Լավրովը Բաքվում հայտարարել է, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի սահմանների դեմարկացիայի վերաբերյալ կոնկրետ առաջարկներ ունեն 06/23/2022   21:34  |  Միջազգային լրահոս
Աշխատանքային այցով Ադրբեջանում գտնվող  ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հանդիպել է Իլհամ Ալիեւի հետ, որի ընթացքում քննարկվել է նաեւ Հայաստանի, Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարների եռակողմ հայտարարությունների կատարման ընթացքին վերաբերող հարցեր։
«Պատրաստ ենք  ամեն կերպ աջակցել երեք առաջնորդների ստորագրած երեք փաստաթղթերի՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի եւ նոյեմբերի 26-ի, իրագործմանը: Այս մասին ներածական խոսքում ասել է ՌԴ արտգործ նախարար Սերգեյ Լավրովը։
Նրա գնահատմամբ՝ հաղորդակցության ապաշրջափակման եռակողմ աշխատանքային խումբը որոշակի առաջընթաց է արձանագրում: «Հարցերը, որոնք պետք է համաձայնեցվեն, մենք քննարկում ենք հայկական կողմի հետ։ Մեզ մոտ ուրվագծվում է ընդհանուր ըմբռնում, թե ինչպես լուծել ավտոմոբիլային տեղաշարժի կազմակերպման խնդիրը մաքսիմալ հարմարավետ եղանակով, որպեսզի ոչ մի արհեստական խոչընդոտներ չստեղծվեն։ Ռուսաստանը կնպաստի այդ աշխատանքին մինչև արդյունքի հասնելը։ Հուսով եմ, որ դա շուտով տեղի կունենա»,- ասել է Լավրովն ու ավելացրել, որ,  պայմանավորվածությունների համաձայն, պատրաստ են խորհրդատվական ծառայություններ մատուցել նաեւ  Ադրբեջանում եւ Հայաստանում սահմանների սահմանագծման եւ սահմանազատման համար ստեղծված երկու  հանձնաժողովներին: «Կոնկրետ առաջարկներ կան այդ կապակցությամբ։ Ուրախ կլինեմ դրանք քննարկել Ձեզ հետ»,- ասել է Լավրովը։
Լավրովը նաեւ նշել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորումը Ռուսաստանը դիտարկում է որպես Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության ապահովման, Բաքվի և Երևանի միջև վստահության և լիարժեք համագործակցության վերականգնման առանցքային պայման։
15:55 19/06/2022  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ-ին չի հաջողվի Ռուսաստանին զրկել աշխարհում ձայնի իրավունքից. Լավրով
12:39 19/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԹշնամու կրակոցից զոհված զինծառայողը Բյուրականից էր
21:58 17/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԼավրովն ու Բայրամովը Բաքվում հանդիպումից առաջ հեռակապով քննարկել են Բաքվի եւ Երեւանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը
20:50 17/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ«Երասխի ուղղությամբ հարձակում է սպասվում, այնտեղ շատ մեծ թվով զորք է կուտակված». Մանախ (տեսանյութ)
21:39 09/06/2022  |  ՔաղաքականԼավրովի հայտարարությունն ունի լավ և վատ կողմեր. Ռուսաստանը միայն Ադրբեջանին բավարարելով հարցը չի լուծի. ադրբեջանագետ
21:12 09/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովին
19:59 09/06/2022  |  Քաղաքական«Լավրովի այցից, ընդամենը րոպեներ առաջ, ԱՄՆ դեսպանը ափալ – թափալ վազում էր ՀՀ ԱԳՆ. ծրագրում էական փոփոխություններ են եղել, որոնց մասին ամերիկյան կողմն ամենավերջում է տեղեկացել». միջազգայնագետ

Россия готова консультировать Армению и Азербайджан по границе, есть конкретные предложения - Лавров 06/24/2022   09:35  |  Международные новости
Россия готова предоставлять консультативные услуги в работе по линии двух комиссий, созданных в Азербайджане и Армении для делимитации и демаркации границ, заявил министр иностранных дел РФ Сергей Лавров в ходе встречи с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, состоявшейся 23 июня в Баку. Вступительное слово Лаврова опубликовано на сайте МИД РФ.
«Мы, в соответствии с другими договорённостями, готовы предоставлять консультативные услуги в работе по линии двух комиссий, созданных в Азербайджане и Армении для делимитации и демаркации границ. Есть конкретные предложения на этот счёт», - заявил глава МИД РФ.
Он также отметил, что Москва готова оказать содействие в вопросе нормализации отношений Азербайджана и Армении при согласии обеих стран,
«Вы упомянули о нормализации отношений, мирном договоре, о положениях будущего договора, который Вы передали. Мы услышали готовность армянской стороны, Премьер-министра Н.В.Пашиняна вести переговоры на эту тему. Готовы оказать содействие при согласии Азербайджана и Армении. Другие международные форумы, где Азербайджан и Россия присутствуют, такие как ООН, ОБСЕ, «Каспийская пятёрка», позволяют развивать наше взаимодействие на внешний «контур»»,  Буквально через неделю состоится саммит «Каспийской пятёрки» в Ашхабаде». Активно его готовим. С моим коллегой и другом Д.А.Байрамовым обсуждали документы, которые можно предложить лидерам на одобрение», - заявил Лавров.
09:20 24/06/2022  |  Лента новостейЛавров в Баку заявил об определенном прогрессе в работе над разблокированием коммуникаций региона
09:49 04/02/2022  |  Лента новостейВ Ереване назвали по меньшей мере странными заявление главы МИД Азербайджана