ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը դադարեցրել է իր գործունեությունը ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի նախաձեռնությամբ. Լավրով 06/24/2022   14:10  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը վերահաստատել է Մոսկվայի պատրաստակամությունը՝ խորհրդատվական ծառայություններ մատուցելու Բաքվին և Երևանին՝ հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման հարցում։Այս մասին Լավրովը հայտարարել է Բաքվում կայացած ճեպազրույցի ժամանակ՝ Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ բանակցություններից հետո, գրում է «Ինտերֆաքսը»:
Նա դրական է գնահատել Հարավային Կովկասում հաղորդակցությունների ապաշրջափակման նպատակով Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի փոխվարչապետների մակարդակով եռակողմ աշխատանքային խմբի աշխատանքը։
Լավրովն ընդգծել է, որ հայկական կողմը ևս վերահաստատել է իր պատրաստակամությունը՝ սահմանների սահմանազատման աշխատանքները սկսելու վերաբերյալ.
«Մենք այժմ քննարկում ենք հանդիպումների ժամկետը։ Ես հայկական կողմից ստացել եմ հաստատում, որ սահմանների սահմանազատման գործընթացը շատ կարևոր է»,- ասել է ՌԴ ԱԳ նախարարը։
Լավրովն ընդգծել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը դադարեցրել է իր գործունեությունը ամերիկյան և ֆրանսիական կողմերի նախաձեռնությամբ։
«Բայց, իհարկե, մենք քննարկել ենք հետկոնֆլիկտային կարգավորումը։ Այդ գործընթացի հենքը հանդիսանում են Հայաստանի, Ադրբեջանի ու Ռուսաստանի ղեկավարների եռակողմ հայտարարությունները։ Դրանք ընդունվում են բոլորի կողմից՝ մնացած հարցերի կարգավորման ուղղությամբ առաջ շարժվելու համար»,- հայտարարել է Լավրովը։
Բայրամովն էլ իր հերթին հայտարարել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հետ շփումները շարունակվել են նաև պատերազմից հետո. «Համանախագահներին խնդրել են ներկայացնել նոր իրավիճակի տեսլականը Դրանից հետո ՄԽ-ի հետ շփումները շարունակվել են շուրջ մեկ տարի, սակայն նրանցից առաջարկներ չեն ստացվել։ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործողությունը վերջերս կաթվածահար է եղել հայտնի պատճառներով, բանակցային գործընթացը չի կարող լինել ձևաչափի պատանդ»,-հայտարարել է Ադրբեջանի արտգործնախարարը։
22:10 03/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը հանդիպել է Մինսկի խմբի համանախագահների հետ. ընդգծվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մանդատի ներքո ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի կարևորությունը
23:52 15/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԿոչ ենք են անում ձեռնպահ մնալ սադրիչ գործողություններից․  ԵԱՀԿ ՄԽ-ը՝ տարածաշրջանում և հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով միջադեպերի մասին
21:49 30/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄեծ Բրիտանիան կոչ է արել Հայաստանին և Ադրբեջանին շարունակել երկխոսությունը ԵԱՀԿ ՄԽ ձևաչափով՝ տարածաշրջանում լարվածությանը մեկընդմիշտ վերջ դնելու համար
20:42 29/09/2021  |  ՔաղաքականՀայաստանի հիմնական բանակցողը պարտավոր է ամեն ինչ անել, որպեսզի ԼՂ կարգավորման գործընթացը Մինսկի խմբի ձևաչափից դուրս չգա. Հայկ Մամիջանյան
15:29 26/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱլիևն ու Փաշինյանն իրար ընդառաջ քա՞յլ են կատարում. Regnum
22:33 13/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԵԱՀԿ ՄԽ ֆրանսիացի համանախագահ Ստեֆան Վիսկոնտիին
20:02 06/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախը շարունակում է հավատարիմ մնալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափում բանակցային գործընթացը շարունակելու հանձնառությանը. Արցախի Նախագահ
21:15 03/06/2021  |  ՔաղաքականԴժվար թե ադրբեջանցիները վախենան Մինսկի խմբի համանախագահներից և փախչեն հետ. Պետք չէ ակնկալիք ունենալ համանախագահների՝ հայ-ադրբեջանական սահման կատարելիք այցից. Թեւան Պողոսյան
20:41 02/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄինսկի խմբի համանախագահները կարող են մեկնել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ սահմանագիծ

Минская группа ОБСЕ прекратила свою деятельность по инициативе США и Франции - Лавров 06/24/2022 14:28 | Лента новостей
Минская группа ОБСЕ по карабахскому урегулированию прекратила свою деятельность по инициативе США и Франции, тем не менее европейцы признают, что базой для окончательного разрешения всех остающихся вопросов служат три заявления лидеров России, Азербайджана и Армении. Об этом, как передает ТАСС, в пятницу заявил министр иностранных дел РФ Сергей Лавров на пресс-конференции по итогам переговоров с главой МИД Азербайджана Джейхуном Байрамовым.
На вопрос, разделяет ли Россия позицию президента Азербайджана Ильхама Алиева о необходимости "попрощаться" с посредничеством Минской группы ОБСЕ по карабахскому урегулированию после нулевого результата в течение 20 лет деятельности, министр отметил, что в ходе переговоров с азербайджанским коллегой работа этой группы не затрагивалась. "Мы, в принципе, не обсуждали Минскую группу как таковую, потому что она прекратила свою деятельность по инициативе американских и французских участников. Но процессы постконфликтного урегулирования мы, конечно, обсуждали. И база для этих новых процессов заключается в трех трехсторонних заявлениях руководителей России, Азербайджана и Армении", - отметил он.
"Три заявления, которые лидеры России, Азербайджана и Армении подписали, сейчас всеми признаются в качестве основы для движения по окончательному закрытию всех остающихся вопросов. Мы из этого исходим. Как я понимаю, эту реальность признают и наши европейские соседи, которые пытаются всячески внедрить усилия Европейского союза в решение остающихся задач", - подчеркнул глава российского дипведомства.
По словам Лаврова, европейские партнеры признают, что задачи изложены в соответствующих трех документах и "никоим образом не связаны ни с деятельностью Минской группы ОБСЕ, ни с теми наработками, которые в рамках этой группы имелись, за исключением конечной цели". "А конечная цель и была в том, чтобы освободить районы, которые окружают Карабах, и решать вопросы жизнедеятельности самого Карабаха и его населения", - резюмировал он.
Глава МИД РФ напомнил, что после событий сентября - ноября 2020 года "все те наработки, которые имелись, и которые долгие годы обсуждались без видимых результатов, были overtaken by events (утратили свою актуальность - прим. ТАСС)". "Сами события на земле (в этом регионе - прим. ТАСС) эти документы оставили позади. Это просто объективная реальность", - добавил Лавров.
В свою очередь, как передает "Интерфакс", Байрамов, в свою очередь отметил, что после войны контакты с Минской группы ОБСЕ продолжались. «Сопредседателям было предложено дать видение новой ситуации. После этого контакты с МГ продолжались около года, но от них не было получено никаких предложений. Действие МГ ОБСЕ с недавних пор по известным причинам парализовано. Переговорный процесс не может быть заложником формата», - заявил глава МИД Азербайджана.