Տարածաշրջանը դեռևս մարհահրավերներով լի է, դա պայմանավորված է հայ-ադրբեջանական չկարգավորված հարաբերությունների և ԼՂ հիմնախնդրի հետ. ԱԽ քարտուղար 06/17/2022   15:06  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հունիսի 17-ին ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի նախագահությամբ կայացել է ՀԱՊԿ ԱԽ քարտուղարների կոմիտեի հերթական նիստը։  Նեղ և ընդլայնված կազմով քննարկվել են ՀԱՊԿ անդամ երկրների անվտանգության մարտահրավերներն ու սպառնալիքները չեզոքացնելու միջոցառումները, ՀԱՊԿ տարածաշրջանում համատեղ հակաահաբեկչական գործողությունների վերաբերյալ առաջնայնություն ներկայացնող հարցեր։   Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԽ գրասենյակից։
Վերոնշյալի համատեքստում ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը խոսել է Հարավային Կովկասում ստեղծված անվտանգային միջավայրի մասին։ Ա․ Գրիգորյանը մասնավորապես նշել է, որ դեռևս տարածաշրջանը մարհահրավերներով լի է, ինչը պայմանավորված է հայ-ադրբեջանական չկարգավորված հարաբերությունների և Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի հետ։ ԱԽ քարտուղարը նաև ներկայացրել է Հայաստանի տեսակետները և մոտեցումները տարածաշրջանում անվտանգային իրավիճակը կայունացնելու և առկա մարտահրավերները չեզոքացնելու ուղղությամբ։
Ա․Գրիգորյանն անընդունելի է համարել Ադրբեջանի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտումը, մասնավորեցնելով մայիսի 28-ին ադրբեջանական զորքերի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքը, ինչի արդյունքում զոհվել էր ՀՀ ԶՈՒ-ի զինծառայող։
Անդրադառնալով տարածաշրջանային հաղորդակցման ուղիների ապաշրջափակմանը՝ ԱԽ քարտուղարը նշել է, որ Ադրբեջանը ժամանակ առ ժամանակ բարձրացնում է այսպես կոչված Հայաստանի տարածքով «տրանսպորտային միջանցք» բացելու հարցը և Գրիգորյանը մեկ անգամ ևս ընդգծել է, որ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում միջանցքային տրամաբանությամբ որևէ տրանսպորտային ուղի գոյություն ունենալ չի կարող։ Նա նաև ընդգծել է, որ համաձայն Հայաստան, Ռուսաստան, Ադրբեջան եռակողմ բոլոր հայտարարությունների՝ նոյեմբերի 9, հունվարի 11 և նոյեմբերի 21, չկա որևէ հիշատակում միջանցքների մասին։
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մասին ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը նշել է, որ հակամարտությունը դեռևս լուծված չէ և հիմնահարցի համապարփակ լուծումը պետք է տրվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում։
Նիստի ավարտին՝ ՀԱՊԿ ԱԽ քարտուղարների որոշմամբ,  հաստատվել է ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության համակարգի ուժերի և միջոցների կառավարման մարմինների ու կազմավորումների 2023 թվականի համատեղ պատրաստության պլանը:
Հավանության է արժանացել ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության խորհրդի որոշումը՝ «Наемник» օպերատիվ-կանխարգելիչ գործողությանը տալ ՀԱՊԿ մշտապես  իրականացվող գործողությունների կարգավիճակ, որը ներկայացվելու է երկրի ղեկավարների հավանությանը։

На территории Армении не может быть никакого транспортного маршрута в коридорной логике – секретарь Совбеза 06/17/2022   15:35  |  Лента новостей
17 июня состоялось очередное заседание Комитета секретарей Советов безопасности ОДКБ под председательством секретаря СБ РА Армена Григоряна. В узком и расширенном составах были  обсуждены меры по нейтрализации вызовов и угроз безопасности стран ОДКБ, приоритетные вопросы, касающиеся совместных антитеррористических операций в регионе ОДКБ. Об этом сообщает пресс-служба Совбеза Армении.
В данном контексте секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян коснулся среды безопасности, сложившейся в регионе Южного Кавказа.
Григорян, в частности, отметил, что регион по-прежнему полон вызовов, что обусловлено неурегулированностью армяно-азербайджанских отношений и нагорно-карабахской проблемы. Секретарь Совбеза также представил позицию и подходы Армении по вопросу стабилизации ситуации с безопасностью в регионе и нейтрализации существующих вызовов.
Григорян счел недопустимым нарушение Азербайджаном режима прекращения огня, указав, в частности, на нарушение режима прекращения огня азербайджанскими войсками 28 мая, в результате которого погиб военнослужащий ВС Армении.
Коснувшись разблокирования региональных коммуникаций, секретарь Совбеза Армении отметил, что Азербайджан время от времени поднимает вопрос об открытии так называемого “транспортного коридора” через территорию Армении. Григорян в очередной раз подчеркнул, что на территории  Республики Армения не может существовать никакого транспортного маршрута в коридорной логике. Он также подчеркнул, что во всех трехсторонних заявлениях Армении, России и Азербайджана от от 9 ноября 2020 года, 11 января и 21 ноября 2021 года нет никаких упоминаний о коридорах.
Говоря о нагорно-карабахском конфликте, Армен Григорян отметил, что конфликт до сих пор не урегулирован и его всеобъемлющее решение должно быть найдено в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.