Ատելությունը սնդիկի նման թունավոր է, որը թափվելուց հետո շատ դժվար է հավաքել. Սոնա Ղազարյան 06/22/2022 11:25 | ԼՐԱՀՈՍ
ԵԽԽՎ լիագումար նստաշրջանում ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Սոնա Ղազարյանը:
«Ես բարձր եմ գնահատում այս զեկույցը՝ լավ գրված եւ ճիշտ ժամանակին: Քաղաքական կուսակցությունները, ի թիվս այլ գործող սուբյեկտների, պատասխանատվություն են կրում ատելության, ռասիզմի եւ քսենոֆոբիայի դեմ պայքարում: Սակայն այսօր մենք հաճախ ենք տեսնում, որ քաղաքական կուսակցությունները դրա փոխարեն կառուցում են իրենց նախընտրական արշավները, հռետորաբանությունը, երբեմն էլ՝ գործողություններն ատելության, ռասիզմի եւ այլատյացության վրա:
Դա տեղի է ունենում Եվրոպայում եւ Եվրոպայի սահմաններից դուրս:
Երբեմն նման քաղաքական կուսակցություններն ու նրանց առաջնորդները հայտնվում են սեփական ծուղակում: Նրանք ատելությունն այնքան են տարածում եւ ամրապնդում, որ հետո չգիտեն, թե ինչպես պետք է վերահսկել եւ հաղթահարել այն ատելությունը, որը նրանք ստեղծել են եւ սերմանել:
Հատկապես վտանգավոր է, երբ անմիջական հարեւանությամբ ապրող հասարակության նկատմամբ է տարածվում ու քարոզվում նման ահռելի ատելություն: Եւ ավելի վտանգավոր է, երբ գոյություն ունի չլուծված հակամարտություն, որը, միեւնույն ժամանակ, խաղաղ կարգավորման կարիք ունի՝ նկատի ունեմ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության եւ Ադրբեջանում համակարգային հայատյացության համատեքստում:
Դուք շատ լավ գիտեք Բաքվի Ռազմավարի պուրակի դեպքը, որը փառաբանում է պատերազմը, պատկերում գերության մեջ գտնվող հայ զինվորներին, որտեղ նվաստացնում են մարդկային արժանապատվությունը եւ անմարդկային դարձնում հայերին: Նույնիսկ դպրոցականներին են տարել այդ այգի: Սա պետության կողմից հովանավորվող ատելության եւ ռասիզմի դեպք էր: Հայ զինվորների մանեկենները հանվել են միայն ժամանակ, երբ Հայաստանը դիմում է ներկայացրել Արդարադատության միջազգային դատարան՝ Ռասայական խտրականության բոլոր ձեւերի վերացման մասին կոնվենցիայի հիման վրա:
Արդարադատության միջազգային դատարանն արդեն ներկայացրել է միջանկյալ որոշում՝ կոչ անելով Ադրբեջանին «ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ կանխելու ռասայական ատելության եւ խտրականության հրահրումն ու խթանումը, այդ թվում՝ իր պաշտոնյաների եւ հասարակական հաստատությունների կողմից, որոնք ուղղված են հայազգի կամ էթնիկական ծագման անձանց նկատմամբ»: Ցանկանում եմ ձեր ուշադրությունը հրավիրել այն փաստի վրա, որ Արդարադատության միջազգային դատարանը հայտարարել է, որ հենց Ադրբեջանում պաշտոնյաներն ու հասարակական կառույցներն են հրահրում եւ քարոզում ատելություն հայերի նկատմամբ:
Ես կարծում եմ, որ Եվրոպայի խորհուրդը եւ իր խորհրդարանական վեհաժողովը նույնպես պետք է բարձրաձայնեն եւ պետական մակարդակով ատելության խոսքը, ռասիզմը եւ այլատյացությունն ուղղակիորեն կոչեն իրենց անուններով, եւ մենք պետք է միասին պայքարենք դրա դեմ, քանի որ ատելությունը սնդիկի նման թունավոր է, որը թափվելուց հետո շատ դժվար է հավաքել»,- իր ելույթում ասել է Սոնա Ղազարյանը:

Международный суд заявил, что в Азербайджане должностные лица и общественные структуры разжигают и пропагандируют ненависть к армянам –Казарян 06/22/2022 17:19 | Лента новостей
Член делегации Национального Собрания Армении в ПАСЕ Сона Казарян выступила на пленарной сессии ПАСЕ. Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении. В своей речи Сона Казарян отметила:
“Высоко ценю этот доклад – хорошо написан и своевременен. Политические партии, среди прочих субъектов, несут ответственность за борьбу с ненавистью, расизмом и ксенофобией. Но сегодня мы часто видим, как политические партии вместо этого строят свои предвыборные кампании, риторику, а иногда и действия на ненависти, расизме и ксенофобии.
Это происходит в Европе и за ее пределами.
Иногда подобные политические партии и их лидеры оказываются в ловушке. Они распространяют и укореняют ненависть настолько глубоко, что не знают, как проконтролировать и преодолеть сотворенное и посеянное ими зло.
Особенно опасно, когда столь огромная ненависть распространяется и пропагандируется по отношению к обществу, живущему в непосредственной близости. И более опасно, когда есть неурегулированный конфликт, который в то же время нуждается в мирном урегулировании, - имею в виду Нагорно-Карабахский конфликт и системную армянофобию в Азербайджане.
Вам хорошо известен случай с бакинским “парком трофеев”, который прославляет войну, изображает армянских солдат в плену, унижает человеческое достоинство и делает армян бесчеловечными. В парк водили даже школьников. Это был случай спонсируемой государством ненависти и расизма. Манекены армянских солдат были убраны лишь тогда, когда Армения обратилась в Международный суд ООН на основе Конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации.
Международный суд ООН уже вынес промежуточное решение, призывающее Азербайджан “принять все необходимые меры для предотвращения разжигания и подстрекательства к расовой ненависти и дискриминации, в том числе его должностными лицами и общественными организациями, направленных против армян или лиц этнического происхождения”. Хочу обратить ваше внимание на факт: Международный Суд заявил, что в Азербайджане именно должностные лица и общественные структуры разжигают и пропагандируют ненависть к армянам.
Совет Европы и его Парламентская Ассамблея, думаю, также должны высказаться и на государственном уровне прямо охарактеризовать язык ненависти, расизм и ксенофобию, и мы должны бороться с этим вместе, потому что ненависть ядовита, как ртуть, которую, разлив, очень трудно собрать”.