատախազությունն ապաքաղաքականացված և ինքնավար մարմին է.ինձ համար սա սկզբունքային հարց է.Վարդապետյան 06/29/2022   12:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
Դատախազություն-օրենսդիր հարաբերակցությունը կառուցելիս մի ելակետ է ինձ համար շատ սկզբունքային և կարևոր է՝ դատախազությունն ապաքաղաքականացված և ինքնավար մարմին է: ԱԺ-ում իր ելույթի ժամանակ հայտարարել է Գլխավոր դատախազի թեկնածու Աննա Վարդապետյանը:
«Քաղաքական գործընթացներն այլ կանոններ են ենթադրում, իրավական գործընթացներն այլ, բայց դատախազություն- օրենսիր կապը միայն հաշվետվություններով և տարեկան հաղորդումներով չէ, որ պետք է սահմանափակվի, կարևորում եմ նաև մասնագիտական քննարկումները:
Oրինակ, երբ խոսում ենք օրենքի նախագծերի փոփոխությունների մասին, եթե հարցը վերաբերվում է դատախազության կամ քննչական մարմինների որևէ իրավասությանը, ես կարծում եմ, որ հանձնաժողովների մակարդակով կարելի է համագործակցություն ստեղծել, այն դիմումները, որոնք օրենսդիր մարմինն ուղարկում է Դատախազություն կամ Քննչական մարմիններին, կարևոր ազդակներ պետք է լինեն Դատախազության համար՝ հասկանալու, որտեղից են գալիս խնդիրն երը, բայց այդ փաստաթղթերը չպետք է ուղարկվեն հատվածային, այլ առումով անալիտիկ աշխատանքի կարիք կա»,-ասաց նա:
11:11 29/06/2022  |  Քրեական խրոնիկոնՔՊ-ն միայնակ Գլխավոր դատախազ է ընտրում.միակ թեկնածուն Փաշինյանի օգնականն է
13:16 28/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ գլխավոր դատախազի պաշտոնում Աննա Վարդապետյանի թեկնածության առաջադրման հարցը քննարկվել է հատուկ ընթացակարգով
09:56 23/06/2022  |  ՄամուլԱպագա դատախազացուն գործուղվում է մայր բուհ. «Հրապարակ»
12:58 20/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՔՊ-ն ՀՀ գլխավոր դատախազի պաշտոնում առաջադրեց Աննա Վարդապետյանի թեկնածությունը
20:00 17/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԵրբ գործադիրի ղեկավարի օգնականը թելադրում է քննիչին, թե ինչպես կազմի մեղադրանքը․ Իշխանյան
09:43 17/06/2022  |  ՄամուլԱննա Վարդապետյանը չի համապատասխանում դատախազին ներկայացվող պահանջներին. «Ժողովուրդ»
22:47 16/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրդյոք կաշկանդված չի լինի Նիկոլ Փաշինյանին մեղադրանք առաջադրելու հարցում. Հարց՝ Վարդապետյանին

Анна Вардапетян: Прокуратура - деполитизированный и автономный орган, для меня это принципиальный вопрос 06/29/2022 12:40 | Лента новостей
Кандидат на пост генерального прокурора Армении Анна Вардапетян заявила, что для нее крайне важным и принципиальным при построении отношений между прокуратурой и законодательным органом является исходный пункт, согласно которому прокуратура - деполитизированный и автономный орган.
“Политические процессы предполагают одни правила, правовые - другие, но связь прокуратура - законодательный орган не должна ограничиваться только отчетами и годовыми сообщениями. Я придаю важность также профессиональной дискуссии”, - сказал Анна Вардапетян, выступая на заседании парламента Армении.
Например, по ее словам, когда речь идет о внесении изменений в проект закона, если вопрос относится к компетенции органов прокуратуры или следствия, то я полагаю, что на уровне комиссии можно наладить сотрудничество. "Те заявления, которые законодательный орган направляет в прокуратуру или в следственные органы, должны быть для прокуратуры важным месседжем к пониманию того, откуда возникают проблемы, но эти документы не следует отправлять отрывочно, иными словами, назрела необходимость в аналитической работе”, - сказал она.