Ալեն Սիմոնյանը հայտարարություն է տարածել Արթուր Վանեցյանի հրաժարականի դիմումի վերաբերյալ 06/21/2022   15:59  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտարարություն է տարածել Արթուր Վանեցյանի հրաժարականի դիմումի վերաբերյալ։
««Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն՝ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր Արթուր Վանեցյանը հունիսի 21-ին հրաժարականի դիմում է ներկայացրել:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն` եթե հրաժարականի հրապարակումից հետո՝ մեկ շաբաթվա ընթացքում, պատգամավորը գրավոր դիմումով հետ է վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա Ազգային ժողովի նախագահն այդ մասին հանդես է գալիս հայտարարությամբ, եթե հետ չի վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա նրա լիազորությունների դադարման մասին կազմվում է արձանագրություն, որն ստորագրում եւ հրապարակում է Ազգային ժողովի նախագահը: Արձանագրության հրապարակման պահից հրաժարականը համարվում է ընդունված», - ասված է հայտարարությունում։
Հիշեցնենք՝ այսօր Ազգային ժողովի «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար, ԱԱԾ նախկին տնօրեն, «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը հայտարարությամբ է հանդես եկել, որ մանդատը վայր է դնում։

Ален Симонян выступил с заявлением по поводу прошения Артура Ванецяна об отказе от депутатского мандата 06/21/2022 16:42 | Лента новостей
Депутат Национального Собрания Армении Артур Ванецян 1 июня в соответствии с ч.1 ст.155 Конституционного закона "Регламент Национального Собрания" представил прошении об отставке. Об этом говорится в заявлении спикера парламента Армении относительно прошения депутата Ванецяна об отставке.
“Согласно ч.2 ст.155 Конституционного закона “Регламент НС”, если в течение недели после объявления об отставке депутат в письменной форме отзывает свое прошение, председатель НС выступает с заявлением об этом. Если же он не отзывает прошение об отставке, то составляется протокол о прекращении его полномочий, который подписывается и оглашается председателем НС. Отставка считается принятой с момента публикации протокола”, - говорится в заявлении.
Напомним, сегодня глава парламентской фракции “Честь имею”, бывший директор Службы национальной безопасности Армении, лидер партии “Отечество” Артур Ванецян сегодня выступил с заявлением, в котором объявил о своем решении сложить депутатский мандат.