Ապարանում հնչած կրակոցների հետեւանքով վիրավորներից մեկը ԱԱԾ աշխատակից է. Վանեցյան 06/20/2022 09:43 | Քրեական խրոնիկոն
Ապարանում հնչած կրակոցների հետեւանքով երկու հոգու վիճակը գնահատվում է ծայրահեղ ծանր: Վիրավորներից մեկը աշխատակից է: Այս մասին հայտնում է ԱԱԾ նախկին տնօրեն, «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը:
«Քիչ առաջ տեղեկացա Ապարանում տեղի ունեցած զարհուրելի դեպքի մասին: Այս պահին կա մեկ զոհված և վեց վիրավոր, որոնցից երկուսի վիճակը ծայրահեղ ծանր է: Վիրավորներից մեկը ՀՀ ԱԱԾ ՍԶ աշխատակից է: Առողջություն եմ մաղթում բոլոր վիրավորներին, ցավակցությունս զոհվածի ընտանիքին» - նշել է գործիչը:
Նա հայտարարել է, որ սպասում է իրավապահների գործողություններին և արձագանքին:
«ժողովդին սև ու սպիտակի բաժանողներ գո՞հ եք», - հայտարարել է Ա.Վանեցյանը:
Երեկ` ժամը 20:30-ի սահմաններում, «Ապարան» բժշկական կենտրոնից ոստիկանության Ապարանի բաժին ահազանգ է ստացվել, որ տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներով, այդ թվում՝ հրազենային, իրենց մոտ են տեղափոխվել 7 քաղաքացի: Ինչպես դեպքի վայրից հայտնում է ֆոտոլրագրող Գագիկ Շամշյանը, հիվանդանոց են ժամանել ոստիկանության Արագածոտնի մարզային վարչության պետ Տիգրան Կարապետյանը, ոստիկանության Ապարանի բաժնի պետ Աշոտ Հովհաննիսյանը, Հայաստանի քննչական կոմիտեի Արագածոտնի մարզային վարչության քննչական բաժնի պետ Սամվել Սիմոնյանը: Հիվանդանոցում բժիշկները ոստիկաններին և քննիչներին հայտնել են, որ վիրավորներից մեկը՝ գիտակցության չգալով, մահացել է, իսկ 6 հոգի տեղափոխվել են. մի մասը՝ Երևանի «Արմենիա», մի մասը՝ «Աստղիկ» բժշկական կենտրոններ:
Politik.am-ի տեղեկություններով` ՔՊ պատգամավոր Մաթևոս Ասատրյանի հարազատները և ՔՊ Արագածոտնի փոխմարզպետ Էդգար Փարվանյանի հորեղբոր որդին վիճաբանել են ապարանցի մի խումբ երիտասարդների հետ, ինչի հետեւանքով վերոնշյալ մարդիկ (Մաթոսի և Էդգարի բարեկամներն ու ընկերները) կալաշնիկովով կրակել են երիտասարդների վրա, այս պահին կա մեկ զոհ և մի քանի վիրավորներ տարբեր բարդության։ Այս մասին հայտնում է politik.am-ը` նշելով, որ դեպքը տեղի է ունեցել Ապարանի Նիգավան միջնահատվածում։

Один из раненных в ходе стрельбы в Апаране является сотрудником СНБ - Ванецян 06/20/2022 10:06 | Криминальная хроника
Состояние двух раненных в ходе инцидента со стрельбой в Апаране оценивается как крайне тяжелое. Об этом сообщил бывший глава СНБ Армении, председатель партии "Отечество" Артур Ванецян.
"Немногим ранее узнал о вопиющем инциденте в Апаране. По информации на данный момент, один человек погиб и шестеро ранены. Состояние двоих из них крайне тяжелое. Один из раненых является сотрудником Погранслужбы СНБ Армении. Желаю здоровья всем раненым. Мои соболезнования семье погибшего", - написал Ванецян на своей странице в Facebook.
Он также добавил, что ждет действий и реакации правоохранителей.
"Вы довольны, разделившие людей на черных и белых?" - добавил Ванецян.
Вчера около 20:30 из медцентра "Апаран" в местный полицейский отдел поступило сообщение о том, что к ним с ранениями, в том числе огнестрельными, доставлены 7 граждан. Как сообщал с места событий фоторепортер Гагик Шамшян, в больницу прибыли начальник полиции по Арагацотснкой области Тигран Карапетян, глава Апаранского отдела полиции Ашот Ованнисян, начальник следственного отдела СУ СК РА по Арагацотнской области Самвел Симонян. Врачи сообщили правоохранителям, что один из раненых скончался, не приходя в сознание. Часть раненых доставлно в медцентр "Армения", часть – в МЦ "Астхик".
По сведениям сайта Politik.am, родственники депутата от ГД Матевоса Асатряна и двоюродного брата провластного заместителя губернатора Арагацотнской области Эдгара Парваняна устроили потасовку с группой молодых людей из Апарана, в результате которой вышеупомянутые лица (родственники и друзья Матевоса и Эдгара) начали беспорядочно стрелять по ним из автомата Калашникова. Один из участников драки погиб на месте, несколько человек получили ранения различной степени тяжести. Инцидент произошел в районе села Нигаван.
По информации сайта, родственники членов ГД стреляли в молодых людей за то, что те обругали Никола Пашиняна.