Տեղի է ունեցել Հայաստանի և Կատարի վարչապետների հանդիպումը, որի արդյունքներով ստորագրվել են մի շարք փաստաթղթեր 06/13/2022   16:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
Պաշտոնական այցով Դոհայում գտնվող ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Կատարի Պետության վարչապետ, Ներքին գործերի նախարար Շեյխ Խալիդ բին Խալիֆա բին Աբդուլազիզ Թանիի հետ։
Նախ տեղի է ունեցել դիմավորման պաշտոնական արարողությունը, որի ընթացքում հնչել են Հայաստանի Հանրապետության և Կատարի Պետության պետական օրհներգերը, այնուհետև երկու երկրների կառավարությունների ղեկավարները ողջունել են պատվիրակությունների անդամներին:
Հանդիպման ընթացքում Կատարի Պետության վարչապետը կարևորել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնական այցը և ընդգծել երկու բարեկամ երկրների միջև բազմակողմ համագործակցության անհրաժեշտությունը: Շեյխ Խալիդ բին Խալիֆա բին Աբդուլազիզ Թանին վստահություն է հայտնել, որ Հայաստանի ու Կատարի կառավարությունների միջև փոխգործակցությունն այս այցի արդյունքներով նոր մակարդակի կհասնի:
Վարչապետ Փաշինյանն իր հերթին նշել է, որ Հայաստանի ու Կատարի միջև քաղաքական երկխոսությունը գտնվում է բարձր մակարդակի վրա, ուստի անհրաժեշտ է նոր ազդակ հաղորդել երկկողմ տնտեսական կապերի զարգացմանն ու ընդլայնմանը: Վարչապետը կարևորել է գործարար կապերի զարգացումն ու խորացումը և Կատարի գործարար համայնքի ներկայացուցիչներին հրավիրել Հայաստան` հայ գործընկերների հետ քննարկելու համատեղ ներդրումային ծրագրերի իրականացման հնարավորություններն ու հեռանկարները:
Նիկոլ Փաշինյանը և Շեյխ Խալիդ բին Խալիֆա բին Աբդուլազիզ Թանին քննարկել են տնտեսության, մասնավորապես, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության, տրանսպորտային ենթակառուցվածքների, առևտրաշրջանառության, ավիահաղորդակցության, զբոսաշրջության ոլորտներում համագործակցության զարգացմանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ: Անդրադարձ է կատարվել նաև կրթության, այդ թվում` ուսանողների փոխանակման, գիտության, առողջապահության և մշակույթի բնագավառներում գործակցության հնարավորություններին: Ընդգծվել է վերը նշված բոլոր ուղղությունների կապերը զարգացնելու լայն ներուժը, որի իրացման նպատակով երկու երկրների վարչապետները կառավարությունների համապատասխան ոլորտը ներկայացնող գերատեսչությունների ղեկավարներին տվել են կոնկրետ հանձնարարականներ:
Հանդիպման արդյունքներով, Հայաստանի և Կատարի վարչապետների ներկայութամբ, երկու երկրների միջև ստորագրվել են մի շարք փաստաթղթեր: Մասնավորապես,  ՀՀ փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանը և Կատարի Պետության փոխվարչապետ, արտաքին գործերի նախարար շեյխ Մուհամմադ բին Աբդալռահման Ալ Թանին ստորագրել են Հայաստանի և Կատարի արտաքին գործերի նախարարությունների միջև քաղաքական խորհրդակցությունների անցկացման վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագիր, ինչպես նաև «Արմենպրես» լրատվական գործակալության և Կատարի ազգային լրատվական գործակալության միջև լրատվության փոխանակման մասին փոխըմբռնման հուշագիր:
Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը և Կատարի մունիցիպալ հարցերի կառավարման նախարար Աբդալլահ բին Աբդալազիզ Ալ-Սուբեյհին ստորագրել են մայրաքաղաքներ Երևանի և Դոհայի միջև քույր քաղաքների հռչակման համաձայնագիր:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը և Կատարի կրթության, բարձրագույն կրթության և դաստիարակության հարցերի նախարար Բուսեյնա բինթ Ալի Ալ-Նուայմինը ստորագրել են Հայաստանի և Կատարի միջև կրթության, բարձրագույն կրթության և գիտական հետազոտությունների բնագավառում համագործակցության համաձայնագիր:
ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը և Կատարի առողջապահության նախարար տիկին Հանան բինթ Մուհամմադ ալ-Քուվարին ստորագրել են ՀՀ և ԿՊ միջև առողաջապահության բնագավառում համագործակցության պայմանագիր:
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը և Կատարի համալսարանի ռեկտոր Հասան բն Ռաշիդ ալ-Դարհամը ստորագրել են երկու համալսարանների միջև համագործակցության համաձայնագիր։
Վարչապետ Փաշինյանն այսօր հանդիպում կունենա նաև Կատարի ներդրումային գործակալության տնօրեն Մանսուր Ալ-Մահմուդի հետ։
15:38 13/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ վարչապետը և Կատարի Էմիրը քննարկել են երկու երկրների համագործակցության զարգացմանը վերաբերող մի շարք հարցեր
10:30 12/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանը շնորհավորել է ՌԴ նախագահին ու վարչապետին Ռուսաստանի օրվա կապակցությամբ
17:40 11/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այց է կատարել Արարատի մարզ
16:04 11/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը սկսել է խուճապահար լինելու չափ վախենալ Երևանի և Հայաստանի մյուս խոշոր քաղաքների բնակիչներից. Գաբրիելյանով
14:31 11/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատի մարզ այցի շրջանակում վարչապետը ծանոթացել է Բերդիկ-Այգեստան ճանապարհի հիմնանորոգման աշխատանքին

Премьер-министры Армении и Катара провели встречу в Дохе: по итогам переговоров подписан ряд документов 06/13/2022   17:25  |  Лента новостей
Находящийся с официальным визитом в Дохе премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян провел встречу с премьер-министром Государства Катар, министром внутренних дел шейхом Халидом Бин Халифа Бин Абдулазизом аль Тани. Подробности передает пресс-служба главы правительства РА.
Сначала состоялась официальная церемония встречи, во время которой прозвучали государственные гимны Республики Армения и Государства Катар, а затем главы правительств двух стран приветствовали членов делегаций.
В ходе встречи премьер-министр Государства Катар отметил важность официального визита премьер-министра Республики Армения и подчеркнул необходимость многостороннего сотрудничества между двумя дружественными странами. Шейх Халид Бин Халифа Бин Абдулазиз аль Тани выразил уверенность, что по итогам этого визита сотрудничество между правительствами Армении и Катара поднимется на новый уровень.
В свою очередь премьер-министр Пашинян отметил, что политический диалог между Арменией и Катаром находится на высоком уровне, следовательно, необходимо придать новый импульс развитию и расширению двусторонних экономических связей. Премьер-министр подчеркнул важность развития и углубления деловых связей и пригласил представителей деловых кругов Катара в Армению для обсуждения возможностей и перспектив совместных инвестиционных программ с армянскими партнерами.
Никол Пашинян и шейх Халид Бин Халифа Бин Абдулазиз аль Тани обсудили широкий круг вопросов, касающихся развития сотрудничества в разных секторах экономики, в частности, в сферах информационных технологий, сельского хозяйства, транспортной инфраструктуры, торговли, авиасообщения, туризма. Также были обсуждены возможности сотрудничества в сфере образования, в том числе в сферах студенческого обмена, науки, здравоохранения и культуры. Был отмечен большой потенциал для развития связей по всем вышеперечисленным направлениям, в целях реализации которых премьер-министры двух стран дали конкретные поручения руководителям соответствующих государственных ведомств.
По итогам встречи в присутствии премьер-министров Армении Катара был подписан ряд документов между двумя странами. В частности, вице-премьер Армении Амбарцум Матевосян и вице-премьер Государства Катар, министр иностранных дел шейх Мухаммед бен Абдель Рахман Аль Тани подписали меморандум о взаимопонимании о проведении политических консультаций между МИД Армении и Катара, а также был подписан Меморандум о взаимопонимании по обмену информацией между информационным агентством “Арменпресс” и Национальным информационным агентством Катара.
Мэр Еревана Грачья Саркисян и министр муниципального и городского планирования Катара Абдулла бин Абдулазиз Аль-Субейхи подписали соглашение об объявлении Еревана и Дохи городами-побратимами.
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Ваграм Думанян и министр образования, высшего образования и воспитания Катара Бусейна бинт Али Аль-Нуаймин подписали соглашение о сотрудничестве между Арменией и Катаром в сфере образования, высшего образования и научных исследований.
Министр здравоохранения Республики Армения Анаит Аванесян и министр здравоохранения Катара госпожа Ханан бинт Мухаммад аль-Кувари подписали Соглашение о сотрудничестве в области здравоохранения между Республикой Армения и Государством Катар.
Ректор ЕГУ Ованес Ованнисян и ректор Университета Катара Хасан бин Рашид Аль-Дархам подписали Соглашение о сотрудничестве между двумя университетами.
Сегодня премьер-министр Пашинян также проведет встречу с директором Инвестиционного агентства Катара Мансуром Аль-Махмудом.
16:20 19/11/2019  |  Лента новостейПрезидент Армении констатировал наличие больших возможностей взаимодействия с Катаром