Դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանը մեկնել է արձակուրդ. Առուշանյանի և մյուսների վերաբերյալ գործը վերամակագրվել է 06/23/2022 12:26 | ԼՐԱՀՈՍ
Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանը մեկնել է արձակուրդ։ Գորիսի քաղաքապետ Առուշ Առուշանյանի և մյուսների գործով արդարացման դատավճռի դեմ դատախազության բողոքը նախօրեին վերամակագրվել է։
Հիշեցնենք, որ Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի՝ դատավոր Գնել Գասպարյանի նախագահությամբ, մարտի 28-ի դատավճռով Առուշանյանն արդարացվել է իրեն մեղսագրվող ընտրական հանցավոր ենթադրյալ արարքների դրվագով, իսկ մյուս դրվագով՝ մեղավոր ճանաչվել և դատապարտվել ազատազրկման՝ 1 տարի 6 ամիս ժամկետով, որին հաշվակցելով Առուշանյանի՝ ութ ամիս արգելանքի տակ գտնվելու ժամկետը, դատարանը որպես վերջնական պատիժ սահմանել է ազատազրկումը՝ 6 ամիս ժամկետով, որը պայմանականորեն չի կիրառվել. Դատարանն Առուշանյանի նկատմամբ փորձաշրջան է սահմանել 1.5 տարի ժամկետով, միևնույն ժամանակ, նրա նկատմամբ որպես պատիժ է կիրառվել տուգանքը և 5 տարի ժամկետով ՏԻՄ ղեկավար պաշտոն զբաղեցնելու սահմանափակումը։ Արդարացվել են նաև Քարահունջ բնակավայրի ղեկավար Լուսինե Ավետյանը և ամբաստանյալներից ևս երկուսը՝ Սամվել Դինունցը և Հրայր Բաղդասարյանը, իսկ Էրիկ Աղաջանյանը և Հարութ Լալազարյանը՝ մեղավոր են ճանաչվել։
Նշենք, որ մեղադրական ճառով դատախազը պահանջել էր մեղավոր ճանաչել Առուշանյանին և դատապարտել ազատազրկման՝ 9.5 տարի ժամկետով, իսկ դատարանը, ինչպես նշեցինք, մեղսագրվող ընտրական հանցագործությունների մասով արդարացրել է, մյուս մասով էլ պայմանական դատապարտել՝ սահմանելով փորձաշրջան։
Մեղադրող դատախազները վերաքննիչ բողոք են ներկայացրել՝ պահանջելով բեկանել արդարացման դատական ակտը, կայացնել նոր որոշում և գործով անցնող երեք ամբաստանյալներին, այդ թվում՝ Առուշանյանին, մեղավոր ճանաչել: Դատավճռի դեմ վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել նաև պաշտպանության կողմը՝ պահանջելով ամբաստանյալներին արդարացնել մյուս դրվագներով ևս։
Ներկայացված բողոքներն ի սկզբանե մակագրվել են Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանին, դատարանի կազմում են դատավորներ Լուսինե Աբգարյանը, Մհեր Արղամանյանը, սակայն օրերս դատարանի կազմի փոփոխություն է տեղի ունեցել, քանի որ դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանը, ում նախագահությամբ պետք է քննվեր բողոքները, առողջական խնդիրներով պայմանավորված մեկնել է արձակուրդ։ Ընդ որում, դատավորի դիմումը դատարանի նախագահ Տիգրան Սահակյանը տևական ժամանակ չէր ընդունում, սակայն, ի վերջո, ստորագրել է այն։
Այժմ Առուշանյանի և մյուսների գործով վճռի դեմ բողոքը մակագրվել է Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Նարինե Հովակիմյանին, դատարանի կազմում են՝ դատավորներ Կարեն Մարդանյանը, Ռուզաննա Բարսեղյանը։

Александр Азарян ушел в отпуск, жалоба на приговор по делу мэра Гориса поступила к другому судье 06/23/2022   12:54  |  Лента новостей
Судья Апелляционного уголовного суда Армении Александр Азарян отправился в отпуск. Жалоба прокуратуры на оправдательный вердикт по делу мэра Гориса Аруша Арушаняна и остальных фигурантов накануне была повторно завизирована.
Напомним, 28 марта суд общей юрисдикции Сюникской области Армении под председательством судьи Гнела Гаспаряна огласил приговор в отношении Аруша Арушаняна и других фигурантов дела. Согласно приговору, Аруш Арушанян был оправдан по делу в части, касающейся вменяемых ему преступлений против избирательного права. Что касается другого эпизода, то он был признан виновным. Ему определили наказание в виде лишения свободы сроком на один год и 6 месяцев. Однако с учетом того, что Арушанян отсидел 8 месяцев, ему назначили окончательное наказание сроком на 6 месяцев условно. Суд определил Арушаняну испытательный период сроком на полтора года. В то же время ему назначили штраф и лишили его возможности в течение 5 лет занимать государственные руководящие должности в органах местного самоуправления.
Суд также оправдал главу общины Караундж Лусине Аветян и еще  двух фигурантов по делу – Самвела Динунца и Грайра Багдасаряна. Что касается Эрика Агаджаняна и Арута Лалазаряна, то они были признаны виновными.
Прокуроры подали жалобу, потребовав отменить оправдательный судебный акт, вынести новое решение и признать виновными проходящих по делу подсудимых, в том числе Арушаняна. Приговор в апелляционном порядке обжаловала также сторона защиты, потребовав оправдать своих подсудимых и по остальным эпизодам.
Поданные жалобы сначала поступили к судье Апелляционного уголовного суда Александру Азаряну, под председательством которого и планировалось их рассмотрение. В состав суда вошли также судьи Лусине Абгарян и Мгер Аргаманян. Однако на днях произошла смена состава суда ввиду ухода Александра Азаряна в отпуск по состоянию здоровья. Причем заявление судьи председатель суда Тигран Саакян длительное время не принимал, однако в итоге подписал его.
Теперь же жалоба на приговор по делу Арушаняна и остальных фигурантов поступила на рассмотрение к судье Апелляционного уголовного суда Нарине Овакимян. В состав суда вошли также судьи Карен Марданян и Рузанн Барсегян.