Արգիշտի Քյարամյանի և զոհված զինծառայողների ծնողների հանդիպման ընթացքում չեն եղել քաշքշուկներ, վիրավորանքներ. պարզաբանում.ՔԿ 06/21/2022   10:50  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ քննչական կոմիտեն հայտարարությամբ է հանդես եկել՝ նշելով, թե ՔԿ նախագահ Արգիշտի Քյարամյանի ու զոհված զինծառայողների հարազատների հանդիպման վերաբերյալ տարաբնույթ մեկնաբանություններն ու նկարագրություններն անհիմն են և արհեստածին:
«Նկատի ունենալով այն հանգամանքը, որ վերջին շրջանում զանգվածային լրատվության տարբեր միջոցներով և համացանցային տարբեր այլ հարթակներով շարունակաբար անդրադարձ է կատարվում 2020 թվականի արցախյան պատերազմում զոհված զինծառայողների ծնողների ու հարազատների մասնակցությամբ ՀՀ քննչական կոմիտեում կայացած հանդիպմանը և այդ ամենն ուղեկցվում է իրականությանը չհամապատասխանող մեկնաբանություններով՝ անհրաժեշտ է պաշտոնապես պարզաբանել հետևյալը.
2022 թվականի մայիսի 20-ի՝ հիշյալ հանդիպումը տեղի է ունեցել ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Արգիշտի Քյարամյանի նախաձեռնությամբ և հրավերով, որին ներկա են գտնվել նաև փաստաբաններ, քրեական գործով վարույթն իրականացնող քննիչը, ստորաբաժանման ղեկավարը և Կոմիտեի նախագահի՝ ոլորտը համակարգող տեղակալը։
Ավելի քան քառասուն ծնողների ու հարազատների մասնակցությամբ կայացած հանդիպումը մեկնարկել է ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի բացման խոսքով և ուղեկցվել հարց ու պատասխանով, որն ընդհատվել է ծնողներից մեկի բուռն արձագանքով, ինչին հաջորդել է հարազատներից մեկի սադրող միջամտությունը, որից հետո Կոմիտեի նախագահը փորձել է պարզել վերջինիս՝ ստեղծված լարվածությունն ակնհայտ հրահրողի նպատակադրումները: Հանդիպման ընթացքում չեն եղել քաշքշուկներ, վիրավորանքներ, ինչը տեսագրվել է դահլիճում առկա անվտանգության տեսախցիկի միջոցով:
Հավելենք, որ ստեղծված իրավիճակն անմիջապես հարթվել է և հանդիպումը շարունակվել ու ընդհանուր առմամբ տևել է գրեթե երեք ժամ, որն արգելվել է տեսաձայնագրել, քանի որ համապատասխան քրեական գործը գտնվում է նախաքննության փուլում և ծավալվող խոսակցությունները, բնականաբար, ներառելու էին 2020 թվականի արցախյան պատերազմին վերաբերող ու նախաքննական գաղտնիք պարունակող որոշակի տեղեկություններ:
Այս ամենով հանդերձ, հարկ ենք համարում տեղեկացնել նաև, որ տվյալ հանդիպման վերաբերյալ տարաբնույթ մեկնաբանություններն ու նկարագրություններն անհիմն են և արհեստածին:
Ամենայն հարգանք տածելով հայրենիքի պաշտպանության համար իրենց կյանքը նվիրաբերած բոլոր հայորդիների ու նրանց ծնողների նկատմամբ՝ միաժամանակ հորդորում ենք հիշյալ հանդիպումը և վերջինիս ընթացքում տեղի ունեցած զարգացումները չդարձնել անհարկի շահարկումների առարկա», - ասված է ՔԿ հաղորդագրությունում։
18:08 16/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԺողովո՛ւրդ, էս դավաճանը հերթով մեր երիտասարդներին կոտորելու է ու ասի՝ ես մեղավոր չեմ.զոհվածների ծնողները՝ Ազատության հրապարակից (տեսանյութ)
14:14 16/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԶոհված զինծառայողների ծնողները պահանջում են քրգործ հարուցել Արգիշտի Քյարամյանի դեմ, իսկ պատերազմի վերաբերյալ քրգործը ՔԿ-ից տեղափոխել ԱԱԾ
16:07 15/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ«Փաշինյանը հաստատեց՝ ինքն է սպանել մեր երեխեքին, պետք է պատասխան տա».զոհված զինծառայողի հայր
15:16 10/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԿալանավորեք վարչապետին եւ մեր վրանը Ֆրանսիայի հրապարակից կհանենք. զոհված զինծառայողի հայր (տեսանյութ)

Оскорблений и потасовок в ходе встречи Аргишти Кярамяна с родителями погибших военных не было - СК Армении 06/21/2022   11:29  |  Лента новостей
Следственный комитет Армении выступил с заявлением по поводу информации в СМИ о состоявшейся в СК встрече с участием родителей и родственников военнослужащих, погибших в Арцахской войне 2020 года.
"С учетом того, что в последнее время  через различные СМИ и на других платформах в Сети продолжают затрагивать состоявшуюся в следственном комитете РА встречу с участием родителей и родственников военнослужащих, погибших в годе Арцахской войны 2020 года, и все это  сопровождается комментариями, не имеющего ничего общего с реальностью, считаем необходимым выступить с разъяснениями",- говорится в заявлении СК.
В ведомстве  сообщили, что 20 мая 2022 года по инициативе председателя СК Аргишти Кярамяна состоялась упомянутая встреча, на которой также присутствовали адвокаты, следователь, ведущий уголовное дело, начальник подразделения и заместитель главы комитета, курирующий эту сферу.
Более того, как отмечается в заявлении, встреча с участием более 40 родителей и родственников началась со вступительного слова председателя Следственного комитета и сопровождалась вопросами и ответами, которые были прерваны бурной реакцией одного из родителей.
"За этим последовало провокационное вмешательство одного из родственников. После этого председатель Комитета постарался прояснить устремления человека, откровенно нагнетающего возникшее напряжение. Потасовок и оскорблений в ходе встречи не было, что зафиксировано камерами видеонаблюдения", - отмечается в заявлении.
В СК добавили, что ситуация была немедленно урегулирована, и встреча продолжилась и длилась почти три часа, которую запретили снимать на видео, так как ведется расследование соответствующего уголовного дела, и развернувшаяся дискуссия, естественно, затрагивала бы определенные сведения об Арцахской войне 2020 года, содержащие тайну следствия.
"Вместе с тем считаем необходимым сообщить, что различные комментарии и описания данной встречи являются необоснованными и надуманными", - говорится в заявлении ведомства.