Արցախի ԱԺ փոխնախագահն արձագանքում Փաշինյանին` պետք է բացառվի Արցախն Ադրբեջանի կազմում դիտարկելու տարբերակը 06/17/2022   16:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի կարգավիճակի վերաբերյալ մեր դիրքորոշումը՝ այն, որ Արցախի ապագան անհնար է պատկերացնել Ադրբեջանի կազմում, բազմիցս արտահայտել ենք տարբեր հարթակներում։ Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի ԱԺ փոխնախագահ Գագիկ Բաղունցը՝ արձագանքելով Նիկոլ Փաշինյանի՝ հունիսի 15-ին Աժ-ի ամբիոնից հնչեցրած այն հայտարարությանը, թե Արցախի ցանկացած կարգավիճակ, որը կապահովի ԼՂ բնակչության անվտանգությունը, պետք է մեզ համար լուծում համարվի։
«Թե՛ ԱԺ խմբակցությունների մակարդակով, թե՛ Ազգային ժողովի հայտարարությամբ, թե տարբեր քաղաքական գործիչների կողմից հստակ հայտարարվել է, որ Արցախը ոչ մի պարագայում չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում, հակառակ դեպքում՝ Արցախի բնակչությունն, ուղղակի, կցեղասպանվի կամ էլ շատ կարճ ժամանակահատվածում Արցախն ամբողջությամբ կհայաթափվի»,-շեշտեց Բաղունցը։
Արցախի ԱԺ փոխնախագահի համոզմամբ՝ անկախ նրանից, թե բանակցային գործընթացում ինչ քննարկումներ կլինեն, վերջնարդյունքում պետք է բացառվի Արցախն Ադրբեջանի կազմում դիտարկելու տարբերակը։
Աշխարհում և տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումների ֆոնին՝ ռազմավարական ու մարտավարական փոփոխությունների հնարավորությունն Արցախի ԱԺ փոխնախագահը չբացառեց, բայց կրկին անգամ շեշտեց՝ Ադրբեջանի կազմում Արցախի որևէ կարգավիճակ քննարկման ենթակա չէ։

"Вариант с рассмотрением Арцаха в составе Азербайджана должен быть исключен": в Степанакерте отреагировали на заявление Пашиняна 06/17/2022   16:36  |  Лента новостей
Наша позиция относительно статуса Арцаха заключается в том, что будущее Арцаха невозможно представить в составе Азербайджана, мы неоднократно высказывались по этому поводу на разных площадках. Об этом заявил в беседе с “ФактИнфо” вице-спикер Национального Собрания Республики Арцах Гагик Багунц, комментируя заявление премьер-министра Армении Никола Пашиняна от 15 июня, согласно которому "любой статус, который обеспечит безопасность населения Нагорного Карабаха, должен считаться для нас решением".
“И на уровне фракций НС, и в заявлении Национального Собрания, и разными политическими деятелями было четко сказано о том, что Арцах ни при каких обстоятельствах не может быть в составе Азербайджана, в противном случае население Арцаха просто подвергнется геноциду или полной деарменизации за очень короткий срок”, - отметил Багунц.
По убеждению вице-спикера парламента Арцаха, независимо от того, какие обсуждения будут вестись в ходе переговорного процесса, в конечном итоге вариант с рассмотрением Арцаха в составе Азербайджана должен быть исключен.
Вице-спикер НС Арцаха не исключил возможности стратегических и тактических изменений на фоне протекающих в мире и регионе процессов, но вновь подчеркнул, что какой-либо статус Арцаха в составе Азербайджана обсуждению не подлежит.