Ռուբեն Վարդազարյանի լիազորությունները դադարեցվեցին (տեսանյութ) 06/23/2022   14:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԲԴԽ-ն դադարեցրեց ԲԴԽ նախագահ (լիազորությունները կասեցված), դատավոր Ռուբեն Վարդազարյանի լիազորությունները՝ էական կարգապահական խախտման հիմքով։ Քիչ առաջ որոշումը հրապարակվեց ԲԴԽ նիստում՝ բավարարելով Վարդազարյանին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու մասին հանձնախմբի միջնորդությունը։ Հատուկ կարծիք են ներկայացրել Մեսրոպ Մակյանը և Սերգեյ Չիչոյանը։ Կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելուն դեմ է եղել Անի Մխիթարյանը, որը ներկայացրել է նաև հատուկ կարծիք։ Ջհանգիրյանը հայտնեց, որ որոշումը կայացվել է հունիսի 16-ին։
Հիշեցնենք, որ ԲԴԽ նախագահ (լիազորությունները կասեցված) Ռուբեն Վարդազարյանի դեմ կարգապահական վարույթ է հարուցվել՝ ԲԴԽ երեք անդամների նախաձեռնությամբ։ Վարույթ հարուցելու համար դիմել են Գրիքոր Բեքմեզյանը, Լիպարիտ Մելիքջանյանը, Դավիթ Խաչատուրյանը։ Վարույթի հարուցման հիմք է հանդիսացել լրատվականներից մեկում հրապարակված հարցազրույցը, որում Վարդազարյանն անդրադարձել է ՍԴ որոշմանը՝ կապված Գագիկ Ջհանգիրյանի՝ ԲԴԽ անդամ ընտրվելու դիմումին։
Թեև Ռուբեն Վարդազարյանի ներկայացուցիր Արամ Օրբելյանը նշել էր, որ չի կարող մասնակցել նիստին, քանի որ գտնվում է Սյունիքի մարզում՝ մասնակցելու նախապես նշանակված դատական նիստին, ուստի՝ խնդրում է հետաձգել նիստը, ԲԴԽ-ն հետաձգման միջնորդությունը մերժելուց հետո անցել է Վարդազարյանին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու մասին միջնորդության, ըստ էության, քննությանը, ավարտել այն և հեռացել խորհրդակցական սենյակ՝ որոշում կայացնելու։
Հետագայում Վարդազարյանը հայտարարել է, որ առողջական խնդիրների պատճառով չի ներկայացել նստին, փաատաբան Արամ Օրբելյանն էլ հույս է հայտնել, որ վարույթը պետք է վերսկսվի, հակառակ պարագայում խախտվում է անձի արդար դատաքննության իրավունքը։ Հունիսի 20-ին Ռուբեն Վարդազարյանը հրավիրած ասուլիսում աղմկահարույց ձայնագրություն է հրապարակել, որի համաձայն՝ Վարդազարյանին վարչապետի անունից առաջարկվել է հրաժարական տալ, իսկ Ջհանգիրյանն էլ ստանձնել է միջնորդի դեր՝ երաշխավորելով, որ նրա նկատմամբ հետապնդումներ չեն իրականացվի, եթե հրաժարական ներկայացնի։
16:38 22/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՌուբեն Վարդազարյանի հրապարակած ձայնագրության հիման վրա քրգործ չի հարուցվել . ՔԿ-ն դեռ նյութեր է նախապատրաստում

ВСС Армении прекратил полномочия Рубена Вардазаряна 06/23/2022   14:11  |  Лента новостей
Высший судебный совет Армении постановил удовлетворить ходатайство комитета о привлечении председателя ВСС Рубена Вардазаряна(полномочия приостановлены) к дисциплинарной ответственности. Особое мнение высказали Месроп Макян и Сергей Чичоян. Против привлечения Вардазаряна к дисциплинарной ответственности выступили Ани Мхитарян, которая также представила особое мнение. Исполняющий обязанности председателя ВСС Гагик Джангирян сообщил, что решение было вынесено 16 июня.
“Полномочия члена, председателя Высшего судебного совета, судьи суда первой инстанции общей юрисдикции Еревана Рубена Вардазаряна ввиду существенного дисциплинарного нарушения прекратить”, - зачитал решение Джангирян.
Решение окончательное и вступает в силу с момента опубликования.
Напомним, дисциплинарное производство против председателя Высшего судебного совета Армении(полномочия приостановлены) Рубена Вардазаряна было возбуждено по инициативе трех членов ВСС. Для возбуждения дисциплинарного производства обратились Григор Бекмезян, Липарит Меликджанян и Давид Хачатурян. Поводом для инициирования производства стало опубликованное в одном из СМИ, в котором Вардазарян сослался на решение КС, связанное с заявлением об избрании Гагика Джангиряна членом ВСС.
Несмотря на просьбу представителя Рубена Вардазаряна Арама Орбеляна отложить заседание из-за невозможности его явки на него по причине участия в заранее назначенном судебном заседании в Сюникской области, ВСС отклонил прошение, после чего приступил к рассмотрению ходатайства о привлечении Вардазаряна к дисциплинарной ответственности по существу. Завершив рассмотрение ходатайства, ВСС удалился в совещательную комнату для вынесения решения.
Позже Вардазарян заявил, что не явился на заседание по состоянию здоровья. Со своей стороны адвокат Арам Орбелян выразил надежду на возобновление производства, в противном случае, по его словам, нарушается право человека на справедливое судебное разбирательство. Рубен Вардазарян на созванной 20 июня пресс-конференции опубликовал скандальную аудиозапись, согласно которой ему от имени премьера было предложено подать в отставку. А Джангирян выступил в роли посредника, гарантируя Вардазаряну отказ от осуществления преследования в случае его ухода в отставку.