ԱՆԻՖ-ի տնօրենների խորհրդի օտարերկրացի անդամներին մեկուսացրել են իրենց վստահված՝ ԶՄՊԿ-ի բաժնետոմսերի կառավարումից 06/25/2022   19:58  |  Վերլուծություններ
ԱՆԻՖ-ի Հայաստանի պետական հետաքրքրություններին ֆոնդի (ԱՆԻՖ) ղեկավար կազմում ներգրավված օտարերկրացի անդամները անհաղորդ են, եթե չասենք՝ մեկուսացված են ԱՆԻՖ-ին վստահված ԶՄՊԿ-ի բաժնետոմսերի կառավարումից։ Թերեւս հիմնական ասիչը Ավինյան է, խորհրդի միակ հայ անդամը։
Այսպես՝ ԱՆԻՖ-ը ՀՀ կառավարության ներքո գտնվող կազմակերպություն է, որը հիմնադրվել է 2019թ․-ին` օտարերկրյա ներդրումների ներգրավման, արտահանման աճի խթանման և Հայաստանում լայնածավալ նախագծերում ներդրումները համաֆինանսավորելու մանդատով։ Տնօրենների խորհուրդն ունի երեք անդամ, որոնցից միայն մեկն է հայ՝ նախկին փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը, մյուս երկուսը օտարերկրացիներ են՝ իտալացի ձեռնարկատեր Իսիդորո Լուչիոլան եւ ֆրանսիացի պետական, քաղաքական գործիչ Դոմինիկ Դը Վիլպենը։
ԱՆԻՖ-ն ունի նաեւ Ներդրումային կոմիտե, որի 3 անդամներից երկուսը, այդ թվում կոմիտեի նախագահը օտարերկրացի են։
Պաշտոնական կայքում հրապարակված տեղեկատվության համաձայն՝ այս կառույցի առաքելությունն է բացահայտել, ընդլայնել, զարգացնել Հայաստանի ներդրումային և բիզնես հնարավորությունները։ Թե այս տարիների ընթացքում ինչպես են ընդլայնվել Հայաստանի ներդրումային հնարավորությունները, ավելի ճիշտ ում հնարավորություններն են իրականում ընդլայնվել՝ դեռ առիթ կունենանք անդրադառնալու, ներկայումս միայն նշենք, որ այս կառույցի հայ ղեկավարները օտարերկրացի անկախ անդամներին, կարծես թե, պահում են ինֆորմացիոն բլոկադայի մեջ։
2022 թվականի հունվարին կառավարության նիստում որոշվեց, որ քաղաքական կոռուպցիայի դրսեւորման արդյունքում ԶՊՄԿ-ի բաժնետոմսերով հավաստված կառավարության իրավունքները հավատարմագրային կառավարման է հանձնվում ԱՆԻՖ-ին։ Դատական տեղեկատվական համակարգի (datalex.am) կայքում առկա տեղեկատվության համաձայն՝ ԶՊՄԿ բաժնետեր «Զանգեզուր Մայնինգ» ՓԲԸ-ն ԶՊՄԿ-ի դեմ ունի հարուցված մի շարք դատական գործեր:
Ավելին, «Փաստինֆո»-ն արդեն տեղեկացրել է, որ դատարանը նաեւ վերացրել է բաժնետերերից մեկի հայցի հիման վրա ԶՊՄԿ-ի բաժնետոմսերի վրա դրված արգելանքը հանելու որոշումը։ Հիշեցնենք, որ 2021 թվականի սեպտեմբերի վերջերին՝ հաշվված ժամերի ընթացքում, դատարանն արգելանքից հանել էր բաժնետոմսերը, որոնք անմիջապես գնել էր Տրոցենկոն ու շտապել բաժնետոմսերի մի մասը նվիրել կառավարությանը։ «Նվիրատվության» պատճառների մասին կառավարությունն առ այսօր պաշտոնական պարզաբանում չի ներկայացրել, իսկ պայմանագիրն էլ գաղտնի է պահվում։
ՍԴ/1766/02/21 գործով ԶՊՄԿ բաժնետերը պահանջել է ԶՊՄԿ-ում աուդիտ անցկացնել, իսկ ՍԴ2/0700/02/21 գործով նույն բաժնետերը պահանջել է ԶՊՄԿ-ին տրամադրել տեղեկատվություն և փաստաթղթեր:
Նկատի ունենալով, որ ԱՆԻՖ-ը մասնակցում է ԶՊՄԿ-ի կառավարմանը՝ «Փաստինֆո»-ն փորձեց ԱՆԻֆ-ի տնօրենների խորհրդի իտալացի ու ֆրանսիացի անդամներից, ներդրումային կոմիտեի օտարերկրացի նախագահ Խալեդ ՀԵԼԻՈՈՒԻց ստանալ մի շարք վիճահարույց հարցերի պատասխաններ։ Պարզվեց դա այդքան էլ հեշտ բան չէ. ԱՆԻՖ-ը, լինելով ՀՀ պետական մարմին, չի գործում ՀՀ օրենսդրության շրջանակներում։
Մասնավորապես՝ կոպտորեն խախտելով «Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքի 7-րդ հոդվածի պահանջները, ԱՆԻՖ-ը գաղտնի է պահում Տնօրենների խորհրդի օտարերկրացի անդամների կոնտակտային տվյալները, անգամ մեր բանավոր հարցապնդմանն ի պատասխան չտրամադրվեցին ոչ նրանց գրասենյակների աշխատանքային հեռախոսահամարները, ոչ էլ էլեկտրոնային փոստի հասցեները, թեեւ դրանց տրամադրումը ոչ միայն չէր կարող մերժվել կամայական ու անհիմն մեկնաբանությամբ, այլեւ օրենքի համաձայն պարտավոր էին հրապարակել իրենց կայքում։
ԱՆԻՖ-ից առաջարկեցին հարցումներն ուղարկել իրենց՝ խոստանալով դրանք փոխանցել հասցեատերերին, մինչդեռ հասցեատերերից այդպես էլ պատասխան չստացանք, ինչից կարող ենք ենթադրել, որ նրանց այդպես էլ չեն փոխանցվել։
Իսկ ինչ հարցեր էինք խնդրել տնօրենների խորհրդի անդամներին ու ներդրումային կոմիտեի նախագահին՝ պատասխանել։ Դրանք են՝
Ինչու՞ է ԶՊՄԿ-ն մերժում բաժնետիրոջը, որպեսզի վերջինս իրականացնի ընկերությունում ստուգում: Արդյո՞ք սա պայմանավորված է տվյալ տեղեկատվություն պահանջող բաժնետիրոջ անձով (նրա կողմից բերված հայցերով) թե ոչ, կամ արդյո՞ք իրենք դիմել և/կամ նախաձեռնել են ստուգման կամ աուդիտի անցկացում և ԶՊՄԿ-ն Հայաստանի Հանրապետության էլ է մերժել ստուգման կամ աուդիտի անցկացումը, թե Հայաստանի Հանրապետությունը ունեցել է հնարավորություն ԶՊՄԿ-ում ստուգում կամ աուդիտ իրականացնել: Եթե նման դիմում չեք ներկայացրել, հաշվի առնելով վերջին ժամանակների բացահայտումները (մոտ 15 մլր դրամի վնասի փոխհատուցում ԶՄՊԿ-ի կառավարման մարմինների կողմից) արդյո՞ք նման անհրաժեշտություն չեք տեսնում, իսկ եթե իրականացրել եք ստուգում՝ ինչպիսի խախտումներ են հայտնաբերվել:
- ԶՊՄԿ երբևէ մերժել է Ձեզ որպես բաժնետիրոջ ներկայացուցչի կամ Հայաստանի Հանրապետությանը որպես բաժնետիրոջ տրամադրել որևէ տեղեկություն կամ փաստաթուղթ, բացառությամբ գաղտնիք հանդիսացող տեղեկությունների:
- ԶՊՄԿ-ն երբևէ մերժել կամ չի տրամադրել Ձեզ կամ Հայաստանի Հանրապետությանը որպես բաժնետիրոջ տեղեկատվություն կամ փաստաթուղթ, որը պարունակել է գաղտնիք, թե Ձեզ տրամադրվում է ցանկացած տեղեկատվություն և փաստաթուղթ, եթե այն նույնիսկ գաղտնիք է պարունակում:
- ԶՊՄԿ ո՞ր բաժնետերերն են/իրական շահառուներն են մասնակցության ընկերության կառավարմանը (օրինակ՝ նշանակված են գործադիր տնօրեն, ֆինանսական տնօրեն, խորհրդի նախագահ, խորհրդի անդամ, վարչության անդամներ և այլ):
- Ովքե՞ր են Հայաստանի Հանրապետության կողմից նշանակվել կամ առաջարկվել՝ հետագայում նշանակվելով ԶՊՄԿ կառավարման մարմիններում պաշտոնների, ի՞նչ փոխհատուցում են նրանք ստանում ԶՊՄԿ-ից կառավարման մարմիններում մասնակցության դիմաց:
- Հայաստանի Հանրապետությունը, որպես ԶՊՄԿ բաժնետեր ունի արդյո՞ք որևէ առավելություն այլ բաժնետերերի նկատմամբ, օրինակ՝ կառավարման կամ որոշումների վրա ուղղակի ազդելու իրավունք կամ հնարավորություն ի տարբերություն մյուս բաժնետերերի (որոշիչ ձայնի իրավունք կամ «վետո»֊ի իրավունք): Ինչպե՞ս եք օգտագործում այդ առավելությունը:
Գրավոր հարցման մեջ արձանագրել էինք, որ կան նաև քաղաքացիական գործեր, որոնցով «Զանգեզուր Մայնինգ» ՍՊԸ պահանջում է, որ անվավեր ճանաչվեն ԶՊՄԿ բաժնետոմսերի վաճառքը և նվիրատվությունը, ինչպես նաև պահանջում է, որ այդ բաժնետոմսերը անցնեն «Զանգեզուր Մայնինգ» ՍՊԸ-ին նախապատվության իրավունքով: Այստեղ նույնպես հարցեր են առաջանում, որոնց պատասխանելու համար խնդրել էինք ստանալ հետևյալ տեղեկությունները․
1. ՈՒսումնասիրել եք արդյո՞ք կառավարվող բաժնետոմսերի՝ ՀՀ Սեփականություն, իսկ հետո ԱՆԻՖ-ի կառավարման հանձնելու գործընթացի օրինականությունը, կամ առնվազն պահանջել եք որևէ մեկից այդ մասով պարզաբանումներ
2. Ինչու՞ եք հավատարմագրային կառավարման ընդունել ԶՊՄԿ բաժնետոմս, եթե դրանց նկատմամբ կա վեճ․ չկա արդյո՞ք այստեղ հակասություն Ձեր քաղաքականության, ներքին ակտերի, այդ թվում՝ էթիկական ստանդարտների կամ կորպորատիվ կառավարման ստանդարտների, ներառյալ Ձեր անձնական, որպես ճանաչում ունեցող մասնագետի՝ համոզմունքների հետ: Արդյո՞ք գտնում եք, որ դատարանը չի ընդունի մի որոշում, որով Հայաստանի Հանրապետության անցած բաժնետոմսերը կարող են վերադարձվել ԶՊՄԿ կամ անցնել այլ բաժնետիրոջ: Եթե այո, հարց է առաջանում, արդյո՞ք մոտեցման հիմքում այն համոզմունք է, որ Կառավարությունը թույլ չի տալու դատարանին կայացնել Կառավարության դեմ որոշում:
3. Որքա՞ն է կազմում ներդրումների համար Ձեր կողմից տրամադրվող միջոցներում ԶՊՄԿ բաժնետոմսերից ստացված միջոցների տոկոսը և ընդհանուր արժեքը: Ինչպե՞ս եք պատրաստվում կառավարել ներդրումները, եթե ստիպված լինեք վերադարձնել բաժնետոմսերը կամ այն գումարները, որոնք ստացել եք այդ բաժնետոմսերով իրավունքները կառավարելիս:
4. Հնարավոր է արդյո՞ք արդյունավետ կառավարել մի ընկերություն, որտեղ բաժնետիրոջ և ընկերության ու այլ բաժնետերերի մեջ կա վեճ: Կարողանում եք արդյո՞ք նման պայմաններում ապահովել բաժնետերերի միջև հավասարությունը, թե մասնակից եք «կորպորատիվ պատերազմի» և կռվում եք որոշակի ճակատում: Արդյո՞ք սա համապատասխանում է այն քաղաքականությանը և նպատակներին, որին հետամուտ է Ձեր կազմակերպությունը:
Բացի այդ՝ խնդրել էինք նաեւ տնօրենների խորհրդի անդամներին, ներդրումային կոմիտեի նախագահին ու օտարերկրացի անդամին պատասխանել՝ անձամբ մասնակցե՞լ են ԶՊՄԿ բաժնետոմսերի հետ կապված որոշումների կայացմանը, օրինակ՝ արդյոք կողմ են քվեարկել վեճի առարկա գույք կառավարման ընդունելուն: Եթե չեն մասնակցել, հաշվի առնելով առկա հրապարակային տեղեկատվությունը, արդյո՞ք ձեռնարկել են միջոցառումներ՝ գործընթացի բարեվարքությունը ստուգելու համար, թե իրենց համար էական չի իրենց կողմից կառավարվող ընկերությունում առկա կոռուպցիոն հնարավոր գործընթացները, եթե այդ հարցերով որոշումներ անձամբ չեք ընդունել։
Հարցումներին ի պատասխան ԱՆԻՖ-ից ստացել ենք անստորագիր մի նամակ.«ԶՊՄԿ-ի վերաբերյալ Ձեր հարցադրումներին ի պատասխան, տեղեկացնում ենք, որ ԱՆԻՖ-ը, որպես փոքրամասնային բաժնետիրոջ բաժնեմասի կառավարիչ (ինչպես ցանկացած փոքրամասնային բաժնետիրոջ բաժնեմասի կառավարիչ) չի մասնակցում ընկերության, տվյալ դեպքում՝ ԶՊՄԿ-ի ամենօրյա կառավարման խնդիրների մեծ մասին: Ձեր հարցերի մեծ մասը, կարծում ենք, ուղղված են ընկերությանը։ Բաժնետերերի հարաբերությունները կարգավորվում են ՀՀ համապատասխան օրենսդրությամբ սահմանված կարգով, և այդ մասով Ձեր կողմից ուղղված հարցադրումներին ի պատասխան կարող ենք հայտնել, որ բոլոր հարցերը, այդ թվում՝ տեղեկատվության հրապարակայնությունը կարգավորվում են օրենքի շրջանակներում»,- նշված է պատասխանում։
Մենք բոլոր հիմքերը ունենք ենթադրելու, որ հարցումները հասցեատերերին չեն հասել, տնօրինությունը որոշել է գրաքննել Տնօրենների խորհրդի եւ Ներդրումային կոմիտեի օտարերկրացի անդամներին ուղղված պաշտոնական նամակները՝ զերծ պահելով նրանց քաղաքական կոռուպցիոն գործարքի մանրամասներին տեղյակ լինելուց։ Ավելին, իրենց գործողությունների ապօրինությունը հասկացել են նաեւ ԱՆԻՖ-ում, ուստի ոչ ոք իր վրա չի վերցրել դրա տակ ստորագրելու բեռն ու խմբագրություն են ուղարկել անստորագիր նամակ։
Փաստացի՝ ԱՆԻՖ-ն օգտագործում է օտարերկրացիների անունը տարաբնույթ մութ գործարքները քողարկելու համար։
18:27 25/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԽմբագիրները հայտարարությամբ են հանդես եկել. հրաժարվում են Փաշինյանին ձեւական հարցեր ուղղելուց
11:30 25/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը մասնակցում է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նիստին
10:44 25/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը առաջիկայում կպատասխանի լրատվամիջոցների հարցերին
17:26 24/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարությունը հետևողականորեն աջակցում է ներառականության գործընթացին. վարչապետ
15:25 24/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՈստիկանության զորքերը երկիրը, ժողովրդին ապօրինի ոտնձգություններից պաշտպանելու գործառույթը կատարել են բարձր մակարդակով. Նիկոլ Փաշինյան
13:10 24/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՏիգրան Գաբրիելյանը ազատվել է Էկոնոմիկայի փոխնախարարի պաշտոնից և նշանակվել ՇՄ փոխնախարար
10:25 24/06/2022  |  ՄամուլՓաշինյանի ընկերն օրենքի խախտմամբ տնօրեն է նշանակվել. «Հրապարակ»
17:03 23/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետն ու Գերմանիայի դեսպանը քննարկել են հայ-գերմանական գործընկերության օրակարգը

Иностранных членов совета директоров ANIF изолировали от доверительного управления акциями ЗММК 06/27/2022   12:31  |  Аналитика
Иностранные члены, привлеченные в руководящий состав Фонда государственных интересов Армении(ANIF)  безучастны, если не сказать, что изолированы от управления вверенными ANIF акциями Зангезурского медно-молибденового комбината(ЗМКК). Пожалуй, основное слово за Авиняном, единственным армянином, являющимся членом совета.
Так, ANIF – действующая под эгидой правительства РА организация, которая была основана в 2019 году и наделена мандатом на привлечение иностранных инвестиций, стимулирование роста объемов экспорта и софинансирование широкомасштабных инвестпроектов в Армении. В Совет директоров входят трое членов, из них только один армянин - бывший вице-премьер РА Тигран Авинян. Остальные двое – иностранцы, итальянские предприниматели Исидоро Лучиола и французский государственный, политический деятель Доминик де Вильпен.
ANIF также имеет Инвестиционный комитет. Двое из трех его членов, в том числе президент комитета, - иностранцы.
Согласно опубликованной на официальном сайте информации, миссия упомянутой структуры заключается в раскрытии, расширении, развитии инвестиционных и бизнес-возможностей Армении. Повод обратиться к тому, как за эти годы расширялись инвестиционные возможности Армении, вернее, чьи именно возможности в действительности расширялись, нам еще представится. Пока же стоит лишь отметить, что армянские руководители данной структуры, похоже, держат независимых иностранных членов в информационной блокаде.
В январе 2022 года на заседании правительства было принято решение о передаче фонду ANIF в доверительное управление прав правительства, удостоверенных акциями ЗМКК в результате политической коррупции. Согласно размещенной на портале судебной информационной системы (datalex.am), акционер ЗММК - ЗАО “Зангезур Майнинг” - подал ряд исков против ЗМКК.
Более того, как уже сообщало “ФактИнфо”,  суд также отменил решение о снятии ареста с акций ЗММК на основании иска одного из акционеров. Напомним, в конце сентября 2021 года в течение считанных часов суд снял арест с акций, которые сразу же приобрел Троценко и поспешил передать часть из них в дар правительству РА. На сегодняшний день правительство не представило официальных разъяснений о причинах “пожертвования”, а контракт держится в секрете.
Акционер ЗММК по делу КС/1766/02/21 потребовал провести аудит в ЗМКК, а акционер по тому же делу КС/0700/02/21 потребовал предоставить ЗММК информацию и документы.
Учитывая то, что ANIF участвует в управлении ЗМКК, ИА “ФактИнфо” попыталось получить ответы на целый ряд спорных вопросов от итальянского и французского членов совета директоров ANIF, иностранного президента Инвестиционного комитета Халеда Хелиуи. Выяснилось, что это сделать не так-то просто. ANIF, будучи государственным органом РА, не действует в рамках законодательства РА.
В частности, грубо нарушив требования статьи 7 закона РА “О свободе информации”, ANIF держит в секрете контактные данные иностранных членов совета директоров. Даже в ответ на наш устный запрос нам не предоставили ни телефонные номера их офисов, ни адреса электронной почты, хотя в их предоставлении не только не могли отказать по произвольной и необоснованной трактовке, а в соответствии с законом были обязаны опубликовать их на своем сайте.
В ANIF предложили направить им запросы, пообещав передать их адресатам. Между тем мы так и не дождались ответа от адресатов, из чего можно предположить, что вопросы им так и не передали.
Вот вопросы, на которые мы попросили ответить членов Совета директоров и председателя Инвестиционного комитета:
– Почему ЗММК отказывает акционеру в проведении проверки в компании?
– Обусловлено ли это личностью запросившего данную информацию акционера (принесенными им исками), обратились ли они и/или инициировали проведение аудита или проверки, ЗММК отказал и Республике Армения в проведении аудита или проверки, или Республика Армения имела возможность провести проверку или аудит в ЗММК? Если вы не подавали подобного обращения, учитывая последние разоблачения (возмещение органами управления ЗММК ущерба в размере около 15 млрд драмов), не видите ли вы такой необходимости? А если вы провели проверку, то какие нарушения были выявлены?
– ЗММК когда-либо отказывал Вам как представителю акционера или Республике Армения как акционеру в предоставлении любой информации или документа, кроме конфиденциальной информации?
– ЗММК когда-либо отказывал Вам или Республике Армения как акционеру в предоставлении информации или документа, содержащих конфиденциальные сведения, или Вам предоставляется любая информация и документ, даже если они содержат тайну?
– Какие акционеры ЗММК/реальные бенефициары участвуют в управлении компанией (например, назначены исполнительным директором, финансовым директором, председателем правления, членом совета, членами правления и т. д.)?
– Кто был назначен или выдвинут Республикой Армения, а затем назначен на должности в органах управления ЗММК, какую компенсацию они получают от ЗММК за участие в органах управления?
– Имеет ли Республика Армения как акционер ЗММК какие-либо преимущества перед другими акционерами, например, право или возможность непосредственно влиять на управление или решения, в отличие других акционеров (например, право на решающий голос или право вето)? Как вы используете это преимущество?
В письменном запросе мы указали, что есть и гражданские дела, по которым ООО “Зангезур Майнинг” требует признать продажу или передачу акций ЗММК в дар  недействительными, равно как и требует передачи этих акций ООО “Зангезур Майнинг”  по преимущественному праву. Тут тоже возникают вопросы, для ответа на которые мы просили получить следующие сведения:
1. Изучали ли вы законность процесса передачи управляемых акций в собственность Республики Армения и затем в управление ANIF или хотя бы требовали от кого-либо разъяснений по этому поводу?
2. Почему вы приняли акции ЗММК в доверительное управление, если по ним есть спор? Нет ли здесь противоречия между Вашей политикой, внутренними актами, включая этические стандарты или стандарты корпоративного управления, включая Ваши личные убеждения как известного специалиста? Считаете ли Вы, что суд не вынесет решения, по которому перешедшие к РА акции могут быть возвращены ЗММК или переданы другому акционеру? Если да, то возникает вопрос, лежит ли в основе подхода уверенность в том, что правительство не позволит суду вынести решение против правительства?
3.Каков процент полученных от акций ЗММК средств в предоставляемых Вами для инвестиций средствах и какова общая стоимость? Как вы собираетесь управлять инвестициями, если будете вынуждены возвращать акции или средства, которые вы получили, управляя правами на эти акции?
4. Возможно ли эффективно управлять компанией, в которой существует спор между акционером и компанией и другими акционерами? Удается ли обеспечить равенство между акционерами в подобных условиях, или вы вовлечены в “корпоративную войну” и сражаетесь на определенном фронте? Соответствует ли это политике и целям Вашей организации?
Кроме того, мы попросили членов Совета директоров, председателя Инвестиционного комитета и иностранного члена ответить: участвовали ли они лично в принятии решения по акциям ЗММК, например, голосовали ли они за принятие в управление имущества, являющегося предметом спора? Если не участвовали, то с учетом доступной публичной информации, приняли ли меры по проверке добропорядочности процесса, или для них не существенны возможные коррупционные процессы в управляемой ими компании, если решения по этим вопросам лично не принимали?
В ответ на 4 отправленных запроса  от ANIF пришло некое письмо без подписи.
“В ответ на ваши запросы относительно ЗММК, сообщаем, что ANIF  как управляющий акциями миноритарного акционера(как и всякий управляющий акциями миноритарного акционера) не участвует в большинстве задач повседневного управления компанией, в данном случае - ЗМКК. Большая часть ваших вопросов, полагаем, направлена компании. Отношения акционеров регулируются в установленном соответствующим законодательством РА порядке. В ответ на направленные Вами вопросы по этой части можем сообщить, что все вопросы, в том числе открытость информации, регулируются в рамках закона”, - отмечается в ответе.
У нас есть все основания полагать, что запросы не дошли до адресата, руководство  решило подвергнуть цензуре официальные письма, направленные иностранным членам Инвестиционного комитета, не подпуская их к ознакомлению с деталями политической коррупционной сделки. Более того, противоправность действий поняли и в ANIF, поэтому никто не взял на себя бремя и не стал подписываться под этим, отправив в редакцию письмо без подписи.