Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող գերիների հարազատներն իշխանություններից հստակ քայլեր են ուզում տեսնել 06/15/2022   14:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների հարազատները սպասողական վիճակում են։ Արդեն հինգ ամիս է՝ տղաներից ոչ ոք չի վերադարձել։ Շիրակի մարզից Ադրբեջանում պահվող ռազմագերիներից մեկի հարազատը՝ Մարատ Մանուկյանը (անուն-ազգանունը փոխված է) «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նշել է, որ իշխանությունների կողմից տղաներին վերադարձնելու ուղղությամբ որևէ լուրջ քայլ չի արվում։
Հարազատներին որոշ չափով հանգստացնում է այն, որ Կարմիր Խաչի միջոցով ամիսը մեկ անգամ կարողանում են հեռախոսով խոսել Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող իրենց հարազատի հետ, մեկ էլ տեսագրություն և նամակ փոխանակել։
«Պաշտոնյաններն ասում են, թե քայլեր են ձեռնարկում տղաներին վերադարձնելու ուղղությամբ, բայց փաստ է, որ ոչ մի գործընթաց էլ չկա․ վերջին հինգ ամսում մեկ հոգի է եկել ընդամենը, էն էլ՝ բրյուսելյան հանդիպումներից հետո։ Պաշտոնյաների հետ մեր հանդիպումներն անադյունք են անցնում, ոչ մի առարկայական բան չեն ասում, բայց, ամեն դեպքում, փորձում ենք որտեղից հնարավոր է՝ ինֆորմացիա ստանալ տղաների մասին»,-նշեց գերու հարազատը։
Հիշեցնենք, որ հունիսի 7-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել էր Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող մեր ռազմագերիների մի խումբ հարազատների։ Հանդիպումը դարձյալ անարդյունք է անցել․ ծնողները Միրզոյանից չեն ստացել իրենց հուզող հարցերի պատասխանները։
Պաշտոնական տվյալներով՝ Ադրբեջանը որպես գերի պահում է 38 անձի, որոնցից 3-ը քաղաքացիական անձինք են: Մինչդեռ՝ գերիների հարցերով ՄԻԵԴ բազմաթիվ գանգատներ ներկայացրած իրավաբան Սիրանուշ Սահակյանը հայտարարել է, որ Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների իրական թիվը 119 է։
Արխիվային նկար։
20:20 10/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԶոհված զինծառայողների ծնողները և հարազատները չեն գնացել ՔԿ նախագահի հետ հանդիպման
15:16 10/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԿալանավորեք վարչապետին եւ մեր վրանը Ֆրանսիայի հրապարակից կհանենք. զոհված զինծառայողի հայր (տեսանյութ)
14:55 10/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԶոհված զինծառայողների ծնողների ասուլիսը՝ ուղիղ
20:36 06/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՍեւ բերետավորները զոհված զինծառայողի հորը գցել են «ոհմակի» մեջ ու բռնություն գործադրել. Սա ուղերձ էր հասարակությանը, որ իշխանության համար որևէ կարմիր գիծ, ոչ մի սրբություն չկա. Զավեն Մկրտչյան
17:04 03/06/2022  |  Դատական ռեպորտաժներՆիկոլ Փաշինյանի դեմ քրգործ հարուցելու պահանջով բողոքի քննությունը՝ ուղիղ

Родственники незаконно удерживаемых в Азербайджане военнопленных требует от властей конкретных шагов 06/15/2022   15:27  |  Лента новостей
Родственники незаконно удерживаемых в Азербайджане военнопленных пребывают в ожидании. Прошло 5 месяцев, но никто из рябят не вернулся на родину. Марат Манукян(имя и фамилия изменены), родственник одного из удерживаемых в Азербайджане военнопленных, который родом из Ширакской области Армении, в беседе с “ФактИнфо” заявил, что власти не предпринимают каких-либо серьезных шагов по возвращению ребят.
Родственников немного успокаивает то, что при посредничестве Красного креста они раз в месяц могут переговорить по телефону с родными, незаконно удерживаемыми в Азербайджане, и обменяться с ними видеопосланиями и письмами.
“Чиновники говорят о предпринимаемых шагах по возвращению парней, но факт, что никакого процесса нет. За последние 5 месяцев удалось вернуть только одного, да и то после брюссельской встречи. Наши встречи с чиновниками проходят безрезультатно. Они ничего конкретного не говорят, но мы в любом случае пытаемся получить информацию о ребятах из возможных источников”, - отметил родственник пленного.
Напомним, 7 июня министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян провел очередную встречу с группой родителей и родственников армянских военнопленных, незаконно удерживаемых в Азербайджане. Встреча вновь прошла безрезультаттно. Родители не получили от мирзояна ответов на волнующие их вопросы.
По официальным данным, Азербайджан удерживает в плену 38 человек, трое из которых – гражданские лица. Между тем юрист Сирануш Саакян, подавшая в ЕСПЧ многочисленные жалобы по вопросу пленных сообщила, что число незаконно удерживаемых в азербайджанском плену армян составляет 119 человек.