Բանակցային գործընթացի ողջ ընթացքում Ռոբերտ Քոչարյանը, Սերժ Սարգսյանը և նրանց քաղաքական արբանյակ Դաշնակցությունը, Արցախը ճանաչել են որպես Ադրբեջանի մաս.Նիկոլ Փաշինյան 06/15/2022 15:27 | ԼՐԱՀՈՍ
Բանակցային գործընթացի ողջ ընթացքում թե՛ Ռոբերտ Քոչարյանը, թե՛ Սերժ Սարգսյանը և նրանց քաղաքական արբանյակ Դաշնակցությունը, Արցախը ճանաչել են որպես Ադրբեջանի մաս և կամ չեմ առաջնորդվել Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում սկզբունքով: ԱԺ-ում նման հայտարարություն է արել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Փաշինյանը նաև հայտարարեց, թե սրանք հաստատող փաստեր կան, որոնք պատրաստվում է ներկայացնել:
Նրա խոսքով՝ 1998 թվականին ՀՀ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը համաձայնվել է որպես բանակցությունների հիմք ընդունել ԵԱՀԿ համանախագահների կողմից ներկայացված «ընդհանուր պետություն» առաջարկը, որում ասվում է. «ԼՂ հանրապետական ձևի պետական ու տարածքային կազմավորում է և Ադրբեջանի հետ միասին կազմավորում է ընդհանուր պետություն նրա միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններում»:
Փաշինյանը նաև մեկ այլ մեջբերում արեց՝ «ընդհանուր պետություն» փաթեթից. «Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիները, որպես անձը հաստատող վկայական, կունենան Ադրբեջանի անձնագիր Լեռնային Ղարաբաղ հատուկ նշումով»:
Ըստ Փաշինյանի՝ բանակցային այս փաթեթով Հայաստանի այն ժամանակվա իշխանությունը Արցախը ճանաչել են որպես Ադրբեջանի մաս.
«Փաթեթի իմաստն այն էր, որ Հայաստանն Ադրբեջանին է հանձնում Մեղրիի շրջանն ու փոխարենը ստանում է Լեռնային Ղարաբաղը, եթե Ռոբերտ Քոչարյանն ընդունել է, որ Ղարաբաղն Ադրբեջանինն է Շուշիի ու Լաչինի հետ միասին, ապա այս իրողություններն ավելի են ամրապնդվել Մադրիդյան սկզբունքների քննարկման ժամանակաշրջանում:
Արձանագրենք, որ Մադրիդյան սկզբունքները, որպես բանակցությունների հիմք ընդունելով, Հայաստանի այն ժամանակվա ղեկավարները Ղարաբաղն ընդունել են որպես Ադրբեջանի մաս ու բացառել են Ղարաբաղի՝ Ադրբեջանի կազմից դուրս լինելու որևէ գործնական հնարավորություն», - հայտարարեց Փաշինյանը:

И Кочарян, и Саргсян, и Дашнакцутюн в течение всего периода переговоров признавали Арцах частью Азербайджана - Пашинян 06/15/2022   16:00  |  Лента новостей
В течение всего периода переговорного процесса и Роберт Кочарян, и Серж Саргсян и их политический сателлит “Дашнакцутюн” признали Арцаха частью Азербайджана или же не руководствовались принципом, согласно которому Арцах никогда не будет в составе Азербайджана. С таким заявлением в НС выступил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Пашинян также заявил о наличии фактов, подтверждающих его слова, которые он планирует представить.
По его словам, в 1998 году тогдашний президент Армении Роберт Кочарян согласился принять за основу переговоров представленный сопредседателями МГ ОБСЕ предложение об “общем государстве”, в котором говорится: “ Нагорный Карабах является государственным и территориальным образованием республиканского типа, образующим общее государство с Азербайджаном в его международно признанных границах".
Пашинян  привел еще одну цитату из предложения об “общем государстве”: "Граждане Нагорного Карабаха в качестве документа, удостоверяющего личность, будут иметь паспорт гражданина Азербайджана с особой отметкой Нагорный Карабах"
Как отметил Пашинян, этим переговорным пакетом тогдашние власти Армении признали Арцах частью Азербайджана.
“Судь пакета заключалась в том, что Армения сдает Азербайджану Мегринский район, а в обмен получает Нагорный Карабах. Если Роберт Кочарян признал Карабах вместе с Шуши и Лачином частью  Азербайджана, то эти реалии еще более закрепились в период обсуждения Мадридских принципов”, - сказал он.
“Следует констатировать, что тогдашние власти Армении, приняв Мадридские принципы за основу переговоров, признали Карабах как часть Азербайджана и исключили какую-либо практическую возможность нахождения Карабаха вне состава Азербайджана”, - заявил Пашинян.