Արցախում 44-օրյա պատերազմից մինչ օրս անհետ կորած է համարվում 53 հոգի, 33-ը՝ զինծառայող, 20-ը՝ քաղաքացիական անձ.ԱՀ ԱԻՊԾ 06/29/2022 13:26 | ԼՐԱՀՈՍ
Հունիսի 29-ը անհայտ կորած ազատամարտիկների հիշատակի օրն է։ Գերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովի նախագահ, Արցախի հանրապետության ՆԳ նախարար Կարեն Սարգսյանի նախագահությամբ «Անհայտ կորած ազատամարտիկների հարազատների միություն»-ում տեղի է ունեցել հանձնաժողովի հերթական նիստը:
«Քննարկվել են 2022 թ. առաջին կիսամյակում կատարված աշխատանքները և հստակեցվել են աշխատանքային հետագա ծրագրերը: Նիստի ընթացքում արձանագրվել է, որ Արցախի Հանրապետության իշխանությունները մշտապես համագործակցելով Հայաստանի Հանրապետության գերատեսչությունների հետ, օգտագործելով բոլոր լծակները՝ մարդասիրական կառույցների և մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի խողովակներով մշտապես ակտիվ ու նախաձեռնող է անհայտ կորածների ճակատագրերի բացահայտման հարցերով:
2020 թվականի նոյեմբերի 13-ից մինչև 2022 թվականի առաջին կիսամյակը, որոնողական աշխատանքների արդյունքում ի հայտ է բերվել 1711 աճյուն և մասունքներ: Մինչ օրս անհետ կորած են համարվում 53 հոգի, 33-ը՝ զինծառայող, 20-ը՝ քաղաքացիական:
Կարեն Սարգսյանը նշել է, որ այս պահին ռուսական և ադրբեջանական կողմերի հետ բանակցություններ են տարվում զոհված զինծառայողների աճյունների ու մասունքների որոնողական աշխատանքները վերսկսելու նպատակով:
Ելույթներով հանդես են եկել և իրենց կողմից կատարված աշխատանքները ներկայացրել ՆԳ նախարարության ԱԻ պետական ծառայության, Արրտաքին գործերի նախարարության, ՊՆ-ի, Քննչական կոմիտեի, ՄԻՊ գրասենյակի, Սոցապպաշտպանության ոլորտի և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Քննարկումների ընթացքում հանձնաժողովի անդամներն ընդգծել են, որ Ադրբեջանում գտնվող հայ գերիների վերադարձն ապահովելու հարցում Ադրբեջանը շարունակում է ցուցաբերել ոչ կառուցողական մոտեցում:
Ամփոփելով նիստի աշխատանքները՝ Կարեն Սարգսյանը հանձնարարականներ է տվել հանձնաժողովի անդամներին, մասնավորապես, փոխգործակցությունն ավելի ամրապնդելու՝ հետագա աշխատանքների պատշաճ իրականացման ուղղությամբ»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:

53 человека до сих пор числятся пропавшими без вести после 44-дневной войны – ГСЧС Арцаха 06/29/2022   13:51  |  Лента новостей
29 июня - день памяти пропавших без вести борцов за свободу.
Как сообщает ГСЧС МВД Арцаха, в «Союзе родственников пропавших без вести борцов за свободу» состоялось очередное заседание комиссии под председательством министра внутренних дел Республики Арцах, председателя комитета по делам военнопленных, заложников и пропавших без вести Карена Саркисяна.
Обсуждены работы, осуществленные в первом полугодии 2022 года, и утверждены дальнейшие планы и программы работ. В ходе заседания было отмечено, что власти Республики Арцах, постоянно сотрудничая с ведомствами Республики Армения, используя все рычаги гуманитарных структур и европейского суда по правам человека, всегда активны и инициативны в вопросах раскрытия судеб пропавших без вести.
С 13 ноября 2020 года по первое полугодие 2022 года в результате оперативно-поисковых мероприятий обнаружены тела 1711 человек. На сегодняшний день пропавшими без вести считаются 53 человека, среди которых 33 военнослужащих и 20 гражданских лиц.
Карен Саркисян отметил, что в настоящий момент ведутся переговоры с российской и азербайджанской сторонами о возобновлении поисковых операций.
С докладами выступили представители ГСЧС МВД, МИД, Минобороны, Следственного комитета, аппарата защитника прав человека, общественных организаций и организаций социальной защиты.
В ходе обсуждений члены комиссии подчеркнули, что Азербайджан продолжает проявлять неконструктивный подход к обеспечению возвращения армянских пленных на родину.
Подводя итоги работы, Карен Саркисян дал поручения членам комиссии, в частности, еще больше укреплять сотрудничество и вести дальнейшую работу надлежащим образом.