Ավետիք Չալաբյանը կշարունակի մնալ կալանավորված. Դատարանը մերժեց միջնորդությունը 06/16/2022 11:23 | Մեկնաբանություն
Ավետիք Չալաբյանը կշարունակի մնալ կալանավորված։ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Արմեն Պողոսյանի նախագահությամբ, մերժել է Ավետիք Չալաբյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումն անազատության հետ կապ չունեցող խափանման միջոցով փոխարինելը թույլատրելի ճանաչելու վերաբերյալ միջնորդությունը։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 163-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ՝ ընդդիմության հավաքներին Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի ուսանողների մասնակցության դիմաց նույն համալսարանի ուսանողական խորհրդի նախագահին նյութապես շահագրգռելու դեպքի առթիվ: Ենթադրյալ դեպքի վերաբերյալ 2022 թվականի մայիսի 9-ին լրատվական կայքերից մեկում ձայնագրություն է հրապարակվել՝ «1000 դրամ յուրաքանչյուր ուսանողի համար, Ագրարային համալսարանի դասախոսը դրդում է ուսխորհրդի նախագահին գումարի դիմաց կազմակերպել, որպեսզի ուսանողները մասնակցեն ընդդիմության հավաքներին՝ յուրաքանչյուր ուսանողի դիմաց առաջարկելով 1000 դրամ» վերտառությամբ:
Ըստ ՔԿ-ի՝ քաղաքական ընդդիմության կողմից կազմակերպվող հավաքներին մասնակցելու և որոշակի գործողություններ կատարելու դիմաց Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի ուսանողական խորհրդի նախագահին նյութապես շահագրգռել են՝ առաջարկելով երկու հազար ուսանողի հավաքներին ներգրավելու դիմաց տրամադրել 2.000.000 ՀՀ դրամ գումար: Քրեական գործի շրջանակներում ձերբակալվել է հասարակական-քաղաքական գործիչ Ավետիք Չալաբյանը և Էմմա Սարգսյանը։ Ավետիք Չալաբյանը կալանավորված է։

Аветик Чалабян останется под стражей: суд отклонил ходатайство защиты 06/16/2022   11:51  |  Судебный репортаж
Общественно-политический деятель Аветик Чалабян останется под арестом.
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством Армена Погосяна отклонил ходатайство защиты о замене Чалабяну ареста на меру пресечения, не связанную с  лишением свободы.
Ранее Следственный комитет Армении сообщил, что в СУ СК РА по Еревану возбуждено уголовное дело по факту материального стимулирования председателя студенческого совета Национального аграрного университета Армении в обмен на участие студентов в акциях протеста оппозиции. 9 мая 2022 на одном из сайтов была опубликована запись под заголовком "1000 драмов за каждого студента, преподаватель Аграрного университета подстрекает председателя студсовета к привлечению студентов к акциям протеста оппозиции, предлагая 1 тысячу драмов за каждого учащегося".
По данным СК, председателя студсовета Национального аграрного университета Армении материально заинтересовали, предложив 2.000.000  драмов за привлечение 2000 студентов к участию в митингах. В рамках уголовного дела были задержаны Аветик Чалабян и Эмма Саркисян. Аветик Чалабян арестован.