Արցախում կարկուտի հետեւանքով տուժել են նաև հացահատիկի դաշտերն ու պտղատու ծառերը 06/14/2022 15:36 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախում երեկ տեղացած կարկուտն առանձնապես մեծ վնասներ է հասցրել Մարտակերտի և Ասկերանի շրջանների դաշտերին ու այգիներին։ Կարկուտից ամենաշատը տուժել է Մարտակերտի վերին ենթաշրջանը. վնասի չափը տեղում գնահատելու համար երկու աշխատանքային խումբ է ուղարկվել՝ մեկը Հաթերքի, մյուսը՝ Վանքի ձորակ։ Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Մարտակերտի վարչակազմի աշխատակազմի ղեկավար Սերգեյ Հարությունյանը։
«Վարչակազմի ղեկավարի հանձնարարությամբ երկու խումբ է աշխատում տեղում։ Երեկոյան մոտ արդեն կունենանք արդյունքները, կիմանանք, թե որքան է վնասի չափը։ Նախնական տեղեկություններով՝ նաև տանիքներ են վնասվել»,-նշեց Հարությունյանը։
«Փաստինֆո»-ն կապ է հաստատել նաև Հաթերքի գյուղապետ Վարդան Գրիգորյանի հետ։ Վերջինիս փոխանցմամբ՝ ավելի շատ վնաս են հասցրել սելավն ու ուժեղ քամին, իսկ կարկուտը 3-4 օր առաջ է մեծ վնասներ պատճառել։
«Կարկուտ մեզ մոտ քիչ է տեղացել երեկ, բայց ուժեղ քամի ու սելավ է եղել, որից տանիքներ էլ են վնասվել, ճանապարհներն էլ։ Ջրահեռացման խողովակները փակվել են, հողի հոսքի տակ ասֆալտն էլ է տեղ-տեղ քանդվել։ Մի 3-4 օր առաջ էլ ահագին կարկուտ է տեղացել։ Էդ ժամանակ էլ բավականին շատ վնասներ են եղել․ օրինակ՝ 1 հա մակերեսով մի խնձորի այգի ունենք, որը լրիվությամբ ոչնչացվել է։ Հենց հիմա վարչակազմի ուղարկած խմբով գնում ենք դաշտերով, որ գնահատենք վնասի չափը»,-ասաց Հաթերքի գյուղապետը։
Ասկերանում վնասի չափը գնահատելու համար դեռ 2-3 օր կպահանջվի։ Վարչակազմի ղեկավարի տեղակալ Կարեն Աղաջանյանը «Փաստինֆո»-ին հայտնել է, որ առայժմ տարածքներն են ճշտում, որտեղ կարկուտը վնասներ է հասցրել։
«Նախնական տեղեկություններով՝ վնասը մեծ է Նախիջևանիկ, Իվանյան, Ասկերան, Խրամորթ, Խնապատ համայնքներում։ Քանի որ ցորենն ու գարին արդեն հասունացման փուլում են, ծառերն էլ արդեն պտուղ բռնած, բնականաբար, վնասը զգալի է լինելու։ Ջերմատներ էլ կան այդ տարածքներում․ հավանական է, որ դրանց ծածկերն էլ կլինեն վնասված։ Եթե բանջարաբոստանային կուլտուրաների մի մասը դեռ կարելի է վերականգնել, ապա ձմերուկի դաշտերը վերականգնելու տարբերակ չկա»,-«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Աղաջանյանը։
Նախիջևանիկում հացահատիկի դաշտերը չեն վնասվել․ գյուղից դեպի Ասկերան քաղաք ընկած հատվածն էր բռնել կարկուտը, որտեղ միրգ ու բանջարեղեն են աճեցնում գյուղացիները։ Ինչպես «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նշեց Նախիջևանիկի գյուղապետ Սևակ Պետրոսյանը, մոտ 15-20 րոպե ինտենսիվ տեղացած կարկուտը վնասել է հատկապես նռան և խաղողի այգիները։

Обрушившийся на Арцах град нанес серьезный ущерб фермерам 06/14/2022 16:11 | Чрезвычайное просшествие
Обрушившийся вчера на Арцах град нанес большой ущерб полям и садам в Мартакертском и Аскеранском районах республики. Больше всего от града пострадали верхний подрайон Мартакертского района. Для оценки ущерба на место были направлены две рабочие группы: одна отправилась в Атерк, а другая – в ущелье Ванка. Об этом “ФактИнфо” сообщил глава аппарата администрации Мартакертского района Сергей Арутюнян.
“По поручению главы администрации на месте работают две группы. К вечеру у нас уже будут результаты, и тогда мы узнаем размер нанесенного градом ущерба”, - отметил Арутюнян.
По предварительным данным, как сообщил он, стихия повредила также крыши домов.
ИА “ФактИнфо” обратилось за комментарием и к главе села Атерк Вардану Григоряну. По его словам, наибольший урон нанесли паводки и сильный ветер, а град выпал 3-4 дня назад и тоже нанес большой ущерб.
Он сообщил, что размер ущерба подсчитывается.
Что касается Аскерана, то для оценки урона еще потребуется 2-3 дня. Заместитель руководителя администрации Карен Агаджанян рассказал “ФактИнфо”, что пока уточняют районы, где град “натворил дел”.
“По предварительным данным, наибольший урон понесли общины Нахиджеваник, Иванян, Аскеран, Храморт, Хнапат. Поскольку пшеница и ячмень уже в стадии созревания, а деревья уже плодоносят, естественно, речь идет о значительном ущербе. На этих участках также есть теплицы. Вероятно, их покрытия тоже повреждены. Если часть плодоовощных культур можно еще спасти, то поля, где выращивают арбузы, восстановить не удастся”, - рассказал в беседе с “ФактИнфо” Агаджанян.
Зерновые поля в Нахиджеванике не пострадали. Град выпал на пролегающий от села до города Аскерана участок, где фермеры выращивают фрукты и овощи. Как отметил в беседе с “ФактИнфо” глава села Нахиджеваник Севак Петросян, град, который интенсивно шел примерно 15-20 минут, повредил сильно гранатовые сады и виноградники.