Հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման և սահմանագծման հանձնաժողովի գործունեությունը որևէ կերպ կապված չէ ՌԴ խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում գտնվող Փառուխի շուրջ ստեղծված իրավիճակի հետ. Զախարովա 06/15/2022   17:40  |  Միջազգային լրահոս
Հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման և սահմանագծման հանձնաժողովի գործունեությունը որևէ կերպ կապված չէ ՌԴ խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում գտնվող ԼՂ Ասկերանի շրջանի գյուղերից մեկի շուրջ ստեղծված իրավիճակի հետ։ Այս մասին ճեպազրույցի ընթացքում ասաց ՌԴ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Մարիա Զախարովան։
«Միևնույն ժամանակ հույս ունենք, որ գործարկումն ու համակարգված աշխատանքը կնպաստեն Բաքվի և Երևանի միջև վստահության բարձրացմանն ու միջադեպերի կանխմանը, ինչպես հայ-ադրբեջանական սահմանին, այնպես էլ ՌԴ խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում»,-հայտարարել է Զախարովան։
Նրա խոսքով՝ Մոսկվան պատրաստ է նպաստել առաջիկայում հանձնաժողովի նիստի անցկացմանը։ Նրա փոխանցմամբ՝ ներկա պահին Ռուսաստանը Հայաստանի և Ադրբեջանի գործընկերներից ամսաթվերի հետ կապված առաջարկներ է սպասում։
Նշենք, որ ավելի վաղ ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը Երևանում հայտարարել էր, որ արցախյան Փառուխ գյուղում տիրող իրավիճակը ՌԴ խաղաղապահ ուժերի ուշադրության կենտրոնում է գտնվում։
14:38 17/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄոսկվան պատրաստ է աջակցել Երևանի և Բաքվի միջև բանակցություններին.ՌԴ ԱԳՆ
15:34 20/02/2022  |  Միջազգային լրահոսԶախարովան անհավանական է համարել Զելենսկու չհասկանալը, որ Արեւմուտքին ուժեղ Ուկրաինան պետք չէ

Деятельность комиссии по делимитации никак не связана с ситуацией вокруг села в Аскеранском районе Нагорного Карабаха - Захарова 06/15/2022   18:02  |  Лента новостей
Деятельность комиссии по делимитации и демаркации армяно-азербайджанской границы никак не связана с ситуацией вокруг села в Аскеранском районе Нагорного Карабаха, находящегося в зоне ответственности российского миротворческого контингента. Об этом на брифинге в среду заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, отвечая на вопрос о ситуации вокруг села Парух Аскеранского района Республики Арцах.
"В то же время мы рассчитываем, что запуск и планомерная работа комиссии будут содействовать повышению доверия между Баку и Ереваном и недопущению инцидентов как на армяно-азербайджанской границе, так и в зоне российского миротворческого контингента", — заявила Захарова.
Отвечая на вопрос о сроках проведения второго заседания комиссии по делимитации армяно-азербайджанской границы, Захарова отметила, что стороны условились провести встречу в Москве.
“Мы готовы со своей стороны организовать встречу в самое ближайшее время. Ждем предложения по датам соответственно от азербайджанских и армянских партнеров”, — сказала Захарова.