Ռուբեն Վարդազարյանի հրապարակած ձայնագրության հիման վրա քրգործ չի հարուցվել . ՔԿ-ն դեռ նյութեր է նախապատրաստում 06/22/2022   16:38  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԲԴԽ նախագահ (լիազորությունները կասեցված են) Ռուբեն Վարդազարյանի հրապարակած սկանդալային ձայնագրության հիման վրա ՀՀ քննչական կոմիտեում քրեական գործ այս պահի դրությամբ չի հարուցվել։ ՔԿ-ից «Փաստինֆո»-ին հայտնել են, որ նյութեր են նախապատրաստվում:
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ հունիսի 20-ին Ռուբեն Վարդազարյանը հրավիրած ասուլիսում աղմկահարույց ձայնագրություն է հրապարակել, որի համաձայն՝ Վարդազարյանին վարչապետի անունից առաջարկվել է հրաժարական տալ, իսկ Ջհանգիրյանն էլ ստանձնել է միջնորդի դեր՝ երաշխավորելով, որ նրա նկատմամբ հետապնդումներ չեն իրականացվի, եթե հրաժարական ներկայացնի։
Նույն օրը դատախազությունից հայտնել են, որ ՀՀ գլխավոր դատախազությունում իրականացվող ԶԼՄ-ների և համացանցային տեղեկատվական ռեսուրսների մշտադիտարկման արդյունքում Ռուբեն Վարդազարյանի հրապարակած ձայնագրությունը վեր է հանվել և դրանում առկա՝ քրեական գործով Ռուբեն Վարդազարյանի նկատմամբ իրականացված քրեական հետապնդման գործընթացում առերևույթ ապօրինի միջամտության հնարավոր հանգամանքները քրեադատավարական ընթացակարգով լրիվ, օբյեկտիվ և բազմակողմանի ստուգելու նպատակով ուղարկվել է ՀՀ քննչական կոմիտե։
Թեեւ ձայնագրությունն ակնհայտ պարունակում է պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու, լիազորություններն անցնելու, առանձին դրվագներում նաեւ սպառնալիքի տարրեր, սակայն ՔԿ-ն մտորումների մեջ է ու չի շտապում իրավական գնահատական տալ։
10:50 21/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրգիշտի Քյարամյանի և զոհված զինծառայողների ծնողների հանդիպման ընթացքում չեն եղել քաշքշուկներ, վիրավորանքներ. պարզաբանում.ՔԿ
18:32 20/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՏհաճ էր.Պարգև Օհանյանը՝ Ռուբեն Վարդազարյանի հրապարակած ձայնագրության մասին
18:19 20/06/2022  |  ՎերլուծություններԴավթյան Արթուրից օբյեկտիվություն ակնկալելն անմտություն է. Նա նոր պաշտոնի ակնկալիքներ ունի
17:54 20/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՌեժիմի և իր տեսանելի ու անտեսանելի հովանավորների հանցանքները բացահայտվում են․ Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակի համակարգող

В СК Армении пока не завели дела по следам опубликованной Рубеном Вардазаряном скандальной аудиозаписи 06/22/2022   16:57  |  Лента новостей
Уголовного дела на основании скандальной аудиозаписи, опубликованной председателем Высшего судебного совета (ВСС) РА Рубеном Вардазаряном(его полномочия приостановлены), к этому моменту в следственном комитете не возбуждено. Как сообщили “ФактИнфо” в СК, идет подготовка материалов.
Как уже ранее сообщало агентство, на прошедшей 20 июня пресс-конференции Рубен Вардазарян обнародовал скандальную аудиозапись, согласно которой ему от имени премьера  было предложено подать в отставку. А Джангирян выступил в роли посредника, гарантируя Вардазаряну отказ от осуществления преследования в случае его ухода в отставку.
В тот же день в прокуратуре  сообщили, что по итогам мониторинга СМИ и информации в Сети данная запись была обнаружена и направлена в Следственный комитет с целью проведения в уголовно-процессуальном порядке полной, объективной и всесторонней проверки возможных обстоятельств предполагаемого незаконного вмешательства в процесс уголовного преследования в отношении Рубена Вардазаряна
Хотя аудиозапись явно содержит элементы злоупотребления должностным положением, превышения полномочий, а в отдельных эпизодах - и угроз, СК, однако, все еще пребывает в раздумьях и не спешит с дачей правовой оценки.